Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dešťová voda dokáže ušetřit přes polovinu vaší spotřeby vody

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Bydlíte v rodinném domě a rádi byste ušetřili na účtu za vodu? Není nic jednoduššího než využívat vodu, která je doslova darem z nebes. Jak na to a jaké řešení zvolit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dešťová voda dokáže ušetřit přes polovinu Vaší spotřeby vody | foto: Tomáš Lelek - AZ ZAHRADA

Nad nejvhodnějším zdrojem vody pro dům a pro zahradu přemýšlí každý stavitel. Unáhlená rozhodnutí nejsou vždy ta nejvýhodnější, je třeba vzít kalkulačku a počítat s ohledem na neustále vzrůstající ceny vody a energií. Věřím, že následující rozbor vám rozhodnutí usnadní.

Dozvíte se, jak správně využít akumulační nádrž na dešťovou vodu, která dokáže vyřešit až polovinu spotřeby vody v domácnosti i na zahradě. Nádrž na vodu má bezproblémovou údržbu a představuje poměrně nízkou investici, která se brzy vrátí.

Vodovod je v dnešní době samozřejmostí a zajišťuje přísun pitné vody, za kterou platíte vodné a stočné. V ČR se pohybuje dodání 1 m3 vody v rozmezí 40 až 100 Kč. Běžný rodinný dům spotřebuje okolo 250 m3 za rok, využívání vodovodu např. v Praze představuje částku cca 16 500 Kč za rok.

Dešťová voda dokáže ušetřit přes polovinu Vaší spotřeby vody

Studna je další možností, studniční voda není však vždy v potřebné kvalitě. Spodní voda se nachází na většině území, avšak v různých hloubkách. Nejčastěji se používají vrtané studny o hloubkách kolem 20 - 30 m.

Náklady na pořízení vrtané studny představují okolo 40 000 Kč. Alternativou je studna kopaná, běžně realizovatelná do hloubky 10 m. Cena za běžný metr se pohybuje okolo 5 000 Kč, další náklady představují posudek a povolení.
 
Pokud budete využívat vodu pouze pro domácnost, pak většinou kapacita studny postačuje. V případě zalévání zahrady však okamžitá vydatnost vrtané studny stačit nemusí. Nejlepší bude vše demonstrovat na příkladu typického rodinného domu. Na pozemku o ploše 1000 m2 postavíte dům o ploše 150 m2, zpevněné plochy představují 100 m2, zeleň a trávníky 750 m2. Výsadba rostlin zabere plochu asi 250 m2, na trávník tedy zbývá 500 m2.

Výsadby spotřebují cca 5 l/m2/týden, trávníky od 25 - 42 m2/týden. Zavlažujeme průměrně 120 dní v roce, čímž na zavlažování spotřebujeme 500-800 m3/rok. Se spotřebou vody pro dům je to celkem 750-1050 m3/rok.

Graf průměrné denní spotřeby vody

Akumulační nádrž na dešťovou vodu akumuluje vodu, která by bez užitku odtekla do kanalizace nebo zasakovací jímky. Proč tedy tuto vodu nezachytit a nevyužít? Dešťová voda se dá použít jako užitková voda pro WC a praní. Zkusme pokračovat ve výše zmiňované studii, kde je plocha střechy 150 m2 a ostatní zpevněné plochy 100 m2.

V závislosti na materiálu střechy je třeba vypočítat koeficient odtoku dešťové vody, který je tím větší, čím rychleji ze střechy voda odteče. V případě plechové krytiny či glazovaných tašek můžeme počítat s odtokem až 100 %.

Průměrné množství srážek je pro jednotlivé oblasti republiky rozdílné. Pro Prahu a okolí je to okolo 550 l/m2/rok. V našem vzorovém příkladu můžeme naakumulovat okolo 126 m3/rok dešťové vody. Toto množství nám tedy pokryje přibližně polovinu celkové spotřeby vody v domácnosti a dešťová voda v podstatě vystačí pro potřeby užitkové vody v domě, zejména v zimních měsících.

Pitnou vodu a případný deficit užitkové vody zajišťuje nadále vodovod či studna. Ohledně výběru vhodné nádrže se můžete obrátit na společnost AZ Zahrada, výhradního distributora plastových nádrží Kingspan do ČR.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu
Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu

On-line platby jsou každým rokem populárnější, protože jsou pohodlnější, levnější a ve svém důsledku i bezpečnější než například platba na dobírku. Jen je...  celý článek

Mistrem v byznys angličtině za den.
Mistrem v byznys angličtině za den

Chcete úspěšně vést prezentace, porady a jednání v cizím jazyce? Ucházíte se o práci v zahraničí, chystáte se na důležitou pracovní cestu, důležité jednání či...  celý článek

Je pro vás postup založení s.r.o. zdlouhavý? Máme pro vás tip
Je pro vás postup založení s.r.o. zdlouhavý? Máme pro vás tip

Postup založení s.r.o. je časově i finančně velmi náročný, navíc je zde riziko odmítnutí zápisu vaší firmy do obchodního rejstříku. Vyhněte se byrokracii a...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.