Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se děje s odpadem po vytřídění?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Třídění odpadu v ČR je stále jednodušší. Síť barevných kontejnerů se neustále zahušťuje – v ČR už mohou lidé třídit odpad do více než 272 tisíc barevných kontejnerů. A s odpadem to k nim mají už jen pár kroků – barevné kontejnery se jim za posledních 15 let přiblížily na současných 97 metrů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svoz odpadu | foto: Ekonom

Díky tomu se každoročně zvyšuje množství vytříděného odpadu i podíl lidí, kteří třídí. V roce 2015 se tak v ČR vytřídilo už víc než 730 tisíc tun obalového odpadu a 76 procent z toho bylo recyklováno. Cesta vytříděného odpadu totiž v barevných kontejnerech nekončí, ale teprve začíná.

Tepelná izolace z rec skla

Tepelná izolace z recyklovaného skla

Vytříděním odpadu do barevných kontejnerů dávají totiž lidé zdánlivě nepotřebným věcem druhou šanci. Z kontejnerů na třídění se totiž přes třídicí linky dostává tento odpad znovu do výrobního procesu. Ve formě druhotných surovin se pak v továrnách většinou přidává k primárním zdrojům – původně vysloužilý odpad se tak stává součástí nového výrobku a vrací se zpět do služeb lidem. Pojďme se ale podívat, jak to přesně funguje.

Svoz odpadu

Z barevných kontejnerů se vytříděný odpad sváží na třídící linku

Z barevných kontejnerů odváží vytříděný odpad svozové firmy na třídicí linky. Tam se dotříďuje a upravuje na druhotnou surovinu pro další zpracování. Pomocí dopravníků odpad putuje do třídicí kabiny, kde jej obsluha dál roztřídí podle druhu, materiálového složení nebo požadavků konkrétních zpracovatelů. Z projíždějícího dopravního pásu lidé vybírají správné druhy odpadů a shazují je do velkých klecí, které jsou pod třídicí kabinou.

Takto roztříděné odpady se slisují do balíků a putují ke konečným zpracovatelům – buď jako druhotná surovina, nebo přímo k recyklaci. Z odpadů upravených na druhotnou surovinu se pak pomocí recyklace vyrábí buď úplně nové výrobky, většinou se ale přidávají k dalším surovinám pro výrobu nových předmětů. To je třeba případ papíren nebo skláren, kde se sběrový papír a skleněné střepy přidávají k primárním surovinám.

Stavební deska z nápojového kartonu

Stavební deska z nápojového kartonu

Vytříděné odpady se k nám tedy díky materiálovému využití vrací v podobě nových výrobků. Plastové lahve třeba v podobě fleecových mikin, triček nebo přikrývek. A věděli jste, že s 35 dvoulitrovými PET lahvemi můžete nocovat pod širákem? Ve spacáku z dutého vlákna. Ze směsných plastů pak pochází možná právě plastový chodníček nebo obrubníky na Vaší zahradě.

Z nápojových kartonů se zase vyrábí mimo jiné stavební a izolační desky. Ty se používají ve stavebnictví jako alternativa sádrokartonu nebo při výstavbě rodinných domů. Vytříděné sklo se zase nejčastěji mění v lahve na minerálky nebo alkohol, či na zavařovací sklenice.

Třídění odpadu

V třídící kabině obsluha jednotlivé druhy odpadů ještě pečlivě dotřiďuje

V barevných kontejnerech a poté na třídicích linkách se ale objevují i odpady, které už nelze zpracovat. Ty končí svou pouť na dotřiďovací lince - projedou až na konec dopravního pásu a tam jsou vyřazeny do odděleného kontejneru – jde o tzv. výmět. Ten buď putuje na skládku, nebo do spalovny, kde se využívá k výrobě tepla a elektrické energie.

Podrobnější informace o třídění a recyklaci odpadů naleznete i na www.jaktridit.cz nebo na www.samosebou.cz.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Čistou přírodou s čistou stopou.
Čistou přírodou s čistou stopou

Svěžest, čistý vzduch, svoboda, zdroj energie a krásy, která se jen tak neokouká. Takové je čarovné kouzlo přírody, kterému jen málokdo z nás odolá. A právě...  celý článek

Pizza šneci se slaninou Schneider Selection jsou perfektní svačinkou do školy.
Pizza šneci se slaninou Schneider Selection jsou perfektní svačinkou do školy

Nevíte, co svým ratolestem připravit do školy jako vydatnou svačinku? Nechte se inspirovat! Máme pro vás rychlý recept na pizza šneky s použitím lahůdkové...  celý článek

Společnost Bychl nabízí širokou nabídku vozů BMW a profesionální služby.
Společnost Bychl nabízí širokou nabídku vozů BMW a profesionální služby

Rodinná společnost Bychl s.r.o. se věnuje nezávislému prodeji automobilů značky BMW. Můžete se spolehnout nejen na profesionální služby při prodeji automobilu,...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.