Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je důležité při léčbě diabetu? Velký význam má měření glykémie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud si myslíte, že pravidelné měření glykémie je důležité pouze proto, abyste měli přehled o svých hladinách krevního cukru, tak se velmi mýlíte. Pravidelné měření glykémie pomocí glukometru (tzv.selfmonitoring neboli samovyšetření) má velký význam pro další zdravotní parametry, které ovlivňují průběh a léčbu diabetu. Zkusíme vám některé z nich přiblížit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co je důležité při léčbě diabetu? Velký význam má měření glykémie | foto: www.rok1.cz

Je důležité si uvědomit, že hodnoty glykémie během dne neustále kolísají (jak u diabetika, tak u zdravého člověka), a to vždy v závislosti na hladu, požitém jídle, fyzické zátěži, přidruženém onemocnění nebo užívaných lécích. Takže po každém měření glykémie získáte informaci o konkrétní hodnotě glykémie v daném okamžiku. Bude však pokaždé jiná. Mezi pravidelným měřením glykémie a hodnotami glykovaného hemoglobinu existuje zajímavý vztah.

Měření glykémie a glykovaný hemoglobin

Glykovaný hemoglobin (HbA1c) odráží hodnoty všech glykémií za posledních 4 - 6 týdnů. Glykovaný hemoglobin má výbornou paměť, do které si ukládá všechny špatné i správné hodnoty glykémie, které se odehrály v našem těle. Pokud převažují špatné glykémie (jsou zvýšené nebo velmi kolísavé), hodnota glykovaného hemoglobinu nezdravě stoupá. 

Je to podobné, jako když  mořská vlna narazí 1000x do útesu vždy na stejném místě. Po čase dojde k trvalému poškození skály, které se projeví vyhloubením v místě, do kterého vlna neustále narážela. S glykovaným hemoglobinem a glykémií je to stejné. I menší, neustále se opakující zvýšená glykémie, vede ke zvýšení hodnot glykovaného hemoglobinu. Konečným důsledkem je pak nezvratné poškození buněk a cév pacienta.

Pravidelné a průběžné měření glykémie tedy představuje jediný způsob kontroly, zda se "špatné glykémie" v těle diabetika příliš často neopakují. Správné hodnoty glykovaného hemoglobinu můžete dosáhnout pouze "správnými hodnotami glykémie". A hodnoty své glykémie můžete ovlivňovat pouze za předpokladu, že je znáte.

www.rok1.cz

Jak sami vidíte, jedním měřením za den získáte pouze "jeden informační bod".
Na jeho základě se sice dozvíte, jakou hladinu glykémie jste měli v době měření, v žádném případě však z tohoto bodu neodvodíte vývoj vaší glykémie během dne. Tedy jak vypadala ráno, dopoledne nebo večer.

Měření glykémie a dávkování inzulinu

Mezi inzulinem a glykémií funguje jednoduchý vztah: málo inzulinu v těle = glykémie stoupá, více inzulinu v těle = glykémie klesá. Proto každý diabetik užívající inzulin musí pravidelně sledovat hladiny svého krevního cukru, aby věděl, kdy a v jakém množství si má inzulin aplikovat.

Dávky inzulinu nelze "naslepo" odhadovat, je třeba je podávat co nejpřesněji v závislosti na skutečných hodnotách glykémie. Opět zde platí jednoduché pravidlo: správně si dávkovat inzulin můžete jedině za předpokladu, že znáte hodnoty své glykémie, ty zjistíte po každém meření glykémie. Čím přesnější, "na míru ušité" dávky inzulinu vaše tělo dostává, tím lepší jsou výsledky léčby a tím menší je riziko vzniku diabetických komplikací.

Měření glykémie a dieta

Vztah mezi dietou (jídelníčkem diabetika) a hodnotami glykémie je velmi důležitý. Čím více cukrů obsahuje strava, tím více stoupají hodnoty glykémie. A obráceně. Čím méně cukrů jídlo obsahuje, tím nižší je glykémie. Nikdy nezapomínejte na to, že i některé zdánlivě "nesladké" potraviny obsahují cukr (v podobě škrobu).

www.rok1.cz foto

Nastavit a postupně "správně vychytat" jídelníček diabetika není jednoduché. Vyžaduje to čas, zkoušení různých potravin, jejich kombinování, odhadování velikosti porcí jídla atd. Nezbytnou součástí nastavení správného jídelníčku je proto měření glykémie.

Pokud nebudete vědět, jak se vám mění (či nemění) hodnoty glykémie v závislosti na jídle, nikdy nebudete mít jistotu, že se stravujete správně. Váš dietní jídelníček se bude řídit pouze hrubými odhady, nikoliv skutečnými hodnotami krevního cukru a potřebami vašeho těla. Nezapomeňte, že je měření glykémie velice důležité, naše vědomí totiž neumí rozpoznat zvýšenou glykémii.

Více informací o cukrovce a měření glykémie se dozvíte na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Najdete na iDNES.cz