Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se vám v Praze více vyplatí? Půjčovna aut, nebo taxi?

  7:00aktualizováno  7:00
Porouchalo se vám auto a rozhodujete se, jestli si půjčíte náhradní, nebo budete své každodenní trasy zdolávat taxíkem? Porovnejte s námi, co je v našem hlavním městě výhodnějším řešením. Vyhraje půjčovna aut, nebo taxi?

Co se vám v Praze více vyplatí? Půjčovna aut, nebo TAXI? | foto:  VLADVI s.r.o.

Kdo rád řídí a nesnese, když za volantem sedí někdo jiný, má volbu jasnou. Pokud si ale potřebujete ještě v autě pročíst před pracovní schůzkou nějaké materiály, upřednostníte výhody „vlastního řidiče“ v podobě taxikáře, se kterým také nemusíte řešit problémy s parkováním. Pojďme se ale podívat na hledisko, které nás Čechy zajímá nejvíce. A to finanční.

Dejme tomu, že bydlíte v ulici Za Hanspaulkou v Dejvicích a pracujete v The Park, rozsáhlém komplexu administrativních budov na pražském Chodově. Do práce to máte 20 km.

Taxi, prosím!

Zavoláte si tedy ráno před svůj dům taxi, počítejme, že například od nejznámější a největší pražské taxikářské společnosti, se kterou jezdíte pravidelně, a tak máte levnější sazbu 19,90 Kč za km a za nástup dáte 25 Kč. Zaplatíte tedy za jízdu jen do práce 423 Kč, s dýškem to zaokrouhlíme na 450 Kč. Po práci ale pospícháme ještě domů, takže jeden výlet do práce a zpět nás vyjde na 900 Kč.

Co když ale máme po práci domluvené setkání s přáteli, dejme tomu v Hostivařském Pivovaru? Z práce je vzdálený 10 km, taxíkem vás to tedy vyjde na 224 Kč, zase zaokrouhlíme na 250 Kč. Výhodou je, že si tam můžete dopřát pivní speciál - neřídíte. Cesta domů (23,5 km) vás bude stát 492 Kč. Taxikáři necháme 550 Kč.

Tento jeden den v taxíku nás vyšel celkově na 1 250 Kč. Jestli se náš automobil bude opravovat týden, přijde nás to opravdu draho. To abychom si raději vzali v práci volno a nevycházeli z domu.

Co se vám v Praze více vyplatí? Půjčovna aut, nebo TAXI?

Půjčovna aut

Když si ale zapůjčíme automobil, například od autopůjčovny OneTwoGo, platíme pouze za pohonné hmoty a jednorázovou cenu za den. Vybereme si například vůz Škoda Fabia Kombi, který má spotřebu 6 l/100 km. Zaplatíme tedy při krátkodobém pronájmu 800 Kč za den a s přihlédnutím na aktuální průměrnou cenu pohonných hmot 26,91 Kč/l tedy za stejný den (53,5 km) zaplatíte za benzín přibližně 90 Kč.

Stejný den jako s taxíkem nás se zapůjčeným vozem vyšel na 890 Kč. Půjčovna aut nám při týdenní zápůjčce dá tarif za 770 Kč/den a při dlouhodobém pronájmu ušetříte ještě více.

Nemusíte se bát složitého papírování, auto vám kdykoliv a zcela zdarma dovezou třeba přímo před váš dům, kde během pěti minut vše potřebné vyřídíte. Spolehnout se můžete na čisté a spolehlivé vozy s pravidelným servisem. Vůz nemusíte nikam jezdit vracet, po domluvě si pro něj zaměstnanci autopůjčovny OneTwoGo kamkoliv po Praze a okolí opět zdarma přijedou. Navíc jsou všechna auta bez polepů, nikdo tedy nezjistí, že máte vůz z půjčovny. Můžete si tak zapůjčit i luxusní automobil, se kterým uděláte dojem.

MHD

Zkusíme ještě propočítat cestu městskou hromadnou dopravou. K zastávce Thákurova se z domova pěkně projdete, na zastávku dorazíte až za 16 minut. Pak se jednu stanici svezete tramvají na Dejvickou, odkud pojedete metrem na Muzeum a po přestupu dalším metrem na Chodov, kde pracujete. Za lístek zaplatíte 32 Kč.

Co se vám v Praze více vyplatí? Půjčovna aut, nebo TAXI?

Cestou do pivovaru (zastávka Řepčická) ušetříte, protože se délkou trasy vejdete do lístku za 24 Kč. Večer pak ale strávíte zase přibližně hodinu v MHD za 32 Kč a na závěr dne si za tmy dáte dlouhý výšlap do kopce na Hanspaulce.

Za celý den v MHD zaplatíte 88 Kč, takže je po finanční stránce tato možnost nejlepší. Strávíte ale 2 hodiny v městské hromadné dopravě, další půlhodinu si budete užívat pověstný kopec na Hanspaulce a to nepočítáme další čas, který strávíte čekáním na tramvaje, metro, autobusy, nebo chůzi od nich tam, kam potřebujete.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny...

Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2018

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami...

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami souvisí, včetně nejnovějších trendů v...

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace,...

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Další z rubriky

Češi mohou i letos třídit své odpady také na tuzemských sjezdovkách

Na Dolní Moravě a v dalších 4 vybraných areálech mohou lidé třídit své odpady...

Třídění odpadů mají Češi v krvi. Díky tomu se v této disciplíně stále zlepšují – rok od roku třídí víc, lépe a...

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Mimořádné sportovní dobrodružství nabízí legenda mezi českými závody v běhu na lyžích, Jizerská 50. Ta nejdříve první...

Vysoká škola podnikání a práva nabízí profesionální MBA program

Vysoká škola podnikání a práva nabízí profesionální MBA program

Chcete kariérně růst a rozvíjet svůj manažerský potenciál? Toužíte znát nejnovější trendy v oblasti leadershipu a...

Najdete na iDNES.cz