Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nevíte, co číst a z nabídky knihkupectví se vám točí hlava? Při výběru vám pomůže Velký knižní čtvrtek, který se 16. března 2017 uskuteční už po jedenácté. Kolekce letošních patnácti jarních novinek je namíchaná s ohledem na kvalitu i na rozmanitost žánrů – od světových románů přes literaturu faktu až po knihu pro mládež.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí | foto: Kosmas

Také zastoupení autorů, z nichž někteří jsou ověnčeni zahraničními i českými literárními cenami, opravdu stojí za to.

A na co se můžeme 16. března 2017 těšit? Velká očekávání vzbuzují především romány. Nestává se moc často, aby se český literát prosadil v cizině v adaptovaném jazyce. Hned prvotina Marie a Magdalény Lenky Horňákové-Civade získala prestižní francouzskou literární cenu Prix Renaudot des Lycéens a několik dalších francouzských literárních cen, kladně je přijímána jak kritikou, tak čtenáři. Autorka vystavěla rodinnou ságu – navzdory tragickým okolnostem velmi prostý, velmi silný příběh rodové linie tří žen vyrůstajících bez otců, rámovaný obdobím od nacistické okupace až po komunistickou totalitu.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Jedinečný dramatický příběh o ctižádosti, lásce a touze, román Jessie Burtonové Múza, slibuje strhující záhady a zvraty ve dvou liniích: první z Anglie 60. let, druhá se odehrává o třicet let dříve ve Španělsku. Autorčina předchozí kniha, světový bestseller Miniaturista, se stala v Anglii knihou roku 2014. A pro milovníky silných příběhů do třetice: Skleněný zámek od Jeanette Walls, příběh čtyř dětí, které vyrůstají v nekonformní rodině v USA 60. let a byť se musejí protloukat životem samy, vzpomínají na své rodiče s láskou a pochopením. V současné době se podle této předlohy natáčí film s Woodym Harelsonem, Naomi Watts a s držitelkou Oscara Brie Larsson.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Na pomezí životopisu a románu stojí Letní host od Alison Andersonové. Anton Pavlovič Čechov a nevidomá lékařka Zina jsou hlavními protagonisty příběhu o lásce, síle fantazie a ztraceném románu. Milovníci napínavých příběhů najdou ve výběru švédskou krimi autorky Hanny Lindberg Stockholm: přísně tajné, čtivý a napínavý příběh o honbě za uznáním a láskou v současném Stockholmu, a dále detektivku Eugena Ovidiu Chirovici Kniha zrcadel, inteligentní a sofistikovaný vražedný hlavolam o ztraceném rukopisu i nebezpečných vzpomínkách. Beletrizovanou literaturou faktu a zároveň kriminálním příběhem je Ďábel v Bílém městě od Erika Larsona, kritiky oceňovaný bestseller o skutečném příběhu masového vraha H. H. Holmese, který roku 1893 zavraždil v Chicagu možná stovky žen.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Skutečné životní osudy jsou často ještě barvitější než romány či detektivky. To je případ životopisu od autorky Julie Hartwigové Apollinaire, v němž ožívá úchvatný obraz pařížské bohémy začátku minulého století. Anglický spisovatel a autor nezapomenutelné humoristické knihy Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome dopsal rok před svou smrtí autobiografii a nazval ji Čas mého života. Svým typickým duchaplným stylem a zároveň bez servítků se vrací do krásných i krušných časů svého života na pozadí doby nazývané Belle epoque.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Třemi pozoruhodnými tituly je zastoupena literatura faktu. Polský novinář a esejista Mariusz Surosz se zabývá silnými příběhy českých žen, např. Věry Čáslavské, Adiny Mandlové a dalších, v knize Ach, ty Češky! očima cizince pohlíží na kapitoly z nedávné české historie. Kniha je mistrovským dílem o naší povaze, komplexech i obrovské síle.

Slovenský spisovatel Jozef Kollár se věnuje neobvyklým způsobům útěků ze socialistického Československa v knize 55 minutmezi životem a smrtí. Autor čtivě popisuje útěky mimořádně technicky zdatných uprchlíků, kteří použili vlastnoručně vyrobený horkovzdušný balon, tank nebo motorové rogalo. Mezi uprchlíky je konstruktér vrtulníků či vynálezce akvaskútru. Všechny tyto muže a mnoho dalších spojovala kromě zručnosti a touhy po svobodě také víra, že na Západě uplatní své nevšední schopnosti způsobem, jakým doma nemohli.

