Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Datové schránky ochrání Bezpečný klíč od České pošty

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Informační systém datových schránek byl spuštěn do ostrého provozu 1. listopadu loňského roku. Od této doby uživatelé datových schránek odeslali více než tři miliony datových zpráv. Bezpečný klíč je nová doplňková služba datových schránek, kterou nabízí Česká pošta.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezpečný klíč si může každý zájemce objednat v klidu a z pohodlí domova nebo kanceláře na www.postsignum.cz. | foto: ahr

Datové schránky nejdříve sloužily pouze pro komunikaci, kdy byl odesilatelem nebo adresátem orgán veřejné moci a také pro jejich vzájemnou komunikaci.

Od začátku letošního roku si mohou právnické osoby, fyzické osoby a podnikající fyzické osoby prostřednictvím datové schránky zasílat mezi sebou faktury a jiné doklady o zaplacení. Komunikovat bez omezení obsahu datové zprávy budou moci od 1. července 2010.

Proč Bezpečný klíč?

Přístup do datové schránky je přístupem k důležitým úředním, obchodním i privátním informacím, jejichž zneužití může mít dalekosáhlé následky. Stejně jako zneužití elektronické identity vlastníka schránky.

Tak jako je dnes již zcela přirozené chránit svůj elektronický přístup v prostředí internetového bankovnictví, zaslouží si obdobnou úroveň ochrany i datové schránky.

Proto je vhodné nespoléhat se pouze na základní ochranu přístupu do datové schránky v podobě uživatelského hesla, ale obstarat si nadstandardní zabezpečení přístupu do datové schránky. Chránit svou datovou schránku se rozhodně vyplatí a tím správným nástrojem může být Bezpečný klíč

Co je Bezpečný klíč?

Bezpečný klíč je nová doplňková služba Informačního systému datových schránek, kterou nabízí Česká pošta. Jedná se o kombinaci digitálních certifikátů PostSignum a bezpečného úložiště v podobě USB tokenu (připomíná klasickou USB paměť, na rozdíl od ní je to ale chráněné úložiště).

Vlastník Bezpečného klíče získává nadstandardní úroveň zabezpečení a uživatelský komfort při přístupu do své datové schránky, ale může ho využít také při přihlašování do jiných elektronických aplikací.

Jak funguje Bezpečný klíč?

Autorizace prostřednictvím certifikátu představuje sama o sobě vyšší úroveň zabezpečení než přihlašování jménem a heslem. Certifikáty navíc nejsou uloženy v počítači, odkud jsou potenciálně zcizitelné, ale na bezpečném externím úložišti v podobě USB tokenu.

Ani v případě ztráty USB tokenu není elektronická identita vlastníka ohrožena. Certifikáty nelze z USB tokenu vykopírovat, při opakovaném chybném zadání PIN je další použití certifikátů zablokováno.

Popsaná dvoufaktorová ochrana představuje výrazně nadstandardní úroveň zabezpečení přístupu do elektronických aplikací. Uživatelský komfort Bezpečného klíče spočívá v tom, že si při přihlašování do své datové schránky nemusíte napříště pamatovat složité heslo, ale pouze PIN kód, který chrání použití osobních certifikátů uložených na USB tokenu.

Kde získám Bezpečný klíč?

Bezpečný klíč si může každý zájemce objednat v klidu a z pohodlí domova nebo kanceláře na www.postsignum.cz. Nebo si jej pořídit na všech pobočkách České pošty, kde je dostupná služba Czech POINT.

Jak Bezpečný klíč použít?

Po zakoupení Bezpečného klíče k přístupu do datové schránky je potřeba instalovat ovládací software a inicializovat USB token, provést instalaci kořenových certifikátů, generovat žádosti o vydání certifikátů, dojít na pobočku České pošty a tam si nechat vystavit certifikáty a nakonec instalovat vydané certifikáty na USB token.

Zákazník si může nechat vystavit certifikáty na kterékoliv pobočce České pošty, kde je dostupná služba Czech POINT.

Fyzická přítomnost při vystavení certifikátů je vyžadována kvůli ochraně elektronické identity zákazníka, což je základním úkolem a posláním certifikační autority.

Při prvním vydání certifikátů je podle zákona nutné provést osobní ověření totožnosti osoby, které jsou certifikáty vydávány. Certifikáty pro Bezpečný klíč do datové schránky mají platnost jeden rok a každé další obnovení platnosti už může probíhat výhradně elektronickou cestou.

Další informace o Bezpečném klíči najdete na www.bezpecnyklic.cz.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Tři důvody pro založení s.r.o. přes zprostředkovatele

Tři důvody pro založení s.r.o. přes zprostředkovatele

Chtěli byste podnikat v rámci společnosti s ručením omezeným? Důvodů by se nejspíše našlo hned několik. Patřilo by mezi...

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Zatímco ještě relativně nedávno v lidech slovo „nebankovní půjčka“ evokovalo představu nebývale vysokých úroků a...

Najdete na iDNES.cz