Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dokáží barvy v 3D tisku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Barvy mají kouzelnou moc zapůsobit na své okolí. Dokážou ovlivňovat nálady, nebo dokonce i měnit důležitá rozhodnutí. Technologie aditivní výroby, neboli 3D tisku je dnes již relativně běžným pomocníkem při vývoji nových výrobků, nebo jejich vylepšení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Model jaderné elektrárny vyrobený technologií barevného 3D tisku v JAVYS v Jaslovských Bohunicích | foto: NAVIGA 4, s.r.o.

Tato technologie většinou umožňuje vyrobit předmět jednobarevně, což obvykle stačí na dodání funkčních prototypů. Barvy však mají svou nezastupitelnou roli při výrobě prezentačních modelů a některých malosériových unikátů a mezi průmyslovými 3D tiskárnami jsou i takové, které dokáží plnobarevný tisk.

Jednou z nich je Projet 660Pro, kterou v Centru 3D tisku 3Dees používají pro tisk ukázkových modelů. Tato 3D tiskárna pracuje pomocí inkjetových tiskových hlav (podobné jako v inkoustových tiskárnách) a po vrstvách vytvrzuje kompozitní prášek vstřikováním pojiva a barvy. Velkou výhodou je rychlost tisku a nenáročná úprava hotového modelu.

Při technologii tisku do kompozitního prášku nejsou potřeba žádné tiskové podpory, po vyjmutí výrobku z tiskárny není tedy nutno žádné podpory odstraňovat. Výrobek se pouze očistí od přebytečného prášku a naimpregnuje epoxidem, případně jiným materiálem, např. voskem nebo i voděodolným povrchem. Impregnací se také docílí finálních barev modelu.

V jakých odvětvích se plnobarevný 3D tisk nejčastěji uplatňuje?

Plnobarevný 3D tisk se využívá pro tisk zmenšenin domů a modelů celých urbanistických celků v architektuře. V informačním centru JAVYS ve slovenských Jaslovských Bohunicích mají např. model celé jaderné elektrárny vyrobený technologií barevného 3D tisku.

Pro prezentaci svých návrhů využívají plnobarevný 3D tisk i studenti oborů architektury a užitkového designu. Ve 3Dees tiskli barevně z práškového kompozitu městský mobiliář studenti UMPRUMa modely vařičů studenti průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT.

Model městského mobiliáře, Matúš Opálka, UMPRUM

Model městského mobiliáře, Matúš Opálka, UMPRUM

Model vařiče, Michel Kohout, Fakulta architektury ČVUT

Model vařiče, Michel Kohout, Fakulta architektury ČVUT

Skutečně originální dárky

Šikovný tým modelářů, jakým Centrum 3D tisku disponuje, umožnuje využití této technologie pro výrobu unikátů jako jsou trofeje do soutěží nebo malosériových dárkových předmětů. Výhodou je rychlá příprava i výroba, řádově ve dnech.

Trofeje pro TTG Universe Tour 2015
Trofeje pro TTG Universe Tour 2015

Trofeje pro TTG Universe Tour 2015

riginalita dárkových předmětu a zejména VIP dárků významným klientům dělá starosti mnohým marketingovým manažerům. Obzvlášť, pokud se tyto dárky řeší na poslední chvíli. Výroba jinými technologiemi často vyžaduje i několikaměsíční předstih při zadávání a objednávkách. V případě plnobarevného 3D tisku stačí, pokud budete mít nápad, na modelování a tisk vám postačí dny, případně týdny u složitějších modelů.

Ke vzniku unikátního dárku je možné využít také 3D skenování, jako v případě figurky v ochranném oděvu při likvidaci jaderného odpadu. Nebo lze zhmotnit jakýkoliv prvek z vizuální identity značky či postavičku z e-learningového modulu, jak to udělalo Centrum pro bezpečný stát, o.s.

Logo společnosti může zdobit manžetové knoflíčky

Logo společnosti může zdobit manžetové knoflíčky

Figurka vystihující obor podnikání

Figurka vystihující obor podnikání

Postavička z e-learningového modulu zhmotněná v podobě držáku na tužku
Postavička z e-learningového modulu zhmotněná v podobě držáku na tužku

Postavička z e-learningového modulu zhmotněná v podobě držáku na tužku

Centrum 3D tisku 3Dees se zaměřuje na inovace v oblasti vývoje nových produktů a výrobních postupů, designu výrobků a dekorativního umění pomocí technologie 3D tisku. Centrum poskytuje služby 3D tisku, 3D skenování a 3D modelování. Disponuje průmyslovými 3D tiskárnami Stratasys Fortus360 MC, Stratasys Objet30 Pro, 3D Systems ProJet 660 Pro a Zortrax M200. Organizuje semináře a akce zaměřené na propagaci technologií 3D tisku a jejich využití ve výrobních procesech. Experti 3Dees poskytují poradenství při dotačním financování technologií 3D tisku.

Vedle poskytování odborných služeb se také podílí na projektu využití 3D tisku v módním průmyslu Fashion STL a projektu Art4Leg, který se zaměřuje na tvorbu designových krytů protéz dolních končetin.

Více informací najdete na www.3dees.cz.

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Kvalitní produkty Abbkine nabízí na českém trhu společnost BIOGEN Praha. V její nabídce najdete labeling kity,...

Jaká je situace na trhu s půjčkami pro domácnosti?

bezvamoney.cz

Finanční situace domácností se neustále vyvíjí v závislosti na tom, jak funguje česká ekonomika. Zrovna tak se mění...

Proč je kurzové sázení tolik populární?

Proč je kurzové sázení tolik populární?

Popularita kurzových sázek byla vysoká v minulosti, a poslední údaje naznačují, že neklesá. Kromě pravidelných sázkařů...

Najdete na iDNES.cz