Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Daň z nabytí: Od kdy platí kupující?

  15:00aktualizováno  15:00
Lepší výdělek čeká prodávající od listopadu, kdy se nemovitosti začnou prodávat bez daně. Jak zisk garantovat u nemovitostí, které se právě inzerují?

Daň z nabytí: Od kdy platí kupující?

Trh s realitami se výrazně změnil. Zákonodárci definitivně rozhodli, že daň z nabytí budou stejně jako ve většině zemí západní Evropy také u nás platit výhradně kupující. K velkému přelomu v historii českého realitního trhu má dojít 1. listopadu.

Dopad na realitní trh je už dnes jasný. „Ceny nemovitostí se v žádném případě snižovat nebudou. Naopak, zatímco prodávající si ponechají celou kupní cenu jako svůj výdělek, kupující budou platit 4 % státu ještě nad rámec kupní ceny,“ upozorňuje Vladimír Zuzák, ředitel pražské realitní kanceláře MAXIMA REALITY.

Mimo jiné to znamená, že koncem roku už pravděpodobně většina realitních kanceláří bude uvádět ceny bez daně, zatímco dnes se obvykle uvádějí s daní.

Jak se zachovat v přechodném období?

Ale pozor - povinnost zaplatit daň nad rámec kupní ceny vznikne také u mnohých nemovitostí, které jsou inzerovány na realitních serverech už dnes. Od začátku prodeje do uzavření kupní smlouvy a podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí totiž uplyne u bytů několik týdnů, u domů obvykle několik měsíců. Datum podání návrhu na vklad tak může připadnout na listopad.

Nejistota ohledně daně přitom představuje problém pro kupující i prodávající. Kupující by byli nemile překvapeni, kdyby jim nečekaně vznikla povinnost zaplatit daň z nabytí nad rámec kupní ceny, kterou považovali za konečnou. Naopak prodávající se mohou obávat, že přijdou o část možného výdělku, pokud dojde k prodeji ještě v říjnu. Přitom kdo bude prodej odkládat, prošvihne podzimní „sezónu“, kdy zájem o nemovitosti bývá tradičně z celého roku nejvyšší.

Jak se vyrovnat s touto nejistotou? Velmi důležitá bude právní úprava rezervační a kupní smlouvy, které musí na aktuální situaci pružně reagovat. „Doporučujeme uvést jednoznačně, kdo daň zaplatí a zda je kupní cena uváděna včetně daně, nebo ne,“ radí Jiří Lemberka, vedoucí právního oddělení v MAXIMA REALITY. Obě strany se tak vyhnou nepříjemným překvapením. Jasné právní podmínky a neměnná kupní cena, na které se obě strany dohodnou, jsou základním kamenem dobrého obchodu.

A najdou se i kupující, kteří rádi vezmou platbu daně na sebe již dnes. Zejména v hlavním městě totiž mnozí zájemci hledají novou nemovitost už déle než rok, byty jim mizí z inzerce před očima. „Obracejí se na nás kupující, kteří jsou ochotni vyjít prodávajícím významně vstříc, aby získali výhodu oproti jiným zájemcům, kteří na byt také čekají. Díky tomu prodávající nemusejí čekat do 1. 11. a mohou u nás prodávat bez daně už v říjnu,“ vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel MAXIMA REALITY.

Témata: historie, ks-napravo, Zisk