Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dešťová voda dokáže ušetřit přes polovinu vaší spotřeby vody

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bydlíte v rodinném domě a rádi byste ušetřili na účtu za vodu? Není nic jednoduššího než využívat vodu, která je doslova darem z nebes. Jak na to a jaké řešení zvolit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dešťová voda dokáže ušetřit přes polovinu Vaší spotřeby vody | foto: Tomáš Lelek - AZ ZAHRADA

Nad nejvhodnějším zdrojem vody pro dům a pro zahradu přemýšlí každý stavitel. Unáhlená rozhodnutí nejsou vždy ta nejvýhodnější, je třeba vzít kalkulačku a počítat s ohledem na neustále vzrůstající ceny vody a energií. Věřím, že následující rozbor vám rozhodnutí usnadní.

Dozvíte se, jak správně využít akumulační nádrž na dešťovou vodu, která dokáže vyřešit až polovinu spotřeby vody v domácnosti i na zahradě. Nádrž na vodu má bezproblémovou údržbu a představuje poměrně nízkou investici, která se brzy vrátí.

Vodovod je v dnešní době samozřejmostí a zajišťuje přísun pitné vody, za kterou platíte vodné a stočné. V ČR se pohybuje dodání 1 m3 vody v rozmezí 40 až 100 Kč. Běžný rodinný dům spotřebuje okolo 250 m3 za rok, využívání vodovodu např. v Praze představuje částku cca 16 500 Kč za rok.

Dešťová voda dokáže ušetřit přes polovinu Vaší spotřeby vody

Studna je další možností, studniční voda není však vždy v potřebné kvalitě. Spodní voda se nachází na většině území, avšak v různých hloubkách. Nejčastěji se používají vrtané studny o hloubkách kolem 20 - 30 m.

Náklady na pořízení vrtané studny představují okolo 40 000 Kč. Alternativou je studna kopaná, běžně realizovatelná do hloubky 10 m. Cena za běžný metr se pohybuje okolo 5 000 Kč, další náklady představují posudek a povolení.
 
Pokud budete využívat vodu pouze pro domácnost, pak většinou kapacita studny postačuje. V případě zalévání zahrady však okamžitá vydatnost vrtané studny stačit nemusí. Nejlepší bude vše demonstrovat na příkladu typického rodinného domu. Na pozemku o ploše 1000 m2 postavíte dům o ploše 150 m2, zpevněné plochy představují 100 m2, zeleň a trávníky 750 m2. Výsadba rostlin zabere plochu asi 250 m2, na trávník tedy zbývá 500 m2.

Výsadby spotřebují cca 5 l/m2/týden, trávníky od 25 - 42 m2/týden. Zavlažujeme průměrně 120 dní v roce, čímž na zavlažování spotřebujeme 500-800 m3/rok. Se spotřebou vody pro dům je to celkem 750-1050 m3/rok.

Graf průměrné denní spotřeby vody

Akumulační nádrž na dešťovou vodu akumuluje vodu, která by bez užitku odtekla do kanalizace nebo zasakovací jímky. Proč tedy tuto vodu nezachytit a nevyužít? Dešťová voda se dá použít jako užitková voda pro WC a praní. Zkusme pokračovat ve výše zmiňované studii, kde je plocha střechy 150 m2 a ostatní zpevněné plochy 100 m2.

V závislosti na materiálu střechy je třeba vypočítat koeficient odtoku dešťové vody, který je tím větší, čím rychleji ze střechy voda odteče. V případě plechové krytiny či glazovaných tašek můžeme počítat s odtokem až 100 %.

Průměrné množství srážek je pro jednotlivé oblasti republiky rozdílné. Pro Prahu a okolí je to okolo 550 l/m2/rok. V našem vzorovém příkladu můžeme naakumulovat okolo 126 m3/rok dešťové vody. Toto množství nám tedy pokryje přibližně polovinu celkové spotřeby vody v domácnosti a dešťová voda v podstatě vystačí pro potřeby užitkové vody v domě, zejména v zimních měsících.

Pitnou vodu a případný deficit užitkové vody zajišťuje nadále vodovod či studna. Ohledně výběru vhodné nádrže se můžete obrátit na společnost AZ Zahrada, výhradního distributora plastových nádrží Kingspan do ČR.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Představujeme vám kvalitní nerezová šroubení Push-In a Push-On od společnosti Schwer Fittings.

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Zatímco ještě relativně nedávno v lidech slovo „nebankovní půjčka“ evokovalo představu nebývale vysokých úroků a...

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Najdete na iDNES.cz