Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětská veš je noční můrou všech rodičů

  11:00aktualizováno  11:00
Začal školní rok a děti se po prázdninách opět vrátily do lavic. Společně s sebou si ale mohly přinést i parazity, k nimž přišly na dovolených, táborech či výletech. Nejčastějšími z nich jsou vši - noční můra každého rodiče.

Dítě | foto: unu

Výskyt vší v rozvinutých zemích včetně České republiky v poslední době postupně narůstá. Je to způsobeno tím, že veš dětská se stává rezistentní vůči celé řadě dosavadních přípravků proti vším. Veš dětská napadá děti i dospělé bez rozdílu věku. Způsobuje parazitární onemocnění nazývané pedikulóza (veš dětská - Pediculus capitis).

Nejvyšší výskyt zaznamenáváme u žáků základních škol, a to nejčastěji u dětí kolem 9 let věku. Výskyt tohoto onemocnění je běžný ve všech sociálněekonomických skupinách, trvalejší výskyt je častější v rodinách s větším počtem dětí, které žijí ve stísněných prostorech, sdílejí postele a stýkají se s podobnými komunitami.

Přibližně 80% napadených dětí má ve vlasech 1 až 10 živých vší, 19% dětí má 11 až 20 vší a jen asi 3% dětí má více než 20 vší. Člověk je jediným známým hostitelem vši dětské. Vši-dospělci sají krev 4 až 5krát denně, mimo hostitele veš přežívá bez potravy maximálně 24 hodin a to i ve vodě, na bazénech pak lehce najde nového hostitele.

Veš přežívá mytí vlasů, barvení i běžné česání. Samičky se dožívají maximálně 32 dní, během nichž nakladou až 50 vajíček. Vajíčka kladou těsně u pokožky hlavy asi 14 hodin po kopulaci, preferují týl a oblast kolem uší.

Bodnutí vší svědí, škrábání ranky pak může způsobit sekundární infekce. U dětí dlouhodobě napadených vší se vyskytuje nespavost a vyrážka. Lezoucí vši je možné nalézt vizuální prohlídkou zejména při silnějším zavšivení. Daleko účinnější způsob odhalení zavšivení, je vyčesávání z vlasů pomocí hustého hřebene zvaného všiváček.

Šampon proti vším: šetrný a účinný

LiQuido Duo - vysoce účinná péče s ohledem na citlivou dětskou pokožku Jedním z prostředků, které představují účinnou směsici přírodních látek, které mají toxický efekt na parazity, ale zároveň představují šetrnou péči o vlasy a pokožku, je šampon proti vším LiQuido.

Šampon LiQuido je speciální přípravek s obsahem vší odpuzujících látek. Hlavní složkou šamponu je extrakt z kopretiny stračkolisté bohatý na účinné přírodní látky pyrethriny. Šampon dále obsahuje řadu éterických olejů, které vši pomáhají odpuzovat. Ve vyšší koncentraci je v přípravku zastoupen tea trea oil, jenž zajistí dokonalé promaštění a provonění vlasů, díky antibakteriálním vlastnostem navíc pečuje o "poštípanou" pokožku hlavy.

Šampon LiQuido obsahuje k pokožce velice šetrné pomocné látky - detergenty, které mají významnou čistící funkci. Šampon LiQuido je vhodný k preventivnímu používání, při výskytu vší pomáhá omezovat jejich přenos na neinfikované děti.

LiQuido

Účinek šampónu pak doplňuje LiQuido balzám na vlasy - speciální přípravek na bázi dimethiconu, který účinně působí na vlasovou veš fyzikálními mechanismy. Balzám je k dostání jako součást balení šampónu, kde naleznete rovněž hřeben všiváček a praktickou čepici na zábal. LiQuido Duo zakoupíte v lékárnách.

Autor:

Nejčtenější

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Péče o bazén ve velkém horku. Pouze chemie nestačí

Péče o bazén ve velkém horku: Pouze chemie nestačí

Teploty venku v podstatě každým dnem atakují třicítku, a tak se frekvence koupání ve vlastním bazénu rapidně zvýšila....

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Další z rubriky

Výpomoc na mateřské: v roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Výpomoc na mateřské: V roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Chůva, slečna na hlídaní, au pair - to už dávno nejsou synonyma pomoci mamince s péčí o dítě. Stále častěji jsou to...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Nový život bez kil navíc

Ke konci programu Cambridge Weight Plan se účastnice sešly při focení s...

Přihlásily se do výzvy s programem Cambridge Weight Plan a začaly nový život. Tři odvážné ženy díky podpoře výživových...

Najdete na iDNES.cz