Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čistá voda stojí miliardy. SmVaK investuje přes 500 milionů ročně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Do konce loňského roku 4,5 miliardy korun, letos dalších více než 500 milionů korun. V součtu tedy za jedenáct let přes pět miliard. Taková je dlouhodobá bilance investic společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava do toho, aby byla v Moravskoslezském kraji čistá voda, tedy do vodohospodářské infrastruktury.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

ČOV Opava 3 | foto: Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Na letošní rok si firma podle ekonomického ředitele Albína Dobeše naplánovala 130 investičních akcí za celkem 513 milionů korun. Důvodů, proč musí SmVaK vynakládat tak velké částky, je hned několik.

Při vstupu do Evropské unie jsme se zavázali, že budeme čistit odpadní vody důsledněji, a to i v menších městech a obcích. Čistírny odpadních vod na to nestačily a musely se postavit nové nebo modernizovat ty původní. Modernizuje a obnovuje se dál, protože čistá voda je v lidnatém Moravskoslezském kraji velice důležitá.

Vodovody nevydrží navždy

Kromě toho má SmVaK na starosti 4 800 kilometrů vodovodních sítí a přibližně 1 550 kilometrů kanalizací. Stát ukládá, že se do nich ročně musí investovat a přesně říká, jaký je ve vztahu k tržbám společnosti minimální rozsah obnovy.

"Navíc jsme zdědili potrubí, které je ještě ze starých a nekvalitních materiálů nebo je v oblastech s výraznými důlními vlivy, především na Karvinsku. Potrubí by mělo v zemi vydržet zhruba 70 až 100 let. My ho musíme vyměňovat už po 50 letech," upozornil generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl.

Největší investiční akce mají hodnotu 106 a 60 milionů korun a směřují Novojičínsko a také na zmíněné Karvinsko.

Rekonstrukce přivaděče do Karviné
Malá vodní elektrárna - úpravna vody Vyšní Lhoty1

Potrubí získá odolný obal

Tamní investice mezi Doubravou a Karvinou je navíc zajímavá použitou technologií. Do původního potrubí z oceli stavebníci vtáhnou nové polyuretanové trouby, kterým stará ocelová trubka poslouží jako zdvojená ochrana proti dalšímu poškození poddolováním.

"Jako dodavatel služeb a současně majitel sítí všechno hradíme z vlastních prostředků," doplnil generální ředitel SmVaK Ostrava Miroslav Kyncl s tím, že včetně už vybudované nové čerpací stanice k vyrovnávání tlaku vody mají zařízení a rozvody v Karviné hodnotu okolo 67 milionů.

Dreamstime
Retoq

Čistá voda, dokonalejší služby pro odběratele, úspory a ochrana přírody

Ze seznamu dalších novinek vyčnívá rozsáhlá rekonstrukce vodovodu ve Fryčovicích na Frýdeckomístecku, rekonstrukce vodovodu v Českém Těšíně nebo rekonstrukce vodovodních řadů v v Bohumíně - Skřečoni, kde bude zároveň probíhat i velká rekonstrukce kanalizace. Obnovy se dočká i vodovod v Opavě na Bílovecké ulici.

Další významné investice budou směřovat do oblasti odvádění a čištění odpadních vod - ve Frýdku-Místku, v Třinci, v Karviné. Zajímavá novinka se chystá v čistírně odpadních vod v Opavě, kde společnost SmVaK letos instaluje novou kogenerační jednotku, která umí vyrábět elektrickou energii z bioplynu vznikajícího v průběhu čištění odpadních vod.

Čistá voda, dokonalejší služby pro odběratele, úspory a také ochrana přírody. Tímto směrem jdou všechny investice SmVaK.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen.
První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen

Zájemci se mohou začít registrovat do prvního globálního ročníku prestižní soutěže společnosti Procter & Gamble – P&G CEO CHALLENGE. Soutěž CEO CHALLENGE...  celý článek

Program Erasmus slaví 30 let.
Program Erasmus slaví 30 let

V roce 2017 slaví Evropa 30 let existence programu Erasmus. Zahraniční studijní pobyt absolvovalo tehdy na evropské úrovni 3 244 studentů. Česká republika se...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.