Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětský průjem není radno podceňovat. Nechte si poradit, co dělat

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dětský průjem je situace důvěrně známá každé mamince. Většinu se nejedná o nic vážného, mohou však nastat situace, kdy dětský průjem provází závažnější onemocnění a je mu třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

BREFOVIL pomáhá léčit dětský průjem | foto: axonia.cz

V průběhu průjmu u dítěte je třeba oslabenému dětskému organismu doplňovat některé nutrienty v optimálním množství, k tomu je určen nový doplněk stravy BREFOVIL. Obsahuje laktoferin, zinek a probiotika a díky tomu účinně pomáhá léčit dětský průjem.

Dětský průjem může být způsoben řadou příčin - od akutního virového (ale také bakteriálního a parazitického) nebo chronického onemocnění střev, přes vedlejší účinky léčby antibiotiky, alergie či nesnášenlivost některých potravin (např. laktóza, glutamáty), až po nevhodné stravování (tučná jídla, luštěniny, zelí, sycené nápoje). Určitý vliv mohou mít i psychické obtíže a nedostatek pohybu.

Dětský průjem patří k nejčastějším průvodním jevům onemocnění v raném věku. Ačkoliv se obvykle nejedná o závažný problém, může mít velmi nebezpečné následky - při těžkých průjmech totiž může dojít k dehydrataci.

Díky složení mateřského mléka sice kojené děti trpí na průjmy méně často než děti s umělou výživou, nicméně každý kojenec, u něhož se objeví 3 a více vodnaté stolice, by měl být vyšetřen pediatrem, který zkontroluje, zda není dítě dehydrované a rozhodne o dalším postupu. Dětský průjem může být také doprovázen nadýmáním a plynatostí. Děti pak mívají nepříjemné pocity nafouklého bříška, tlaku a kručení v břiše.

Většina dětských průjmů po několika dnech naštěstí spontánně odezní. Základem úspěšné domácí léčby je pečlivé doplňování tekutin (rehydratace) a živin (realimentace), děti by ale měly jíst jen to, co z hlediska průjmu tolerují (obvykle suchý rohlík, piškot). Bakteriální infekční průjmy by měly být léčeny pomocí antibiotik.  V rámci podpůrné terapie by měly děti postižené průjmem dostávat ve zvýšené míře zinek, laktoferin a probiotika. Proč jsou na dětský průjem vhodné právě tyto 3 nutrienty?

Laktoferin, zinek a dětský průjem

Laktoferin je jednou z hlavních složek imunitního systému. Má přímé antimikrobiální a imunomodulační vlastnosti a je účinný v boji proti širokému spektru patogenů a v prevenci septického šoku u předčasně narozených dětí. Bovinní laktoferin přináší dokonce vyšší ochranu před infekcí a sepsí novorozenců než mateřské mléko, díky svým antimikrobiálním vlastnostem a promaturační (zlepšující dozrávání) aktivitě na nezralou střevní sliznici.

Běžně se nachází v mateřském mléku, kolostru (mlezivu), pupečníkové krvi, slzách, žluči, slinách a v sekretech reprodukčních orgánů. Laktoferin má bakteriostatické (zastavující růst bakterií), baktericidní (likvidující bakterie) a virocidní (likvidující viry)  účinky a je silným modulátorem zánětlivé reakce, čímž chrání organismus před napadením patogeny. Výhodou je, že je vždy účinný, protože na něj neexistuje rezistence, jako je tomu u mnoha uměle vyrobených antibiotik a antivirotik.

Výživa hraje obecně klíčovou roli při vývoji střeva v časném dětství. Jednotlivé nutrienty jsou schopné ovlivnit různé střevní funkce, včetně absorpce, transportu iontů, růstu a zrání enterocytů, střevní motility a imunomodulace. Dvě funkce - transport iontů a růst buněk střeva (enterocytů) - jsou úzce propojené a obě stimuluje zinek. Jeho zásoby v organismu jsou obecně velmi malé.

Rovnováha v těle závisí na příjmu zinku v potravě, vstřebávání ze střeva a vylučování močí, kůží a stolicí. U dětí, které trápí akutní dětský průjem, dochází ke zvýšeným ztrátám zinku stolicí. Střízlivé odhady tvrdí, že čtvrtina světové populace trpí nedostatkem tohoto nutrientu, nejčastěji v rozvojových zemích. I mírný až střední úbytek zinku může způsobit významné snížení imunitních funkcí se zvýšenou citlivostí k patogenům způsobujícím průjmy.

Zinek pozitivně ovlivňuje průběh průjmu u rotavirové infekce i salmonelly či E. coli. Význam suplementace zinku v léčbě a prevenci dětských průjmů byla dostatečně zdokumentovaná a je součástí nejnovějších společných mezinárodních doporučení. Kontinuální i krátkodobé doplňování zinku výrazně snižuje i výskyt průjmů.

Probiotika jsou účinná a bezpečná v terapii akutních dětských průjmů vyvolaných rotaviry a neinvazivními kmeny bakterií. Probiotické bakterální kmeny Saccharomyces boulardii a Lactobacillus rhamnosus mohou být doporučovány k terapii průjmů v souvislosti s léčbou antibiotiky.

Probiotika jsou pro děti bezpečná, ačkoliv pro definitivní potvrzení je potřeba provést více klinických studií. Metaanalýza kontrolovaných studií se Saccharomyces boulardii prokázala snížení výskytu průjmů v souvislosti s léčbou antibiotiky o 56 %.

BREFOVIL pomáhá léčit dětský průjem

BREFOVIL pomáhá léčit dětský průjem

Podávání laktoferinu při průjmech je velmi výhodné, protože působí nejen proti bakteriím, ale také proti virům. Téměř každý dětský průjem je totiž způsoben viry, proti kterým nemáme účinný preparát. Cílené doplňování zinku během epizody průjmu zkracuje jeho trvání, snižuje intenzitu a také výskyt v nejbližších 2 až 3 měsících. Navíc zinek zlepšuje apetit a růst.

Z těchto důvodu by všechny děti s průjmem měly užívat zinek ihned po začátku onemocnění v dávce 10 - 20 mg denně (děti do 6 měsíců 10 mg denně). Dětem starším 6 měsíců by měl být podáván po dobu 10 až 14 dní jakou univerzální léčba všech průjmů.

Na český trh přichází v letošním roce novinka - doplněk stravy BREFOVIL, který obsahuje vyvážené množství laktoferinu, zinku, a probiotik. Tento přípravek je velmi vhodný na dětský průjem a může být důležitým pomocníkem v boji proti tomuto častému a nepříjemnému onemocnění.

(red)

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Letní scéna Harfa zve do divadla pod širým nebem

Letní scéna Harfa zve do divadla pod širým nebem

Vydejte se během příjemných srpnových večerů za kulturou pod širým nebem! Letní scéna Harfa láká na dvaadvacet...

Výpomoc na mateřské: v roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Výpomoc na mateřské: V roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Chůva, slečna na hlídaní, au pair - to už dávno nejsou synonyma pomoci mamince s péčí o dítě. Stále častěji jsou to...

Velký den v životě každé ženy

Velký den v životě každé ženy

Možná manželství už nemá tu váhu jako kdysi, svatební den však stále zůstává výjimečnou událostí, která spojí dva...

Najdete na iDNES.cz