Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovka neboli diabetes. Kolik toho víte o této nemoci?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jste diabetik? Máte v rodině někoho, koho trápí cukrovka? Pak vám doporučujeme zajímavý kvíz na stránkách rok1, ve kterém můžete zjistit, kolik toho víte o nemoci zvané diabetes. Zkusilo to již více než 7 800 lidí. Přidejte se k nim. Možná budete překvapeni.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Cukrovka neboli Diabetes: Kolik toho víte o této nemoci? | foto: Optima Health a.s.

Dozvíte se například, že podle odhadu odborníků trápí cukrovka každého desátého Čecha. V ČR se nyní s diabetes 2. typu léčí asi 800 000 pacientů, dalších 200 000 lidí o své nemoci zatím neví.

Kvíz o diabetes pro diabetiky

Kvíz má 21 otázek, které se týkají jednak diabetu obecně, dále selfmonitoringu glykémie, účinné léčby diabetu a užívání inzulinu. Na výběr jsou vždy tři možné odpovědi, z nichž jen jedna je správná.

Po zvolení vámi vybrané odpovědi se dozvíte, zda jste odpověděli správně či nikoliv a dostanete doplňující vysvětlení k dané odpovědi. Zajímavé informace v kvízu vám pomohou pochopit, proč je diabetes zákeřná nemoc a proč je důležité být správně informován tom, jak se cukrovka léčí, co je to glykovaný hemoglobin, selfmonitoring a inzulin.

Inzulin je zásadní

Inzulin je naší nedílnou součástí již od narození a má pro náš život velký význam - stará se totiž o správný přísun glukózy do buněk. Domovem a továrnou na výrobu inzulinu je slinivka břišní.

Dokáže inzulin vylučovat neskutečně rychle, vždy přesně podle aktuální hladiny cukru v krvi (tzv. glykémie). Když cukr v krvi stoupá, uvolní se více inzulinu, aby se glukóza z krve přesunula do buněk. Když cukr v krvi klesá, uvolňování inzulinu se sníží, aby další glukóza z krve neubývala.

Bez inzulinu to nejde

Pokud slinivka není schopna produkovat dostatek inzulinu nebo naše buňky přestanou inzulin rozpoznávat (tedy stanou se vůči němu necitlivé), dochází v těle k opakovanému a dlouhodobému zvýšení krevního cukru. Buňkám totiž chybí "signál od inzulinu" pro správné využití glukózy. Zvýšené hladiny glukózy a glykovaného hemoglobinu pak vedou k postupnému a těžkému poškození buněk a cév v těle.

Inzulin patří, z hlediska způsobu, jakým ovlivňuje zvýšené hladiny krevního cukru, k nejúčinnějším látkám. Pro každého pacienta, kterého pronásleduje cukrovka, představuje inzulin nejpřirozenějšího pomocníka. Lidské tělo inzulin důvěrně zná, proto jeho působení probíhá v souladu se všemi složitými chemickými procesy uvnitř těla. V podobě inzulinu je organismu dodáváno přesně to, co mu při diabetes chybí a co potřebuje.

Cukrovka neboli Diabetes: Kolik toho víte o této nemoci?1

Podívejte se na videoklip o inzulinu s Petrem Čtvrtníčkem v hlavní roli.

Cukrovka a její úspěšnější léčba

Klinické studie a lékařské poznatky potvrzují, že čím dřív je inzulin pacientovi nasazen, tím úspěšnější je léčba diabetu včetně výrazně nižšího výskytu diabetických komplikací.

Proto je dnes intenzifikovaná terapie inzulinem (podávání inzulinu způsobem napodobujícím jeho fyziologické vylučování) běžnou formou léčby diabetes, která přináší výborné léčebné výsledky a zlepšení celkového zdravotního stavu člověka, kterého postihla cukrovka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Jarní Zemědělec 2018: plato třiceti českých vajec za 70 Kč

Plato 30ks českých vajec za 70 Kč! Jarní Zemědělec 2018  21.–25.3 2018

První jarní den oslavíme zahájením výstavy na Výstavišti Lysá nad Labem! Již čtyřicáté osmé pokračování této největší...

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Najdete na iDNES.cz