Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze, nebo to není výchovné? A pokud kapesné ano, tak od jakého věku, jak často a kolik?

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to | foto: Albi

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Podle psycholožky Marie Kolkové hraje kapesné důležitou roli v rozvoji finanční gramotnosti dětí a vnímá jej pozitivně. „Kapesné může být zásadní pomocník rodičů, pokud se snaží, aby si dítě osvojilo pravidla se získáváním a udržováním financí,“ myslí si. Pouze otázka kapesného ale nemusí nutně určovat, zda dítě bude finančně gramotné nebo nebude. „Existuje spousta rodičů, kteří se pro kapesné nerozhodnou, mají jiný systém, a přesto jejich děti s penězi zacházet umí,” dodává psycholožka.

Většina rodičů o kapesném začíná uvažovat právě ve chvíli, kdy dítě začne chodit do školy. Jak se zaváděním kapesného začít? „Na začátku je důležité si společně stanovit, v jakém intervalu a kolik peněz bude dítě dostávat. „Ideálně by také rodiče dítěti měli vysvětlit pravidla spojená s užíváním peněz a tato pravidla dodržovat. Například předem dítěti říct, že pokud si utratí peníze během prvního dne, bude muset počkat až do dalšího kapesného, dříve peníze nedostane,” vysvětluje Marie Kolková.

Jaký interval a jaká částka je tedy optimální? Psychologové se shodují, že děti na prvním stupni základní školy by měly dostávat kapesné v kratších, například týdenních intervalech. V delším horizontu takto malé děti neumí plánovat tak, aby jim peníze vystačily na celé období. Model může vypadat třeba tak, že začnete dvacetikorunou týdně a s každým rokem budete desetikorunu přidávat. Částka ale samozřejmě závisí na možnostech rodinného rozpočtu.

Na druhém stupni a střední škole už můžete interval prodloužit, aby se děti naučily plánovat dlouhodobě. „Se staršími dětmi se můžete dohodnout, že pokud si bude potomek přát nějakou dražší, ale nepotřebnou věc, bude si na ni muset z kapesného šetřit. Dítě se tak naučí více zamýšlet nad tím, na co chce peníze využít a jestli mu vystačí po celou dobu,” radí psycholožka. Starší děti také pravděpodobně budou dostávat vyšší kapesné než malí školáci.

Existuje také model, kdy se kapesné odvíjí od zásluh dítěte. V takovém modelu vyrůstala i psycholožka Marie Kolková. „Moje vlastní zkušenost s kapesným a získáváním finanční gramotnosti v dětství byla poněkud komplikovanější, ale dnes její propracovanost velice oceňuji. Maminka vytvořila seznam činností, se kterými můžeme v domácnosti pomáhat. Když jsme byli menší, patřilo tam zalévání a zametání, vynášení koše, umývání a utírání nádobí. Když jsme byli větší, přidalo se i vysávání, vytírání podlahy či žehlení. Každý měsíc byla na lednici připnutá tabulka s mým jménem a jmény sourozenců a za splnění některého úkolu jsme dostali červený puntík. Ten měl předem stanovenou hodnotu. Na konci měsíce se puntíky sečetly a maminka nám vyplatila „vydělané“ kapesné,” vzpomíná.

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

To, jak bude váš potomek zdatný v nakládání s penězi, ale můžete ovlivnit už dříve. Existují nejrůznější pomůcky a hry na procvičování finanční gramotnosti a nákupního chování, které jsou vhodné dokonce už pro předškoláky. Patří mezi ně například nová hra Obchod ze vzdělávací edice Kvído od Albi, ve které děti mají za úkol dojít z domova do obchodu a tam nakoupit potraviny z nákupního seznamu. Cestou na ně čekají jak příležitosti vydělat si peníze, tak nástrahy, kvůli kterým o ně mohou přijít.

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to
Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

„V průběhu hry si děti uvědomí, že když si koupí v obchodě navíc žvýkačku, lízátko nebo chipsy, nezbyde jim dostatek peněz na nákup, který opravdu potřebují. Vyzkouší si aktivně se zapojit do vydělávání peněz na nákup formou domácích prací, naučí se správně si rozměnit peníze a zvládat situace v obchodě. Školáci zvládnou spočítat hodnotu svého nákupu a zjistit, zda jim peníze na nákup stačí, předškoláci se budou řídit barvami mincí,” vysvětluje autorka hry Andrea Löflerová ze společnosti Albi.


Nejčtenější

Co muže více potěší nežli lahev nejoceňovanější whisky na světě?

Co muže více potěší nežli lahev nejoceňovanější whisky na světě?

Nejedna žena před Vánocemi přemýšlí, čím by potěšila svůj mužský protějšek. Přeci jenom – rozzářené mužské oči u...

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Češi si na internetu se svými údaji počínají neopatrně, zjistili odborníci z Kaspersky Lab. Navíc skoro třetina rodičů...

Tato zima bude bez propadlých kanálů a výmolů

Tato zima bude bez propadlých kanálů a výmolů

Firma POKLOPSYSTEM s.r.o. přináší dobrou zprávu pro řidiče. V letošní zimě nemusí nikde být výmoly a propadlé nebo...

Jak na nejlepší řízky

Jak na nejlepší řízky

Štědrý den je den, kdy vrcholí všechny přípravy vánočních svátků. Dárky jsou koupené, zabalené, výzdoba je hotová,...

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Sledování televize je pro většinu Čechů jedním z hlavních způsobů relaxace, a o Vánocích to platí dvojnásob. Jak...

Další z rubriky

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

S tatínky si děti užijí spoustu legrace.

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození druhého syna skončil v zaměstnání, aby se mu...

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Zajímavá odměna, méně pracovních hodin, žádné dojíždění. Nebojte se v důchodu začít s novou prací a zjistěte, jaké to...

Darujte zdraví! Využijte novinek v Léčebných lázních Bohdaneč

Darujte zdraví! Využijte novinek v Léčebných lázních Bohdaneč.

Pokud si lámete hlavu nad tím, co pořídit svým blízkým za dárek, a to nejen k Vánocům, trefou do černého bude dárkový...

Najdete na iDNES.cz