Jennifer Teegeová společně s novinářkou Nikolou Sellmairovou popsala v knize Můj dědeček by mě popravil vlastní trauma, s nímž se vyrovnává od svých osmatřiceti let, kdy náhodně zjistila, že ona, odložená dcera Němky a Nigerijce, je vnučkou nacistického velitele Amona Götha známého mimo jiné z filmu Schindlerův seznam.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

A dvě lahůdky na závěr: Autoři povídkové antologie Ve světle nebo ve stínu, mezi nimi Stephen King, Lee Child či Joyce Carol Oatesová, se nechali inspirovat dílem amerického realistického malíře Edwarda Hoppera a na jeho motivy napsali každý svůj originální příběh.

Petr Bergmann, který se věnuje regionální historii, sestavil ze svých sbírek grafik, map, pohlednic, fotografií svoji čtvrtou knihu Krkonoše na starých rytinách a litografiích. Kniha představuje přes 200 mnohdy unikátních grafik z let 1740 až 1900, z nichž většina nebyla od doby svého vzniku již nikdy publikována ani reprodukována. Na vyobrazeních tehdejších vedutistů jsou zachyceny pohledy i dnes již nepřístupné výhledy na jedinečná horská panoramata a zaniklé krkonošské boudy. Fotografie Jana Hrdého nabízejí srovnání se současností. Kniha přibližuje vývoj tohoto pohoří a jeho osídlení v průběhu posledních dvou století.

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Co číst na jaře? Velký knižní čtvrtek poradí

Výběr Velkého knižního čtvrtku nezapomíná ani na mladé čtenáře. Tentokrát je spisovatelka Petra Dvořáková, nositelka prestižní ceny Magnesia Litera, zavede do světa florbalu a prvních lásek v příběhu Každý má svou lajnu.

Velký knižní čtvrtek má také své doprovodné akce v Praze a Brně. Lenka Horňáková-Civade, Petra Dvořáková, Mariusz Surosz (nebude v Brně), Petr Bergmann a Jozef Kollár budou se svými čtenáři besedovat 16. března od 17 h v Městské knihovně v Praze, o týden později se přesunou do Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Besedy bude moderovat Petr Vizina.

Více informací o jednotlivých titulech i akcích se dozvíte na: www.velkyctvrtek.cz

Seznam titulů:
Mariusz Surosz: Ach, ty Češky!
Lenka Horňáková-Civade: Marie a Magdalény
Jozef Kollár: 55 minut mezi životem a smrtí
Petr Bergmann: Krkonoše
Petra Dvořáková: Každý má svou lajnu
Eugen Ovidiu Chirovici: Kniha zrcadel
Julia Hartwigová: Apollinaire
Hanna Lindberg: Stockholm: Přísně tajné
Alison Andersonová: Letní host
Jennifer Teegeová, Nikola Sellmairová: Můj dědeček by mě popravil
Lawrence Block (ed.): Ve světle nebo ve stínuJeanette Walls: Skleněný zámek
Jerome Klapka Jerome: Čas mého života
Jessie Burtonová: Múza
Erik Larson: Ďábel v Bílém městě

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Kdo zvládne lépe šlágr jara? Sázkaři věří spíš Spartě a Plzeň tak bude po dlouhé době v neděli v roli outsidera....

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Další z rubriky

Půjčení auta na víkend. Vydejte se za dobrodružstvím

Půjčení auta na víkend: Vydejte se za dobrodružstvím

Mít vlastní automobil bylo vždy znakem svobody a dobrého majetku. Dnes se už ale často nevyplatí auto vlastnit. Musíme...

IKEM startuje už za týden nový charitativní běžecký projekt Proběhni.se

IKEM startuje už za týden nový charitativní běžecký projekt Proběhni.se

Tři sta tisíc pacientů se srdečními chorobami skončí každoročně v českých nemocnicích. Navíc polovina lidí v Česku na...

Radiátory neslouží jen k vytápění. Chcete dokonalý tepelný komfort?

Radiátory neslouží jen k vytápění: Chcete dokonalý tepelný komfort?

Tak proč to neudělat způsobem, který bude funkční a lichotivý? Už dávno není pravidlem, že by radiátory měly sloužit...

Najdete na iDNES.cz