Dávná hranice mezi Moravou a Slezskem se stává turistickou atrakcí

Komerční sdělení   7:20aktualizováno  7:20 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ostravice – hranice. Toto středověké dělení Evropy, tedy přesněji Moravy a Slezska si (už jen jako onen slogan) pamatují i dnešní obyvatelé Moravskoslezského kraje. Tok řeky Ostravice skutečně býval hranicí mezi zeměmi: levý břeh byl moravský, pravý slezský.

Ostravice | foto: BESKYDHOST

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dnes už se při překročení řeky neplatí clo a nevstupujete do zahraničí. Přesto původní zemská hranice opět získává nové kouzlo – stává se turistickou atrakcí.

Slezsko
Morava

Jedním z míst, kde si lidé připomínají historii spojenou s hranicí obou zemí, je obec Ostravice. Tím, že novodobá silnice už nekopíruje říční břehy, ale překonává na několika místech tok stejnojmenné řeky, překračují turisté zmíněnou dávnou zemskou hranici. 

Aby si to uvědomili, upozorňuje je na to tabulky se symboly Moravy a Slezska. Přejdete most a najednou jste ve Slezsku. Jdete po silnici dál a vracíte se na Moravu… Hned několik takových míst lze na Ostravici, v obci pod Lysou horou, najít.

Od kostela

Místy, kudy bývalá hranice zemí prochází, vedou nejen běžné turistické trasy, ale také systém stezek, které se nazývají „Po medvědích tlapkách“. Medvědí tlapky jsou značeny symbolem medvídka a vedou pohodovými cestami po zajímavých místech oblasti v okolí Lysé hory, Ondřejníku a hory Smrk. 

Kolem řeky Ostravice návštěvníky hor provází červená stezka. Jak je u stezek Po medvědích tlapkách běžné, nejde ani tak o sportovní výkony, ale spíše o poznání zajímavých míst této oblasti. Stezky jsou určeny všem, zvládnou je rodiny s dětmi i senioři.

Lysá hora z Ondřejníku

Lysá hora z Ondřejníku

Červená značka se symbolem medvídka vás podél řeky Ostravice zavede i do míst, kde stávala dříve významná podhorská vesnice Staré Hamry. Tady se rodila historie zdejšího hutnictví a zušlechťování kovů. Dnes je vesnice, která bývala spojena s Ostravou i železniční tratí, zatopena pod hladinou přehrady s pitnou vodou. 

V době sucha je občas vidět pozůstatky domů či starých mostů přes původní říční tok. Jen kamenný kostel přežil. Stával, jak už to bývá, na kopci nad vesnicí a díky tomu se dnes nachází na břehu přehrady jako jedna z posledních připomínek Starých Hamer. Hned vedle hřbitůvku s pomníkem Maryčky Magdonové, kterou známe z Bezručových Slezských písní...

Staré Hamry
Staré Hamry

Ale pojďme dál po červené stezce značené medvídkem a vraťme se do obce Ostravice. Příběh o zdejší pohnuté historii může vyprávět i místní luteránský kostel. Slezští luteráni jej vystavěli na vrcholku na pravém (tedy slezském) břehu řeky v místě, kam původně sahalo území již zmíněných Starých Hamer.

Fotogalerie

Donedávna byl kostel ukryt v lesích a v podstatě se stal neviditelným. Dnes je opět dominantou krajiny a výhledy na Ostravici z tohoto místa připomínají let vyhlídkového letounu. Ostravice (obec i řeka) jsou hluboko pod vámi, na horizontu se tyčí beskydské hory…

Proč neodbočit k tomuto místu při cestě z Ostravice na Lysou horu? Proč si malou, nevýraznou, oklikou nezpestřit jednu z nejznámějších tras na vrchol Moravskoslezských Beskyd? Stojí za to okořenit sportovní zážitek a udělat z něj i výlet za poznáním minulosti této oblasti…

Více na: www.pomedvedichtlapkach.cz

Projekt „Po medvědích tlapkách“ vznikl za podpory Moravskoslezského kraje a je podporován obcemi Ostravice a Malenovice

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Právě vychází nová povídka z edice Backend Stories, 700 EXABYTŮ NESMRTELNOSTI od Julie Novákové. Za vědeckofantastickou...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP...

Další z rubriky

Dopravní podnik Ostrava nasazuje elektrobusy s ultrarychlým dobíjením

Dopravní podnik Ostrava nasazuje elektrobusy s ultrarychlým dobíjením

Jako první v České republice zahajuje Dopravní podnik Ostrava (DPO) provoz dvou elektrobusů s technologií tzv....

Vybíráte střední školu? Tak zamiřte na veletrh do ostravského Avionu

Vybíráte střední školu? Tak zamiřte na veletrh do ostravského Avionu

Pokud si nejste jisti, zda chcete studovat na střední odborné škole, gymnáziu nebo učilišti, máme pro vás tip. Téměř 40...

Kdo vaří nejlepší tmavý pivní speciál v ČR? Budete překvapeni

Kdo vaří nejlepší tmavý pivní speciál v ČR? Budete překvapeni.

Ve druhé polovině října byly v Praze vyhlášeny výsledky prestižní pivovarské soutěže Cerevisa Specialis, která se jako...

Najdete na iDNES.cz