Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

ČNB zvýšila úrokové sazby. Co to udělá s hypotékami?

  13:30aktualizováno  13:30
Česká národní banka (ČNB) zvýšila minulý týden úrokové sazby z 0,05 % na 0,25 %. Období levných peněz pomalu končí, půjčky i hypotéky by měly zdražovat. Jak moc a jak rychle se měnové rozhodnutí promítne do jejich ceny a proč se tomu tak děje?

ČNB zvýšila úrokové sazby. Co to udělá s hypotékami?| foto: iDNES.cz

Hlavním důvodem, proč ČNB jako první národní banka v Evropě od doby finanční krize zvyšuje úrokové sazby, je zmírnění růstu inflace, která by se měla pohybovat okolo 2 procent. Dalším důvodem je také snaha ochladit ekonomiku, která jeví známky přehřátí. Faktorem, který hrál roli je i výrazné zdražování nemovitostí a vznik potenciální bubliny na realitním trhu. Co to znamená pro hypoteční trh?

Půjčky zdraží

Oznámení zahýbá s trhem spotřebitelských půjček, hypoték, ale i zhodnocení vkladů, které mají lidé v bankách. Hlavní ekonom Deloitte David Marek se přesto domnívá, že dopad bude omezený, protože zdražování už začalo dříve u hypoték. Banky už totiž s předstihem začaly svá očekávání přenášet do cen.

Hypotéky by tedy podle bank měly zdražit o desetinky procentních bodů. „Trh promítl očekávání zvýšení sazeb s předstihem. Analyzujeme současnou situaci a nevylučujeme mírné zdražení úrokových sazeb u hypoték v rozpětí 0,1 až 0,3 procentního bodu,“ uvedl tiskový mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek

Co ceny nemovitostí?

Ceny českých nemovitostí rostou, a to se ČNB nelíbí. Zvyšování sazeb však růst cen nemovitostí nezastaví. „Jedním z důvodů, proč ČNB přistoupila k další fázi utahování měnové politiky v podobě zvýšení základní úrokové sazby, je zdražování nemovitostí v tuzemsku. Vyšší sazby by mohly zmírnit aktuální cenový růst nemovitostí. K tomu, aby domácnosti efekt opravdu pocítily, by sazby musely vzrůst výrazněji,“ uvedl Petr Gapka, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Největším problém není nízká sazba nebo nedostatek peněz v ekonomice, ale nedostatečná zástavba. O tomto problému se ví již řadu let, ale nikdo ho pořádně neřeší. Developerské společnosti se snaží tlačit zejména v Praze na magistrát, který výstavbu nových bytů a domů blokuje zdlouhavou a náročnou administrativou. Schvalovací procesy se často natahují i několik let a nové byty tím pádem rychle docházejí. V kombinaci s velice nízkými sazbami hypoték je to veliký problém, který se musí vyřešit. Dokud se nevyřeší, budou ceny nemovitostí nadále stoupat.

„ČNB ví o přemrštěných cenách nemovitostí ve velkých českých městech, kde si běžní lidé již nemohou dovolit nemovitost ani koupit na hypotéku, ani pronajmout za rozumnou cenu. Průměrná nemovitost stojí cca 11 průměrných ročních platů. ČNB může hypotečnímu trhu jen doporučovat, nemá sílu zákona,“ komentuje analytik​​ BH Securities Martin Vlček.

Zdroje: ekonomika.idnes.cz, hypoidnex.cz

Témata: ks-nalevo