Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Děsí vás spotřeba počítače? Nebojte se zbytečně!

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ještě z dávných dob úzkostlivého šetření elektřinou si mnozí z nás neseme představu o tom, jakým je počítač žroutem energie. To možná platilo, když ještě energetická náročnost nebyla prioritou a o zobrazování se staraly nenasytné CRT monitory. Dnes však víme, že spotřeba počítače není nic, co by zruinovalo váš rozpočet.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Děsí vás spotřeba počítače? Nebojte se zbytečně! | foto: Coolhousing

Na webu existuje několik kalkulaček, které příkon vašeho počítače docela dobře odhadnou. Odborníci společnosti Coolhousing však využili své zkušenosti s tisíci různých hardwarových konfigurací serverů, které jim prochází rukama, a vytvořili zbrusu novou kalkulačku. Ne takovou, která by vycházela z tabulek výrobců hardwaru, ale takovou, která své výpočty staví na reálných provozních měřeních.

Coolhousing provozuje v Praze datové centrum, do něhož své servery – v mnoha případech počítače totožné s těmi, které máte doma – umisťují malé i velké firmy, živnostníci, ale i individuální zákazníci. Zkrátka všichni, kteří potřebují pro svůj server kvalitní zálohované napájení a připojení k internetu například proto, že případný výpadek by nepříznivě ovlivnil tržby v provozovaném elektronickém obchodě, znemožnil práci uvnitř firmy či jinak negativně ovlivnil podnikání.

V datovém centru Coolhousingu jsou všechny servery napojeny na inteligentní zásuvky, které kromě možnosti vzdáleného restartu umožňují také měření spotřeby serveru. Výsledkem jsou podrobné statistiky – a nejsou to vůbec nezajímavá čísla!

Počítač vám díru do peněženky neudělá

Dopustíme-li se malého zobecnění, můžeme klidně prohlásit, že příkon stroje o konfiguraci běžného kancelářského či domácího PC je vzhledem k celkové spotřebě běžné domácnosti v podstatě zanedbatelný. Spotřeba počítače se pohybuje v dlouhodobém průměru kolem 35-40 W (bez LCD displeje, který přidá další malé desítky W). To je ve srovnání s běžící ledničkou, pračkou, celou řadou spotřebičů v pohotovostním režimu, neodpojovanými nabíječkami mobilních telefonů a o vaření či topení elektřinou ani nemluvě, zanedbatelná hodnota. 

Ty nejvýkonnější domácí počítače se špičkovými procesory, více pevnými disky a podobně se v dlouhodobém průměru vejdou pohodlně do 70 W.

Uživatele často děsí hodnoty uváděné na štítcích zdrojů či hodnoty maximálního vyzařovaného tepla procesorů (procesor nevykonává žádnou mechanickou práci, veškerá odebraná elektřina se v něm tedy přemění na teplo). Ani jedna tato hodnota přitom o skutečném příkonu počítače neříká vůbec nic.

Výkon zdroje je teoretické maximální zatížení zdroje komponentami počítače při jejich špičkovém odběru. 350W zdroj by tedy zjednodušeně řečeno měl být schopen komponentám dodat 350 W příkonu, což ale neznamená, že je v dlouhodobém provozu opravdu dodává – ostatně většina prodávaných zdrojů by dlouhodobou zátěž na horní hranici svého výkonu ani nepřežila.

Děsí vás spotřeba počítače? Nebojte se zbytečně!

S procesory je to podobné. Maximálního vyzařování tepla dosahují pouze při stoprocentní zátěži, která je však nárazová a ve skutečnosti nastává pouze po malý zlomek času běhu počítače. 

Dnešní procesory mají navíc tak propracovanou správu napájení, že se v případě malé zátěže umí zpomalovat anebo vypínat jednotlivá jádra, čímž svůj příkon významně omezují. 

Praktická měření přitom ukazují, že díky kvalitní správě napájení není významný rozdíl mezi úspornými nízkopříkonovými a běžnými procesory. Nízkopříkonovými teď samozřejmě myslíme nízkopříkonové procesory dostupné do domácích počítačů a serverů, ne například extrémně úsporné a pomalé ULV procesory určené pro mobilní zařízení náročná na výdrž a nenáročná na výkon, jako jsou např. tablety.

Měřená spotřeba počítače = nižší cena

Zkušenosti získané dlouhodobým měřením vedly společnost Coolhousing k rozhodnutí využívat jeho výsledky při stanovování cen služeb datového centra. Zatímco někteří poskytovatelé určují cenu umístění serveru v datovém centru pořád podle samolepky na zdroji, Coolhousing ji nastaví podle dlouhodobého průměru reálného příkonu serveru.

Odpovězte si sami, ve kterém e-shopu byste raději nakupovali: v takovém, který musí do svých cen promítnout náklady na nesmyslně předražené umístění serveru v datovém centru, nebo v takovém, který dokáže své náklady optimalizovat, na službách datového centra ušetřit, a tím nabídnout nejlepší možné ceny?

Kalkulačku spotřeby z dílny Coolhousingu si můžete sami vyzkoušet – ze zájmu či proto, abyste získali odhad příkonu serveru, který plánujete v Coolhousingu provozovat. 

Stačí znát typ a počet procesorů, kapacitu operační paměti, počet pevných disků a vědět, zda bude osazen hardwarový diskový řadič. Při výpočtu samozřejmě nezapomínejte na to, že se jedná jen o odhad, který může být více či méně přesný v závislosti na skutečném způsobu využití vašeho počítače.

Více informací o službách a technologiích společnosti Coolhousing najdete na webu www.coolhousing.cz.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Světlo může být vším, čím chcete. Objevte Philips HUE

Světlo může být vším, čím chcete. Objevte Philips HUE.

Philips HUE je osobní bezdrátový systém osvětlení, který vám umožní jednoduše ovládat světlo a vytvářet správnou...

Najdete na iDNES.cz