Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Datové schránky ochrání Bezpečný klíč od České pošty

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Informační systém datových schránek byl spuštěn do ostrého provozu 1. listopadu loňského roku. Od této doby uživatelé datových schránek odeslali více než tři miliony datových zpráv. Bezpečný klíč je nová doplňková služba datových schránek, kterou nabízí Česká pošta.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezpečný klíč si může každý zájemce objednat v klidu a z pohodlí domova nebo kanceláře na www.postsignum.cz. | foto: ahr

Datové schránky nejdříve sloužily pouze pro komunikaci, kdy byl odesilatelem nebo adresátem orgán veřejné moci a také pro jejich vzájemnou komunikaci.

Od začátku letošního roku si mohou právnické osoby, fyzické osoby a podnikající fyzické osoby prostřednictvím datové schránky zasílat mezi sebou faktury a jiné doklady o zaplacení. Komunikovat bez omezení obsahu datové zprávy budou moci od 1. července 2010.

Proč Bezpečný klíč?

Přístup do datové schránky je přístupem k důležitým úředním, obchodním i privátním informacím, jejichž zneužití může mít dalekosáhlé následky. Stejně jako zneužití elektronické identity vlastníka schránky.

Tak jako je dnes již zcela přirozené chránit svůj elektronický přístup v prostředí internetového bankovnictví, zaslouží si obdobnou úroveň ochrany i datové schránky.

Proto je vhodné nespoléhat se pouze na základní ochranu přístupu do datové schránky v podobě uživatelského hesla, ale obstarat si nadstandardní zabezpečení přístupu do datové schránky. Chránit svou datovou schránku se rozhodně vyplatí a tím správným nástrojem může být Bezpečný klíč

Co je Bezpečný klíč?

Bezpečný klíč je nová doplňková služba Informačního systému datových schránek, kterou nabízí Česká pošta. Jedná se o kombinaci digitálních certifikátů PostSignum a bezpečného úložiště v podobě USB tokenu (připomíná klasickou USB paměť, na rozdíl od ní je to ale chráněné úložiště).

Vlastník Bezpečného klíče získává nadstandardní úroveň zabezpečení a uživatelský komfort při přístupu do své datové schránky, ale může ho využít také při přihlašování do jiných elektronických aplikací.

Jak funguje Bezpečný klíč?

Autorizace prostřednictvím certifikátu představuje sama o sobě vyšší úroveň zabezpečení než přihlašování jménem a heslem. Certifikáty navíc nejsou uloženy v počítači, odkud jsou potenciálně zcizitelné, ale na bezpečném externím úložišti v podobě USB tokenu.

Ani v případě ztráty USB tokenu není elektronická identita vlastníka ohrožena. Certifikáty nelze z USB tokenu vykopírovat, při opakovaném chybném zadání PIN je další použití certifikátů zablokováno.

Popsaná dvoufaktorová ochrana představuje výrazně nadstandardní úroveň zabezpečení přístupu do elektronických aplikací. Uživatelský komfort Bezpečného klíče spočívá v tom, že si při přihlašování do své datové schránky nemusíte napříště pamatovat složité heslo, ale pouze PIN kód, který chrání použití osobních certifikátů uložených na USB tokenu.

Kde získám Bezpečný klíč?

Bezpečný klíč si může každý zájemce objednat v klidu a z pohodlí domova nebo kanceláře na www.postsignum.cz. Nebo si jej pořídit na všech pobočkách České pošty, kde je dostupná služba Czech POINT.

Jak Bezpečný klíč použít?

Po zakoupení Bezpečného klíče k přístupu do datové schránky je potřeba instalovat ovládací software a inicializovat USB token, provést instalaci kořenových certifikátů, generovat žádosti o vydání certifikátů, dojít na pobočku České pošty a tam si nechat vystavit certifikáty a nakonec instalovat vydané certifikáty na USB token.

Zákazník si může nechat vystavit certifikáty na kterékoliv pobočce České pošty, kde je dostupná služba Czech POINT.

Fyzická přítomnost při vystavení certifikátů je vyžadována kvůli ochraně elektronické identity zákazníka, což je základním úkolem a posláním certifikační autority.

Při prvním vydání certifikátů je podle zákona nutné provést osobní ověření totožnosti osoby, které jsou certifikáty vydávány. Certifikáty pro Bezpečný klíč do datové schránky mají platnost jeden rok a každé další obnovení platnosti už může probíhat výhradně elektronickou cestou.

Další informace o Bezpečném klíči najdete na www.bezpecnyklic.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Korea a Česko prohlubují během olympiády vztahy

Korea a Česko prohlubují během olympiády vztahy

Korea a Česko dále prohlubují strategické partnerství uzavřené v roce 2015. Při příležitosti olympiády v Pchjočchangu...

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se ubránit?

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se škrcení ubránit?

Odborné průzkumy, které jsou prováděny pravidelně a napříč celým sociologickým spektrem v České republice, bohužel...

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

Na českém trhu nabízí produkty Abbkine společnost BIOGEN Praha, která je zde pro vás už 22. rokem. Co vše v portfoliu...

Najdete na iDNES.cz