Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co přináší nový rok fyzickým osobám z hlediska daní a pojistného?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Konec roku tradičně přináší spoustu změn v legislativě, které ovlivní život daňového poplatníka. V roce 2011 byly přijaty změny v daních a v pojistném, které platí od 1.1. 2012.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Ilustrační foto

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Tyto novely se dotknou nejen zaměstnavatelů, ale významně i  všech zaměstnanců a OSVČ. Někde negativně, někde pozitivně. Podívejme se na tyto změny v daních a pojistném podrobně.

Některé změny mohou nemile překvapit

Jak zaměstnance a drobné podnikatele zasáhnou změny v daních od 1.1. 2012?

"Téměř každý zaměstnanec v pracovním poměru a podnikatel by si měl v roce 2012 polepšit přesně o Kč 100 měsíčně (v roce 2011 označovaných jako povodňová stokoruna), o které se zvyšuje základní sleva na dani. Rovněž u poplatníků s dětmi dojde ke zvýšení daňového zvýhodnění o Kč 150 měsíčně. Těchto získaných Kč 250 měsíčně však snadno spolkne zvýšení sazby DPH z 10 % na 14 %. Celkový dopad do rodinných financí tedy bude záviset především na výdajích za potraviny, léky, knihy, kulturní a sportovní vyžití," uvádí Lucie Vorlíčková z daňověporadenské a auditorské společnosti VORLÍČKOVÁ PARTNERS.

Jaké změny se týkají členů statutárních orgánů a tzv. dohodářů (zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce)?

"Kromě zvýšení slev na dani, které se týká všech poplatníků, dochází u jednatelů, členů statutárních orgánů a zaměstnanců činných na základě dohod o provedení práce k významným změnám v pojištění. Odměny jednatelů budou nově podléhat nemocenskému pojištění (3,5 % - hradí pouze společnost), odměny členů statutárních orgánů sociálnímu pojištění (6,5 % - hradí ČSO, 25 % - hradí společnost) a odměny z dohod o provedení práce nad Kč 10 000 měsíčně sociálnímu i zdravotnímu pojištění (11 % - hradí zaměstnanec, 34 % hradí zaměstnavatel)," upozornila Lucie Vorlíčková.

Podle jejích slov nemá rozšíření okruhu pojištěných osob vliv pouze na vyšší odvod pojistného, ale i na vyšší daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, která je počítána i v roce 2012 ze superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy zvýšené o podíl zaměstnavatele na pojistném.

Zvýšení hrubé odměny tedy nemusí vést ke zvýšení čisté odměny? "Ano, například dohodář, který má hrubou odměnu Kč 10 000, vydělá o cca Kč 1 000 čistého více, než ten, který má sjednanou hrubou měsíční odměnu Kč 11 000," dodala Vorlíčková.

Kromě změn daňových a pojistných zákonů dochází od 1. 1. 2012 k významné novelizaci zákoníku práce. Tyto změny se dotknou především pracovněprávních předpisů, nicméně např. novelizace náhrad stravovacích výdajů (tzv. stravné) při pracovní cestě má významný dopad nejen do nároků zaměstnanců a povinností zaměstnavatelů, ale i do (ne)zdanění a (ne)zpojistnění vypláceného stravného.

Konkrétně se jedná o omezení výše stravného, které je vyňato ze zdanění a zpojistnění v případech, kdy zaměstnavatel bezplatně poskytne zaměstnanci na pracovní cestě snídani, oběd nebo večeři. Zjednodušeně řečeno obdrží zaměstnanec od roku 2012 nižší stravné, které ale bude plně vyňato ze zdanění a zpojistnění, nebo stejné stravné jako v minulosti, které však bude z části podléhat daním a pojistnému (viz VP tax news).

A co přinese zaměstnancům a OSVČ velká daňová reforma platná od roku 2015?

Změn přijatých v souvislosti se zřízením jednotného inkasního místa je velké množství a týkají se opravdu všech výdělečně činných osob. Mezi ty nejvýznamnější změny v daních a pojistném patří:

  • zrušení konceptu superhrubé mzdy a návrat k hrubé mzdě jakožto základu daně

  • zvýšení sazby daně z 15 % na 19 %, která je však aplikována na nižší základ daně

  • omezení a rušení osvobození některých příjmů od daně z příjmů fyzických osob

  • omezení odpočtu úroků z úvěru na bytové potřeby na Kč 80 000

  • zrušení základní slevy na dani zaměstnancům a podnikatelům s měsíčním základem daně nad Kč 100 000

  • zavedení zaměstnaneckého zvýhodnění (slevy na dani) ve výši Kč 3 000 ročně

  • sjednocení sazeb DPH na 17,5 % (nejméně)

  • zvýšení sazby zdravotního pojištění u zaměstnanců ze  4,5 % na 6,5 %

  • sjednocení vyměřovacího základu pro pojistné OSVČ s daňovým základem (tzn. zdvojnásobení VZ)

  • výrazné snížení sazeb pojistného u OSVČ z 42,7 % na 13 % (tyto sazby však budou uplatněny na dvojnásobně vyšší vyměřovací základ oproti současnosti)

"Výše uvedené změny jsou tak převratné a zásadní, že lze všem zaměstnancům, zaměstnavatelům a OSVČ vřele doporučit, aby se včas informovali popřípadě poradili, jak co nejefektivněji snížit negativní dopady a co nejlépe využít dopadů pozitivních. Věřte, že to lze, jen je potřeba být včas připraven," konstatovala na závěr Lucie Vorlíčková.

Společnost VORLÍČKOVÁ PARTNERS (www.vorlickova.com) je největší čistě národní společnost, která poskytuje daňověporadenské a auditorské služby jak tuzemským, tak zahraničním podnikům i fyzickým osobám. Společnost je držitelem několika ocenění a patří tak mezi nejvýznamnější kanceláře ve svém oboru.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zbavte se pomalých videí na internetu jednou pro vždy. Máme pro vás trik.
Zbavte se pomalých videí na internetu jednou pro vždy. Máme pro vás trik

Dokáží vás při sledování filmů a videí na internetu pořádně vytočit rozostřený obraz a neustálé zasekávání? Zbavte se tohoto problémů rychle a jednoduše....  celý článek

Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém.
Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém

Zapomenutý klíč dokáže překazit plány na celý den. Ještě horší jsou komplikace spojené se ztrátou klíče. V takovém případě je nutné vyměnit zámek (zamykací...  celý článek

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.