Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dávkování inzulinu u diabetu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
U řady pacientů se inzulinová léčba, která má za úkol co nejvíce vyrovnat hladiny glykémie, stala běžnou součástí terapie cukrovky a zaručuje výborné léčebné výsledky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dávkování inzulinu u diabetu. Základem je správná hladina glykémie | foto: www.rok1.cz

Nejnovější lékařské poznatky potvrzují, že čím dříve je u pacienta s diabetem nasazen inzulin, tím úspěšněji lze zastavit rozvoj diabetu a zabránit vzniku diabetických komplikací (selhání ledvin, slepota, amputace dolních končetin, poškození cév). Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, u řady pacientů se inzulinová léčba, kterou se vyrovnávají hodnoty glykémie, stala běžnou součástí terapie cukrovky.

Působení inzulinu na lidské tělo lze popsat velmi jednoduše: podání inzulinu vede ke snížení glykémie, nepodání inzulinu vede ke zvýšení glykémie. Cílem inzulinové léčby je napodobit fyziologické vylučování inzulinu tak, aby hladiny glykémie byly během dne co nejvíce vyrovnané (po jídle, nalačno, v noci, při námaze, atd). Jedině tak lze zabránit poškozování buněk a cév v těle, které vzniká jako důsledek zvýšených koncentrací krevního cukru.

Hodnoty glykémie budou vyrovnané jen v případě, že je přítomnost inzulinu v těle po celý den

Vzhledem k tomu, že tělo potřebuje inzulin 24 hodin denně, aby byla hodnota glykémie vyrovnaná, je nutné podávat ho několikrát za den, vždy podle předem určeného schématu. Takovému schématu (tedy přesnému postupu podávání jednotlivých dávek inzulinu) se říká "inzulinový režim". Nastavit individuální inzulinový režim každému pacientovi je možné díky tomu, že existují různé druhy inzulinových přípravků.

Existuje řada typů inzulinu lišících se rychlostí a dobou účinku. Nelze je mezi sebou zaměňovat. Z hlediska nástupu účinku a doby působení se inzuliny dělí na rychle působící inzuliny a tzv. depotní inzuliny (tedy formy inzulinu s pomalým vstřebáváním a dlouhodobým působením). V rámci depotních přípravků existují ještě inzuliny s mírně, středně a velmi prodlouženým účinkem.

Na základě chemické struktury se rozlišují lidské (humánní) inzuliny, které jsou totožné s fyziologickým inzulinem a tzv. analoga inzulinu. Analoga inzulinu jsou polosynteticky připravené molekuly inzulinu, které mají mírně pozměněnou strukturu.

Díky tomu se liší rychlostí vstřebávání, což jim umožňuje udržet vyrovnanější hladiny glykémie v těle. Je důležité vědět, že v rámci obou skupin (lidské inzuliny a analoga inzulinu) jsou k dispozici jak rychle, tak dlouhodobě působící inzuliny.

Základní principy léčby inzulinem

Nejblíže tzv. fyziologickému vylučování inzulinu ve zdravém těle je tzv. "základní inzulinový režim", který spočívá v podání 3 dávek krátkodobě působícího inzulinu před jídlem (snídaně, oběd, večeře) a 1 dávky dlouhodobě působícího inzulinu před spaním. Dávka před spaním slouží pro pokrytí tzv. bazální (základní) potřeby inzulinu, tzn. pokrývá dobu, kdy tělo je v klidu (má tedy minimální příjem potravy a minimální fyzickou aktivitu).  

Dávkování inzulinu u diabetu.  Základem je správná hladina glykémie

Dávky inzulinu se nastavují dle hodnot glykémie

Výši dávky inzulinu nastavuje lékař ve spolupráci s pacientem na základě hodnot jeho glykémie. Proto je třeba, aby pacient průběžně prováděl tzv. selfmonitoring glykémie, což je měření hodnot krevního cukru pomocí kapesního glukometru. Bez jejich znalosti nelze "ušít na míru" velikost dávky inzulinu. Je to jako střílet naslepo na cíl, který čeká za rohem.

Určit správnou dávku inzulinu je na léčbě diabetu to nejdůležitější. Dávka a druh inzulinu by měly pokrývat přísun glukózy (cukru) do těla. Stoupá-li glykémie, je nutné tělu dodat inzulin; klesá-li glykémie, je třeba ubrat množství inzulinu.

Existují dvě základní veličiny, které mají zásadní vliv na výslednou glykémii: množství cukrů v jídle a fyzická aktivita. S každým jídlem dostává tělo určitou dávku glukózy a s každou fyzickou aktivitou se naopak glukóza v těle spotřebovává. Glykémie se tedy vyvíjí během dne v závislosti na jídle, námaze a množství inzulinu.

Pokud je dávkování inzulinu správné, pak jsou hodnoty glykémie vyrovnané, bez velkých výkyvů směrem nahoru nebo dolů. Tedy bez opakované hyperglykémie nebo hypoglykémie.

Cílem inzulinové léčby je proto nalézt soulad mezi dávkou inzulinu, množstvím cukrů ve stravě a mírou fyzické zátěže. Nalézt stabilní, pravidelně se opakující denní režim, který umožní podávání stabilních dávek inzulinu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne)výhody?

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne) výhody?

Stejně, jako by se auto bez pomoci jen těžko hýbalo, kdyby nemělo motor, tak i hodinky potřebují k tomu, aby mohly...

Najdete na iDNES.cz