Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deskové hry „Dostihy a sázky“ oslavily čtvrt století

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Již 25 let malí i velcí kupují ty nejlepší koně, tvoří stáje a sázejí na jednotlivé dostihy. To je ve zkratce herní princip, který v 90. letech ovládl snad každou rodinu. Popularita fenomenální deskové hry Dostihy a sázky trvá dodnes.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dostihy a sázky | foto: ahr

Vše začalo v roce 1984, kdy Ladislav Mareš, zakladatel společnosti Dino Toys s.r.o., hledal další využití pro tiskárnu, ve které pracoval. Zmapoval si trh, což v té době nebylo těžké a zjistil, že prakticky neexistuje žádná společenská hra pro dospělé.

Na pultech byly k dostání pouze dětské deskové hry jako
"Člověče nezlob se", "Kloboučku hop" a pár dalších. Přišel tedy na myšlenku, dokoupit kartonážní stroje a začít výrobu deskových her.

Přemýšlel o herním principu, který by zaujal především dospělé. Chtěl, aby lidé sázeli, zažili napětí, adrenalin. To však nezapadalo do ideologického rámce té doby, takže musel taktizovat a snažit se, aby hra byla zajímavá, ale stále "společensky přijatelná". Protože měl pan Mareš ke koním velice blízko, napadlo ho, zasadit hru do dostihového prostředí. A tak vznikl nápad deskové hry Dostihy a sázky.

Dostihy

Deník Rudé právo Dostihy a sázky odsoudil...

Začátek nevypadal růžově. Deník Rudé právo pravidla nové deskové hry odsoudil a zkritizoval. Poukázal na kapitalistické praktiky a nerespektování socialistické morálky. Článek však paradoxně zapůsobil opačně a vyvolal u lidí neuvěřitelný zájem.

Tiskárna ani nestačila tak vysokou poptávku pokrýt. Kapacitně mohla totiž vyrobit pouze 7 000 kusů za měsíc. Dostihy a sázky se staly podpultovým zbožím. Lidé, kteří si je nemohli koupit, překreslovali herní plán na papír a vyráběli si své vlastní. V noci se před továrnou tvořily fronty kamionů, aby získaly tuto populární hru pro své prodejny. Od té doby se deskové hry Dostihy a sázky prodalo více než 2 000 000 kusů.

Hra začíná…

Dostihy a sázky jsou určeny pro starší děti a dospělé. Pravidla této deskové hry jsou velice jednoduchá a kopírují opravdové dostihové klání. Hráči pohybují figurkami dle hodů kostkou. Na herním plánu jsou vyobrazeni koně v různobarevných stájích. Hráči je nakupují a obchodují mezi sebou.

Usilují o zkompletování stájí tvořených koňmi jedné barvy. Takové koně je pak možno přihlašovat do dostihů a každý hráč, který na poli závodícího koně skončí, platí majiteli určitou, často nemalou, částku.

Pokud je kůň přihlášen do více dostihů či hlavního dostihu sezóny, lze na něj vsadit libovolné množství peněz. Pokud se pak sázející po hodu kostkou na takové políčko skutečně trefí, majitel je povinen vyplatit sázejícímu násobek daný počtem dostihů. V opačném případě propadá vsazená částka majiteli koně.

V okamžiku, kdy hráč nemá dostatek hotovosti na splacení pohledávek, prohrává a musí odstoupit ze hry. Vítězem je ten, kdo zůstane jako poslední ve hře.

Novinky deskové hry Dostihy a sázky

Stolní hryBěhem 25 let prošly Dostihy a sázky několika inovacemi. Jak se zlepšovaly výrobní technologie, tak se měnilo grafické zpracování a vybavení hry.

Nejnovější verze hry získala certifikát "Bezpečná a kvalitní hračka", který garantuje zvýšenou úroveň bezpečnosti i kvality výrobku. Také již existuje on-line verze.

TIP

Novinka Dostihy a sázky junior

V současné době společnost Dino Toys s .r.o. připravuje novinku oblíbené deskové hry, a to Dostihy a sázky junior, která bude uvedena na trh příští rok. Bude vycházet ze stejného principu, ale pravidla budou zjednodušena a grafika bude upravena pro děti.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Další z rubriky

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou...

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

Letní Letná zve na velkolepý narozeninový open air zdarma

Letní Letná zve na velkolepý narozeninový open air zdarma

Velkolepý narozeninový open air již ve středu 15. srpna slavnostně odstartuje 15. ročník populárního festivalu Letní...

Najdete na iDNES.cz