Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Darovací smlouvy na nemovitosti: nový občanský zákoník

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Je-li realizován převod nemovitosti bezúplatně, tj. bez protiplnění, děje se tak často za života dárce prostřednictvím darovací smlouvy, nejčastěji pak mezi příbuznými. Nejen do oblasti darování vnesl od 1.1. 2014 řadu změn nový občanský zákoník.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Darovací smlouvy na nemovitost - nový občanský zákoník | foto: Advokát Mgr. Zdeněk Rumplík

Dárce se přitom může libovolně rozhodnout o tom, komu svoji nemovitost prostřednictvím darovací smlouvy daruje, nicméně dar je minimálně dvoustranné právní jednání (obdarovaný musí dar přijmout). Na druhé straně není zákonem stanovena žádná povinnost kupř. vyplácet finančně ostatní děti dárce, ani si vyžadovat jejich souhlas s převodem, pokud se dárce rozhodne obdarovat kupř. jen jednoho svého potomka.

K daru nemovitosti či podílu na nemovitosti pomocí darovací smlouvy se často přistupuje také v případech, kdy např. potomci investují do domu či bytu větší částku v rámci rekonstrukcí. Pokud ovšem dojde k darování nejen potomkovi, ale i jeho manželovi či manželce, je třeba počítat s tím, že v případě rozvodu manželství v budoucnu bude třeba řešit a vypořádat mj. i tržní hodnotu takového podílu.

Pokud na nemovitosti vázne zástavní právo, neznamená to obecně, že by převod nemovitosti nebyl možný. Rozhodně je však minimálně vhodné, ne-li nezbytné, získat předem souhlas zástavního věřitele, a to především z hlediska možných sankcí podle zástavní či úvěrové smlouvy. Nový občanský zákoník navíc umožňuje za určitých podmínek sjednat i zákaz či omezení převodu předmětu zástavy. Varovat je třeba před účelovými dary ve snaze "uklidit“ majetek v případech dluhů dárce, nebo dokonce hrozících exekucí či insolvencí, a to jak pro civilněprávní, tak i možné trestněprávní důsledky takového jednání.

V souvislosti s darováním nemovitostí se v praxi velmi často, jde-li o dům či byt, zřizuje současně ve prospěch dárců věcné břemeno práva doživotního a bezplatného bydlení v nemovitosti či její části, které dárcům zajistí možnost dalšího užívání nemovitosti i po převodu vlastnického práva. Toto věcné břemeno se zapisuje do katastru nemovitostí, musí být respektováno, a to nejen obdarovaným, ale i každým dalším nabyvatelem nemovitosti. Zejména v těchto případech je třeba si dávat ovšem značný pozor na správný obsah smlouvy po právní stránce.

Nový občanský zákoník uvedenou možnost zachovává v podobě tzv. služebnosti bytu. Současně se do praxe vrátil tzv. výměnek, kdy si vlastník nemovité věci tímto vymiňuje v souvislosti s jejím převodem úkony či práva sloužící k zaopatření, nejčastěji na dobu života (např. poskytování stravy apod.). Osoba zavázaná k výměnku také má přispět pomocnými úkony výměnkáři, který to nezbytně potřebuje v nemoci, při úrazu nebo v podobné nouzi.

Obecné vzory darovací smlouvy nemusí být vždy ideálním řešením

S ohledem na to, že u převodů nemovitostí, včetně právě darovací smlouvy na nemovitosti, jde o často o nemalé hodnoty, se nedoporučuje svěřovat se pouze do rukou obecných vzorů takových smluv. Málokdo si totiž uvědomuje, že i smlouva, kterou katastrální úřad zavkladuje, může být v budoucnu případně napadena a zdaleka tak nejde jen o to, zda smlouvu katastrální úřad tzv. zapíše na první pokus, či nikoliv.

Nový občanský zákoník také uvolnil možnosti vázat dar na různé podmínky nebo příkazy a umožnil také tzv. darování podpory, s jistými omezeními dar pro případ smrti (považovaný za tzv. odkaz) či dar veškerého majetku. Jednou z podstatných novinek v rámci nového občanského zákoníku je změna pojetí možnosti vrácení daru – nově odvolání daru, a to pro nevděk nebo pro nouzi.

Dárce může dar odvolat pro hrubý nevděk obdarovaného – ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy. Lhůta pro odvolání daru je zkrácena ze tří let na jeden rok ode dne, kdy se stal důvod k odvolání daru nebo kdy se o něm dárce dozvěděl. Dar mohou odvolat i dědicové, pokud obdarovaný dárci v odvolání daru zabránil nebo v případě, že to znemožnila vyšší moc. 

Upadl-li dárce  po odevzdání daru nezaviněně do takové nouze, že nemá na vlastní nutnou výživu či nutnou výživu osob, k nimž má zákonnou vyživovací povinnost, může dar v tomto příslušném rozsahu odvolat pro nouzi. Obdarovaný nemá povinnost vydat dar, pokud sám je v obdobné nouzi jako dárce. Obdarovaný se může zprostit povinnosti vydat dar poskytováním částky toho, co je k uvedené výživě třeba.  Odvolání nelze využít, pokud si stav nouze dárce způsobil sám nebo z hrubé nedbalosti.

Pokud jde o darovací daň, pak ta je od 1.1.2014 přesunuta do zákona o daních z příjmů v rámci daně z tzv. bezúplatných příjmů, která je tedy shodná nově s daní z příjmu, včetně její výše. Osvobozeny od této daně jsou bezúplatné příjmy od příbuzného v linii přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci atp.) a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce, neteř, manžela, manžela dítěte (zeťové a snachy), dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů a dále od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou (typicky druh a družka, pokud splňují tyto zákonné předpoklady).

www.advokat-zlinsko.cz

Darovací smlouvy na nemovitost - nový občanský zákoník
Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Další z rubriky

Mohou být investice a výnosy garantované? Ano, mohou

Mohou být investice a výnosy garantované? Ano, mohou.

Finančním produktem, který v posledních měsících zaznamenává zvýšený zájem klientů, je investiční životní pojištění.

PRECO GROUP: Rezidence Mélange nabídne kvalitní bydlení v centru dění

PRECO GROUP: Rezidence Mélange nabídne kvalitní bydlení v centru dění.

Developerská společnost PRECO GROUP představuje nový rezidenční projekt se zaměřením na vysokou kvalitu bydlení....

eRecept a EET pro lékaře od KASA FIK zjednodušuje administrativu

eRecept a EET pro lékaře od KASA FIK zjednodušuje administrativu.

KASA FIK - lídr na trhu s pokladnami pro eTržby, přichází s novým programem pro lékaře eRecept.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.