Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Co nám přinesl rok 2016 v oblasti hypoték?

  13:00aktualizováno  13:00
V roce 2016 se na hypotečním trhu událo několik změn a bylo překonáno mnoho rekordů. V průběhu celého roky klesaly sazby hypoték, rostly jejich objemy a k tomu přibyly regulace ze strany ČNB a nový zákon o spotřebitelském úvěru. Co nám to tedy přineslo?

Co nám přinesl rok 2016 v oblasti hypoték?| foto: iDNES.cz

Průměrná úroková sazba

Začátek roku 2016 byl plný očekávání, jestli bude pokračovat pozvolný pokles průměrné úrokové sazby. Očekávalo se, že sazba narazí na své pomyslné dno a odrazí se směrem vzhůru, což se ale nakonec nestalo. Místo toho přišel poměrně výrazný pokles, který způsobil, že průměrná úroková sazba roku 2016 dosáhla hodnoty 1,87 %.

Sazba začínala v lednu na hodnotě 2,06 % a postupem času se dostala až na momentální hranici, která byla v prosinci 1,77 %. Pokles už je ale opravdu jen velice mírný a dá se očekávat, že se v blízké době úplně zastaví.

Údaje vyplývají z výroční zprávy Fincentra Hypoindex, které hodnotí vývoj cen hypoték v čase.

Počet a objemy sjednaných hypoték

I v tomto ohledu byl rok 2016 rekordní. Za celý loňský rok si lidé sjednali celkem 114 550 hypotečních úvěrů, což je nejvíce od roku 2003, kdy Fincetrum Hypoindex hypoteční trh sleduje. Oproti roku předchozímu bylo sjednáno o 10 tisíc úvěrů více.

Objemy překonaly snad všechna očekávání. Celkově si lidé za rok 2016 půjčili 225,809 miliard korun k čemuž pomohl zejména listopad, kde bylo půjčeno necelých 30 miliard. Pro srovnání, v roce 2015 byla sjednaná částka o 35,389 miliard menší.

„Loňský rok nelze v hypotečních úvěrech nazvat jinak než rekordní. Banky sjednaly hypotéky v celkovém objemu přes 225 miliard korun, s průměrnou úrokovou sazbou za celý rok ve výši 1,87 procenta. Během celého roku průměrné sazby devětkrát prohlubovaly historická minima Fincentrum Hypoindexu a před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru se podařilo sjednat hypoteční úvěry v objemu, na který se ještě před několika lety sbíraly čtvrt roku,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Doporučení ČNB

V říjnu se objevilo doporučení České národní banky ohledně stoprocentních hypoték, které mohlo hypoteční trh ovlivnit. Maximální limit poskytovaných hypoték klesl na 95 %. To znamená, že klient si již nepůjčí celou částku na nákup nebo stavbu nemovitosti, ale bude muset využít určité procento ze svých vlastních zdrojů. Po tomto doporučení většina bank stáhla svoji nabídku, ale zásadní roli to na hypotečním trhu nehrálo.

Zákon o spotřebitelském úvěru

Prvního prosince začal platit nový zákon, který upravuje podmínky získání úvěru a přenáší část zodpovědnosti na poskytovatele úvěru. Úvěr by neměl získat dlužník, který neumí splácet dluhy. Za porušení povinnosti prověřovat úvěruschopnost dlužníka hrozí poskytovatelům pokuta až ve výši 20 milionů korun. Úvěrová smlouva navíc v takovém případě pozbývá platnosti a dlužník nemusí platit úroky a pokuty a úvěr může splatit podle svých možností. Kromě toho by měl spotřebitel získat také více informací o úvěru než dříve.

Jaký bude rok 2017?

Začátky roku 2017 budou v oblasti hypoték velkou neznámou. Nedá se s jistotou předpovídat dopad nového zákona o spotřebitelském úvěru, ale zatím to vypadá, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů porostou. Některé banky už začaly postupně zdražovat své produkty a u ostatních se to očekává v nejbližší době.

Jaký bude rok 2017 a jestli v něčem překoná rok 2016, ukáže ale jen čas.

Zdroje: www.hypoindex.cz, finance.idnes.cz