Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně, odpočet na manželku, manžela a daňové zvýhodnění na dítě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jak snížit daně z příjmů pro fyzické osoby? Využijte zejména dvě oblasti daňového zvýhodnění. Jednou z nich je sleva na dani na takzvaně vyživovanou osobu, a je jedno, zda je to manžel nebo manželka, a tou druhou je daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Daně, odpočet na manželku, manžela a daňové zvýhodnění na dítě | foto: Wolters Kluwer ČR, a. s

Odpočet na "manželku" - získáte až 25 tisíc korun ročně

Asi každý si umí představit, koho má zákonodárce na mysli pod pojmem vyživované dítě, ale kdo to vlastně přesně je ta "vyživovaná osoba"? Toto nehezké, úřední slovní spojení zákon používá na označení partnera poplatníka daně, který s ním žije pod jednou střechou, nemá s ním firmu nebo spolu jinak obchodně nespolupracují a jehož vlastní příjmy nepřesáhnou 68 tisíc korun hrubého za rok, ke kterému se daňové přiznání podává. Do této limitní částky se zahrnují jak příjmy, které podléhají zdanění, včetně daně dědické a darovací, tak i ty, které jsou od daně osvobozené.

Daně, daňové zvýhodnění, DPH 2012, daň z nemovitostí a mnoho dalších odborných názorů najdete na portále Daňaři online.

Jaké příjmy se nezapočítávají?

Jak už to v daňových předpisech chodí, ne každý příjem takové vyživované osoby se ale do této celkové částky počítá. Tak například tam nepatří přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, odměna pěstouna, porodné, pohřebné, stipendium nebo třeba státní příspěvek ke stavebnímu spoření.

Dále se do vlastního příjmu manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů. To může být konkrétně například příjem z pronájmu nějaké nemovitosti, kterou mají manželé ve společném jmění, a který se zdaňuje jen u jednoho z manželů.

Získejte názor autorit - Otázky a odpovědi z praxe pro profesionální účetní či podnikatele

Naproti tomu třeba takový starobní důchod, nemocenská nebo mateřská (ne však tzv. rodičovská) se do vlastních příjmů vyživované osoby počítají. Výjimek je pochopitelně mnohem víc a na popsání celé této problematiky by bylo potřeba mnohem více prostoru. Koho by zajímala tato oblast detailněji, určitě si musí pořídit speciální publikaci Sleva na manželku a dítě z nakladatelství Wolters Kluwer ČR.

bankovky

Daňové zvýhodnění na dítě

Stejně tak publikace řeší nejrůznější kombinace vztahu mezi plátcem daně a vyživovaným dítětem. To může být například v péči buď u obou rodičů, nebo jen u jednoho z nich, a to třeba navíc jen po určitou část roku, či se o něj mohou v péči rodiče střídat. Pokaždé je třeba slevu na dani uplatňovat individuálně.

Další daňové zvýhodnění pro poplatníka je možné v případě, že jeho nezaopatřené dítě studuje. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě není v zásadě nijak omezeno.

Komplexní informace na téma daně a účetnictví, daňové zvýhodnění, řešené příklady renomovanými daňovými poradci, legislativní novinky a mnoho dalších profesionálních textů najdete na specializovaném komunitním portále Účetní kavárna – odbornost, aktuálnost, kvalita informací, a to vše na jednom místě.

VK/WK
Zdroj:
Publikace: Sleva na manželku a dítě
Napsal: Ing. Martin Děrgel
(publikaci zakoupíte na portále společnosti Wolters Kluwer)

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vedoucí výroby Radek Pasz (na snímu vlevo) a Jan Sliž operátor ohraňovacího...
Ohraňovací lis na míru potřebám není ani pro osvědčené dodavatele standardní zakázkou

Koupí stroje od FORMETALU nic nekončí, naopak začíná. Spolupráce mezi společnostmi FORMETAL a BERNDORF CZ se začala psát v roce 2012.   celý článek

Vydejte se s CK SEN na poznávací zájezdy do exotiky s 13% slevou.
Vydejte se s CK SEN na poznávací zájezdy do exotiky s 13% slevou

125 zemí světa, 25 let zkušeností, špičkoví průvodci – to nabízí Cestovní kancelář SEN, která startuje prodej poznávacích zájezdů first minute s rekordní 13%...  celý článek

Intenzivní jazykové kurzy angličtiny vás opravdu rozmluví.
Intenzivní jazykové kurzy angličtiny vás opravdu rozmluví

Učíte se anglický jazyk už odmalička, ale stále se při konverzaci s cizincem cítíte nejistí, zadrháváte se a souvislá věta vás napadne, až když jste sami?...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.