Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovka neboli diabetes. Kolik toho víte o této nemoci?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jste diabetik? Máte v rodině někoho, koho trápí cukrovka? Pak vám doporučujeme zajímavý kvíz na stránkách rok1, ve kterém můžete zjistit, kolik toho víte o nemoci zvané diabetes. Zkusilo to již více než 7 800 lidí. Přidejte se k nim. Možná budete překvapeni.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Cukrovka neboli Diabetes: Kolik toho víte o této nemoci? | foto: Optima Health a.s.

Dozvíte se například, že podle odhadu odborníků trápí cukrovka každého desátého Čecha. V ČR se nyní s diabetes 2. typu léčí asi 800 000 pacientů, dalších 200 000 lidí o své nemoci zatím neví.

Kvíz o diabetes pro diabetiky

Kvíz má 21 otázek, které se týkají jednak diabetu obecně, dále selfmonitoringu glykémie, účinné léčby diabetu a užívání inzulinu. Na výběr jsou vždy tři možné odpovědi, z nichž jen jedna je správná.

Po zvolení vámi vybrané odpovědi se dozvíte, zda jste odpověděli správně či nikoliv a dostanete doplňující vysvětlení k dané odpovědi. Zajímavé informace v kvízu vám pomohou pochopit, proč je diabetes zákeřná nemoc a proč je důležité být správně informován tom, jak se cukrovka léčí, co je to glykovaný hemoglobin, selfmonitoring a inzulin.

Inzulin je zásadní

Inzulin je naší nedílnou součástí již od narození a má pro náš život velký význam - stará se totiž o správný přísun glukózy do buněk. Domovem a továrnou na výrobu inzulinu je slinivka břišní.

Dokáže inzulin vylučovat neskutečně rychle, vždy přesně podle aktuální hladiny cukru v krvi (tzv. glykémie). Když cukr v krvi stoupá, uvolní se více inzulinu, aby se glukóza z krve přesunula do buněk. Když cukr v krvi klesá, uvolňování inzulinu se sníží, aby další glukóza z krve neubývala.

Bez inzulinu to nejde

Pokud slinivka není schopna produkovat dostatek inzulinu nebo naše buňky přestanou inzulin rozpoznávat (tedy stanou se vůči němu necitlivé), dochází v těle k opakovanému a dlouhodobému zvýšení krevního cukru. Buňkám totiž chybí "signál od inzulinu" pro správné využití glukózy. Zvýšené hladiny glukózy a glykovaného hemoglobinu pak vedou k postupnému a těžkému poškození buněk a cév v těle.

Inzulin patří, z hlediska způsobu, jakým ovlivňuje zvýšené hladiny krevního cukru, k nejúčinnějším látkám. Pro každého pacienta, kterého pronásleduje cukrovka, představuje inzulin nejpřirozenějšího pomocníka. Lidské tělo inzulin důvěrně zná, proto jeho působení probíhá v souladu se všemi složitými chemickými procesy uvnitř těla. V podobě inzulinu je organismu dodáváno přesně to, co mu při diabetes chybí a co potřebuje.

Cukrovka neboli Diabetes: Kolik toho víte o této nemoci?1

Podívejte se na videoklip o inzulinu s Petrem Čtvrtníčkem v hlavní roli.

Cukrovka a její úspěšnější léčba

Klinické studie a lékařské poznatky potvrzují, že čím dřív je inzulin pacientovi nasazen, tím úspěšnější je léčba diabetu včetně výrazně nižšího výskytu diabetických komplikací.

Proto je dnes intenzifikovaná terapie inzulinem (podávání inzulinu způsobem napodobujícím jeho fyziologické vylučování) běžnou formou léčby diabetes, která přináší výborné léčebné výsledky a zlepšení celkového zdravotního stavu člověka, kterého postihla cukrovka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců čtyři miliony korun

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců 4 miliony korun

V roce 2018 získalo finanční dar z programu MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia na 144 projektů. Jde o veřejně prospěšné...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Najdete na iDNES.cz