Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dnes nejvíc trápí české solárníky?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Po solárním boomu se solární průmysl začal koncentrovat na provoz a údržbu elektráren. Jaké jsou nejčastější chyby a poruchy na FVE? Jaké mají finanční následky? Zeptali jsme se experta na servis elektráren.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co dnes nejvíc trápí české solárníky? | foto: Photon Energy Operations

Solární boom byl charakteristický rychlou výstavbou elektráren, často prováděnou firmami s nedostatečnými zkušenostmi. Velká část fotovoltaických elektráren (FVE) se stavěla pod časovým tlakem za nepříznivého počasí. V Německu trpí podle studie TÜV 70 procent velkých FVE nedostatky z doby výstavby. V České republice to není jinak.

„Občas se nám stane, že nás investor pozve na nezávislou kontrolu a my vidíme nesmyslné technologické řešení, u kterého nepochopíte, jak to někdo mohl instalovat,“ říká Vladimír Hochman ze společnosti Photon Energy Operations. Společně se svým týmem se stará o technický a ekonomický provoz desítek solárních elektráren v u nás i na Slovensku.

„Často odhalujeme závady na místech, kde nejsou vidět. Elektrárna může vypadat naprosto v pořádku, ale při důkladné kontrole zjistíte, že některé části jsou v zoufalém stavu,“ dodává Hochman.

Mezi nejčastější chyby patří částečné zastínění panelů, poddimenzovaná a nedostatečně chráněná kabeláž, voda v trafostanicích či chybějící ochrana proti blesku. „Mnoho závad běžným okem nepoznáte“, vysvětluje Hochman. „Investor má pocit, že elektrárna nevydělává jak by měla, přitom mu servisní firma tvrdí, že je vše v pořádku,“ pokračuje.

Využití každého milimetru

V důsledku růstu cen pozemků se řada podnikatelů rozhodla pro částečné zastínění panelů. Spočítali si, že se jim vyšší instalovaný výkon i při částečném zastínění vyplatí. Dnes ale víme, že zastínění nemá dopad jen na výkon elektrárny. V případě delšího zastínění vznikají takzvané hotspoty a roste tempo degradace panelů.

monitoring devices HD

monitoring devices HD

Dědictví solárního boomu

Nedostatek speciálních komponentů a jejich vyšší cena vedla k tomu, že řada instalačních firem používala různé náhražky, které nevhodně kombinovala. Typickým problémem je poddimenzovaná kabeláž nebo navzájem oxidující materiály.

Konec solárního boomu měl i neblahé důsledky formou insolvencí některých výrobců. Mnoho investorů dnes na svých elektrárnách má technologie od společností, které již neexistují. Další společnosti, například Siemens, se ze solárního segmentu postupně stahují.

„Pokud někdo má panely od zkrachovalé firmy, nemusí to být nutně problém, když se o ně dobře stará,“ vysvětluje Hochman z Photon Energy Operations. Při výpadku střídače může následná oprava a ušlý zisk vyjít na několik set tisíc korun.

Problematické trafostanice

Dalším problémem je voda v trafostanici. Zvýšená vlhkost a kondenzující voda působí korozivě na všechny mechanické součástky. První známky se zpravidla projeví už do tří let. V případě zaprášené trafostanice může kondenzovaná voda působit doslova jako výbušnina. Vlhký prach totiž vede elektrický proud, může tak způsobit přeskočení napětí a zahoření trafostanice.

Kabely – kilometry problémů

Zdánlivá jednoduchost položení kabeláže vedla řadu instalačních firem k podcenění této problematiky. Častým důsledkem je souběh datové a silové kabeláže, což způsobuje výpadky monitoringu a v krajních případech může vést i k poškození zařízení.

Na kolik vyjde výpadek elektrárny?

Výpadek komponent může způsobit i výpadek celé FVE na několik hodin až den. Navíc častější výskyt poruch dopadá negativně na životnost zařízení. Řadě z těchto poruch lze předejít.

Na kolik vyjde výpadek elektrárny?

Na kolik vyjde výpadek elektrárny?

„Průběžná preventivní údržba je jediným nástrojem jak efektivně minimalizovat výskyt poruch a řídit náklady spojené se servisem,“ doplňuje Hochman. Ke každé elektrárně je třeba přistupovat se stejnou péčí jako lékař k pacientovi. „Každá elektrárna má totiž svá specifika, na která je třeba údržbu zaměřit,“ říká Hochman.

Co dnes nejvíc trápí české solárníky?

Co dnes nejvíc trápí české solárníky?

www.photonenergyoperations.cz

Autor:

Nejčtenější

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Rezidence Sakura skupiny T.E se probojovala mezi 16 nejlepších staveb světa v kategorii Residential – Future Project...

Přechod na DVB-T2 můžete vyřešit snadno. S O2 TV získáte plno výhod

Přechod na DVB-T2 můžete vyřešit snadno. S O2 TV získáte plno výhod!

Televizní vysílání čekají dramatické změny, na které se můžete připravit s předstihem.

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

Nová válcovna slibuje bezodpadovou výrobu podlahovin i pracovní místa

Nová válcovna za 1,4 miliardy slibuje bezodpadovou výrobu podlahovin

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Další z rubriky

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Představujeme vám kvalitní nerezová šroubení Push-In a Push-On od společnosti Schwer Fittings.

Jak digitalizace a 3D modely pronikají do dopravních staveb

Jak digitalizace a 3D modely pronikají do dopravních staveb

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) chce na dopravních stavbách co nejdříve zavést do praxe využití digitálních...

Jaké nemoci přenáší klíšťata? Zabraňte jejich přenosu

Jaké nemoci přenáší klíšťata? Zabraňte jejich přenosu

Léto láká k procházkám v přírodě. Už si ale nemůžeme bezstarostně lehnout do trávy. Klíšťata číhají na každém kroku. A...

Najdete na iDNES.cz