Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovka a správné měření glykémie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Glykémie (hladina krevního cukru) kolísá u zdravého člověka mezi hodnotami 3,5 - 6,5 mmol/ l. Její hodnoty lze stanovit z kapky krve. Zvýšená glykémie je základním příznakem a projevem diabetu. Měření glykémie je proto nejdůležitějším a nejčastějším vyšetřením prováděným u všech pacientů s diabetem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Cukrovka a správné měření glykémie | foto: www.rok1.cz

Proč je měření glykémie důležité? Mít diabetes znamená mít zvýšenou hladinu krevního cukru. Pokud je glykémie opakovaně nebo trvale zvýšená, nenávratně poškozuje celé tělo,všechny buňky a cévy. Její pravidelné měření je jediný způsob, jak lze získat informace o hladinách krevního cukru v těle diabetika.

Způsoby měření glykémie

Měření se provádí dvojím způsobem: v rámci běžné kontroly u diabetologa nebo se pacient měří sám tzv. selfmonitoringem.

Proč selfmonitoring glykémie?

Měření glykémie

Podstatou cukrovky je zvýšená hladina krevního cukru. Pokud se zvýšené hladiny glykémie nesníží, ohrožují celé tělo a všechny jeho buňky. Následné cévní komplikace pak mohou zkrátit život.

Opakovaná měření glykémie představují pro pacienta jediný způsob, jak získat obraz o hladinách glykémie v průběhu dne. Potvrzují správnost nastavené léčby nebo naopak varují, že organismus je v nebezpečí. Proto je nutné si glykémii měřit pravidelně.

Provádět pouze jednorázové měření glykémie nestačí. Hladiny krevního cukru se totiž během dne mění v závislosti na jídle, fyzické aktivitě nebo aplikaci inzulinu.

Jedno měření nedá informaci o tom, zda je denní režim nastaven správně, zda byla podána potřebná dávka inzulinu ve správný čas nebo zda pacient neměl příliš vydatnou večeři.

 1. po probuzení nalačno (nebo před ranní injekcí inzulinu)
 2. před obědem (nebo před polední injekcí inzulinu)
 3. před večeří (nebo před večerní aplikací inzulinu)
 4. před spaním, alespoň dvě hodiny po večeři

Měření glykémie 2

Alespoň čtyři měření glykémie za den poskytnou představu o jejích správných hladinách.

Tzv. profilové čtyřbodové měření (tedy 4 odběry za den) by mělo být  prováděno minimálně 1x týdně.
Někdy je potřeba zhodnotit i vzestup krevního cukru během dne po určitém jídle a doplnit měření o tzv. postprandiální glykémii (glykémii po jídle), která se obvykle stanovuje 1 - 2 hodiny po požitém jídle.

V ostatních dnech lze měření glykémie provádět s nižší frekvencí, dle následujícího schématu:

Tabulka

Doporučení diabetikům pro efektivní měření glykémie

 • U diabetologa se informujte, jaké jsou vaše cílové hodnoty glykémie. Zapište si je.
 • Pro měření glykémie si vyberte vždy 1 nebo 2 prsty, ze kterých budete pravidelně získávat kapku krve.
 • Ideálním prstem je 3. nebo 4. prst. Nejlépe na té ruce, kterou nepoužíváte při psaní.
 • Vpich pomocí odběrového pera provádějte na boku bříška prstu. Nepíchejte se do špičky prstu, okolí nehtu, středu bříška. Je to bolestivější.
 • Kůži v místě vpichu předem nedezinfikujte (dezinfekce může ovlivnit měření glykémie). Pouze ji omyjte teplou vodou a mýdlem. Kůže se lépe prokrví a snadněji získáte potřebnou kapku krve.
 • Nezapomeňte kůži po umytí osušit. Kapka krve se totiž může smísit s vodou na kůži a může tak dojít ke zkreslení výsledku.
 • Kapku krve nanášejte pouze na vyznačené místo na testovacím proužku.
 • Nezapomeňte glukometr pravidelně kalibrovat podle návodu výrobce.
 • Naměřené hodnoty glykémie si zapisujte, včetně zjištěných (možných) příčin kolísání glykémie.
 • Na zjištěné výkyvy glykémie reagujte konkrétními opatřeními, (upravte příjem potravy, pohybovou aktivitu nebo dávky inzulinu na základě předchozího poučení lékařem).
 • Výsledky selfmonitoringu vždy konzultujte s lékařem.

Více informací o cukrovce a správném měření glykémie na www.rok1.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Idyla u jezera Fuschlsee v oblasti Salzkammergut
Vydejte se na podzimní výlety do Horního Rakouska

Horní Rakousko je ideálním cílem pro podzimní výlety. Lesy zářící barevným listím, výhledy z alpských vrcholků či tyrkysová jezera vybízí k pěším putování....  celý článek

St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení.
St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení

Skvělé a velkolepé umělecké těleso St. Petersburg Festival Ballet disponuje vším, co lze nazvat ruskou školou klasického baletu, tj. veškerou přísnou elegancí...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.