Co dnes nejvíc trápí české solárníky?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Po solárním boomu se solární průmysl začal koncentrovat na provoz a údržbu elektráren. Jaké jsou nejčastější chyby a poruchy na FVE? Jaké mají finanční následky? Zeptali jsme se experta na servis elektráren.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co dnes nejvíc trápí české solárníky? | foto: Photon Energy Operations

Solární boom byl charakteristický rychlou výstavbou elektráren, často prováděnou firmami s nedostatečnými zkušenostmi. Velká část fotovoltaických elektráren (FVE) se stavěla pod časovým tlakem za nepříznivého počasí. V Německu trpí podle studie TÜV 70 procent velkých FVE nedostatky z doby výstavby. V České republice to není jinak.

„Občas se nám stane, že nás investor pozve na nezávislou kontrolu a my vidíme nesmyslné technologické řešení, u kterého nepochopíte, jak to někdo mohl instalovat,“ říká Vladimír Hochman ze společnosti Photon Energy Operations. Společně se svým týmem se stará o technický a ekonomický provoz desítek solárních elektráren v u nás i na Slovensku.

„Často odhalujeme závady na místech, kde nejsou vidět. Elektrárna může vypadat naprosto v pořádku, ale při důkladné kontrole zjistíte, že některé části jsou v zoufalém stavu,“ dodává Hochman.

Mezi nejčastější chyby patří částečné zastínění panelů, poddimenzovaná a nedostatečně chráněná kabeláž, voda v trafostanicích či chybějící ochrana proti blesku. „Mnoho závad běžným okem nepoznáte“, vysvětluje Hochman. „Investor má pocit, že elektrárna nevydělává jak by měla, přitom mu servisní firma tvrdí, že je vše v pořádku,“ pokračuje.

Využití každého milimetru

V důsledku růstu cen pozemků se řada podnikatelů rozhodla pro částečné zastínění panelů. Spočítali si, že se jim vyšší instalovaný výkon i při částečném zastínění vyplatí. Dnes ale víme, že zastínění nemá dopad jen na výkon elektrárny. V případě delšího zastínění vznikají takzvané hotspoty a roste tempo degradace panelů.

monitoring devices HD

monitoring devices HD

Dědictví solárního boomu

Nedostatek speciálních komponentů a jejich vyšší cena vedla k tomu, že řada instalačních firem používala různé náhražky, které nevhodně kombinovala. Typickým problémem je poddimenzovaná kabeláž nebo navzájem oxidující materiály.

Konec solárního boomu měl i neblahé důsledky formou insolvencí některých výrobců. Mnoho investorů dnes na svých elektrárnách má technologie od společností, které již neexistují. Další společnosti, například Siemens, se ze solárního segmentu postupně stahují.

„Pokud někdo má panely od zkrachovalé firmy, nemusí to být nutně problém, když se o ně dobře stará,“ vysvětluje Hochman z Photon Energy Operations. Při výpadku střídače může následná oprava a ušlý zisk vyjít na několik set tisíc korun.

Problematické trafostanice

Dalším problémem je voda v trafostanici. Zvýšená vlhkost a kondenzující voda působí korozivě na všechny mechanické součástky. První známky se zpravidla projeví už do tří let. V případě zaprášené trafostanice může kondenzovaná voda působit doslova jako výbušnina. Vlhký prach totiž vede elektrický proud, může tak způsobit přeskočení napětí a zahoření trafostanice.

Kabely – kilometry problémů

Zdánlivá jednoduchost položení kabeláže vedla řadu instalačních firem k podcenění této problematiky. Častým důsledkem je souběh datové a silové kabeláže, což způsobuje výpadky monitoringu a v krajních případech může vést i k poškození zařízení.

Na kolik vyjde výpadek elektrárny?

Výpadek komponent může způsobit i výpadek celé FVE na několik hodin až den. Navíc častější výskyt poruch dopadá negativně na životnost zařízení. Řadě z těchto poruch lze předejít.

Na kolik vyjde výpadek elektrárny?

Na kolik vyjde výpadek elektrárny?

„Průběžná preventivní údržba je jediným nástrojem jak efektivně minimalizovat výskyt poruch a řídit náklady spojené se servisem,“ doplňuje Hochman. Ke každé elektrárně je třeba přistupovat se stejnou péčí jako lékař k pacientovi. „Každá elektrárna má totiž svá specifika, na která je třeba údržbu zaměřit,“ říká Hochman.

Co dnes nejvíc trápí české solárníky?

Co dnes nejvíc trápí české solárníky?

www.photonenergyoperations.cz

Autor:

Nejčtenější

Nová mobilní aplikace LungScreen upozorní včas na riziko rakoviny plic

Nová mobilní aplikace LungScreen upozorní včas na riziko rakoviny plic

Za podpory České chirurgické společnosti a České pneumologické a ftizeologické společnosti byla spuštěna mobilní...

Největší sportovní prodejna v Praze 5

Největší sportovní prodejna v Praze 5

Chystáte se pořídit si nové vybavení na lyže pro letošní zimu? Nebo hledáte to nejlepší kolo právě pro vás? Pak se...

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Jak co nejlépe rozvrhnout kuchyni? Pomůže vám nový showroom firmy Blum

Jak co nejlépe rozvrhnout kuchyni? Pomůže vám nový showroom firmy Blum

Máte už svou kuchyni v hlavě nebo na papíře, ale bojíte se, že vám pak ve skutečnosti nebude vyhovovat? Navštivte nový...

Další z rubriky

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Tiskárnu dnes najdete snad v každé kanceláři a v mnohých domácnostech. Je sice hezké, že můžeme mít většinu dokumentů...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na Priessnitzovy zábaly

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP...

Děti a náctiletí parkour milují

Děti a náctiletí parkour milují

To se ukázalo i při otevírání nového hřiště v Lánech, které proběhlo začátkem září. Nejen, že se tohoto zúčastnily...

Najdete na iDNES.cz