Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je důležité při léčbě diabetu? Velký význam má měření glykémie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud si myslíte, že pravidelné měření glykémie je důležité pouze proto, abyste měli přehled o svých hladinách krevního cukru, tak se velmi mýlíte. Pravidelné měření glykémie pomocí glukometru (tzv.selfmonitoring neboli samovyšetření) má velký význam pro další zdravotní parametry, které ovlivňují průběh a léčbu diabetu. Zkusíme vám některé z nich přiblížit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co je důležité při léčbě diabetu? Velký význam má měření glykémie | foto: www.rok1.cz

Je důležité si uvědomit, že hodnoty glykémie během dne neustále kolísají (jak u diabetika, tak u zdravého člověka), a to vždy v závislosti na hladu, požitém jídle, fyzické zátěži, přidruženém onemocnění nebo užívaných lécích. Takže po každém měření glykémie získáte informaci o konkrétní hodnotě glykémie v daném okamžiku. Bude však pokaždé jiná. Mezi pravidelným měřením glykémie a hodnotami glykovaného hemoglobinu existuje zajímavý vztah.

Měření glykémie a glykovaný hemoglobin

Glykovaný hemoglobin (HbA1c) odráží hodnoty všech glykémií za posledních 4 - 6 týdnů. Glykovaný hemoglobin má výbornou paměť, do které si ukládá všechny špatné i správné hodnoty glykémie, které se odehrály v našem těle. Pokud převažují špatné glykémie (jsou zvýšené nebo velmi kolísavé), hodnota glykovaného hemoglobinu nezdravě stoupá. 

Je to podobné, jako když  mořská vlna narazí 1000x do útesu vždy na stejném místě. Po čase dojde k trvalému poškození skály, které se projeví vyhloubením v místě, do kterého vlna neustále narážela. S glykovaným hemoglobinem a glykémií je to stejné. I menší, neustále se opakující zvýšená glykémie, vede ke zvýšení hodnot glykovaného hemoglobinu. Konečným důsledkem je pak nezvratné poškození buněk a cév pacienta.

Pravidelné a průběžné měření glykémie tedy představuje jediný způsob kontroly, zda se "špatné glykémie" v těle diabetika příliš často neopakují. Správné hodnoty glykovaného hemoglobinu můžete dosáhnout pouze "správnými hodnotami glykémie". A hodnoty své glykémie můžete ovlivňovat pouze za předpokladu, že je znáte.

www.rok1.cz

Jak sami vidíte, jedním měřením za den získáte pouze "jeden informační bod".
Na jeho základě se sice dozvíte, jakou hladinu glykémie jste měli v době měření, v žádném případě však z tohoto bodu neodvodíte vývoj vaší glykémie během dne. Tedy jak vypadala ráno, dopoledne nebo večer.

Měření glykémie a dávkování inzulinu

Mezi inzulinem a glykémií funguje jednoduchý vztah: málo inzulinu v těle = glykémie stoupá, více inzulinu v těle = glykémie klesá. Proto každý diabetik užívající inzulin musí pravidelně sledovat hladiny svého krevního cukru, aby věděl, kdy a v jakém množství si má inzulin aplikovat.

Dávky inzulinu nelze "naslepo" odhadovat, je třeba je podávat co nejpřesněji v závislosti na skutečných hodnotách glykémie. Opět zde platí jednoduché pravidlo: správně si dávkovat inzulin můžete jedině za předpokladu, že znáte hodnoty své glykémie, ty zjistíte po každém meření glykémie. Čím přesnější, "na míru ušité" dávky inzulinu vaše tělo dostává, tím lepší jsou výsledky léčby a tím menší je riziko vzniku diabetických komplikací.

Měření glykémie a dieta

Vztah mezi dietou (jídelníčkem diabetika) a hodnotami glykémie je velmi důležitý. Čím více cukrů obsahuje strava, tím více stoupají hodnoty glykémie. A obráceně. Čím méně cukrů jídlo obsahuje, tím nižší je glykémie. Nikdy nezapomínejte na to, že i některé zdánlivě "nesladké" potraviny obsahují cukr (v podobě škrobu).

www.rok1.cz foto

Nastavit a postupně "správně vychytat" jídelníček diabetika není jednoduché. Vyžaduje to čas, zkoušení různých potravin, jejich kombinování, odhadování velikosti porcí jídla atd. Nezbytnou součástí nastavení správného jídelníčku je proto měření glykémie.

Pokud nebudete vědět, jak se vám mění (či nemění) hodnoty glykémie v závislosti na jídle, nikdy nebudete mít jistotu, že se stravujete správně. Váš dietní jídelníček se bude řídit pouze hrubými odhady, nikoliv skutečnými hodnotami krevního cukru a potřebami vašeho těla. Nezapomeňte, že je měření glykémie velice důležité, naše vědomí totiž neumí rozpoznat zvýšenou glykémii.

Více informací o cukrovce a měření glykémie se dozvíte na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne)výhody?

Jaké typy strojků existují v hodinkách a jaké mají (ne) výhody?

Stejně, jako by se auto bez pomoci jen těžko hýbalo, kdyby nemělo motor, tak i hodinky potřebují k tomu, aby mohly...

Najdete na iDNES.cz