Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CTR group: Rezidenční nájemní projekty jako investice

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Zvykli jsme si, že výstavba nových bytů je spojená s jejich prodejem koncovým zákazníkům. Přesto existují i u nás firmy, které se zaměřují na realizaci bytových projektů určených k nájemnímu bydlení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rezidencia pri Radnici | foto: Komerční banka

Společnost CTR group patří mezi takové průkopníky. Její první velký projekt v Praze na Albertově funguje již více než sedm let. Na zkušenosti s výstavbou a správou bytů pro nájemní bydlení a na další plány společnosti jsme se zeptali Filipa Dostála, finančního manažera CTR group.

Rezidenční nájemní projekty

Praha: Albertov Rental Apartments

Jak s odstupem času hodnotíte vaše rozhodnutí stavět byty nikoliv na prodej, ale na pronájem?
Je pravda, že projekt komerčního nájemního bydlení jsme v Praze realizovali pravděpodobně jako první investor. Nicméně Albertov pro nás vždy byl srdeční záležitostí a nad svým vlajkovým projektem jsme si vždy chtěli nechat kontrolu. A to jak nad provozem bytových jednotek, tak i nad využitím souvisejících komerčních prostor. Dnes je Albertov Rental Apartments fungujícím komplexem nájemních bytů, restaurací, obchodů a služeb v centru Prahy po vzoru západoevropských měst.

Bylo to tedy správné rozhodnutí?
Našeho rozhodnutí vstoupit na trh komerčního nájemního bydlení rozhodně nelitujeme, a to přesto, že udržet vysokou obsazenost jednotek znamená prakticky neustálé investice do marketingu i samotného areálu a jeho vybavení. I v dalších městech připravujeme některé nájemní projekty. Vzhledem k demografickému vývoji a legislativě se soustředíme především na Německo, o projektu podobného typu uvažujeme také na Slovensku.

Jakou roli v takovém projektu hraje bankovní financování?
To hraje významnou roli zejména s ohledem na optimalizaci struktury financování a zhodnocení vlastního kapitálu. Financování každého projektu však zvažujeme z mnoha hledisek, a to včetně strategie celé společnosti. Naší snahou je dosažení vzájemně výhodné spolupráce.

V daném případě spolupracujete s Komerční bankou. Co hrálo hlavní roli při jejím výběru?
Komerční banka patří ke stabilním finančním partnerům. Bylo tedy přirozené, že jsme uvažovali o vzájemné spolupráci. Je zřejmé, že financování takového projektu, a zejména přípravné fáze, přináší mnoho potenciálních úskalí, která je třeba společně překonat. Pokud bychom měli jmenovat alespoň jeden ze zásadních důvodů, potom to byla schopnost nabídnout a zajistit refinancování stávajícího úvěru a vnitroskupinových půjček.

Rezidenční nájemní projekty

Drážďany: Residenz am Zwinger

Je vůbec poptávka po nájemním bydlení? Jaký další vývoj očekáváte v ČR a na Slovensku?
Poptávka po komerčním nájemním bydlení se vždy odvíjí od konkrétní lokality. Například Praha je centrem jak turistickým, tak hospodářským. Moderní nájemní areál v centru Prahy tedy najde svou hlavní cílovou skupinu vždy, ať už mezi zahraničními nebo domácími zájemci. Košice jsou naproti tomu hospodářským centrem východního Slovenska a univerzitním městem. Skladba potenciálních nájemců zde tedy bude trochu odlišná.

Odhadnout právě specifika lokality a té přizpůsobit koncepci, skladbu a velikosti bytů v projektu je klíčovým know-how investora do nájemního bydlení.

Máte aktivity v Německu, jaký je trend v bytové výstavbě v zahraničí?
Německý trh má s českým i slovenským jedno společné – již mnoho měsíců trvající převis poptávky nad nabídkou a tedy nedostatek dostupných bytů. Svědčí o tom i dva aktuálně dokončované projekty v centru Drážďan, které jsme oba vyprodali před dokončením. Byty určené do osobního vlastnictví v projektu Residenz am Zwinger skoupili jednotliví zákazníci, zatímco celý bytový dům Haus Merkur koupil jediný investor za účelem jeho dalšího pronájmu.

Zásadním rozdílem mezi trhy v Německu a u nás je dobrá vymahatelnost práva a dlouhodobě fungující nájemní trh bez regulací. Proto do rezidenčních nemovitostí k dlouhodobému pronájmu investují i penzijní a nemovitostní fondy.

Můžete nám prozradit vaše další plány a strategii do budoucna?
Jak jsem již nastínil, snažíme se zabezpečit kontinuitu na trzích a dál posilovat naši silnou pozici v segmentu nadstandardního bydlení v centrálních lokalitách k prodeji i k pronájmu. Je ale pravda, že vzhledem k chaotické legislativní situaci u nás, nedostatečné ochraně investorů a paralýze přípravy nových projektů, se daleko více soustředíme na trh v Německu. Dokonce i na Slovensku je z našeho pohledu proces povolování staveb transparentnější a rychlejší než u nás.

Pro Českou republiku, a zejména pro Prahu, je tento vývoj do budoucna nebezpečný. Podobně totiž uvažují všichni investoři a situace zatím neodvratně spěje k tomu, že již brzy na trhu nebude dostatečná nabídka nových bytů. To uměle zvýší ceny, zhorší dostupnost vlastnického a sekundárně i nájemního bydlení. Nakonec chyby politiků a úředníků zaplatí lidé ve vyšších nájmech a cenách bytů.


Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem nebo elektřinou?

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem, nebo elektřinou?

Opět udeřila zima a my se děsíme účtu za topení. Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Pak se vám určitě...

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Abyste se mohli přihlásit ke studiu vysoké školy, nemusíte čekat na začátek akademického roku. Jako jedna z mála...

Najdete na iDNES.cz