Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číše historického lesního skla patří k dobrému vínu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Číše, pohárky, džbány a další výrobky lesního skla se i přes svoji zdánlivou křehkost vyznačují odolností a pevností. Při ťuknutí o sebe vydávají krásný zvonivý tón. Jedinečnost ručně vyráběných skleněných replik oceníte nejen při slavnostních chvílích.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Číše historického lesního skla patří k dobrému vínu | foto: Lesní sklo

Název lesní sklo vznikl podle umístění středověkých skláren v lesích. Zalesněná místa byla z důvodu velké potřeby dřeva při tavbě skla, ideálním místem pro sklárny. Jednou ze základních surovin pro tavbu skla je také písek. 

Číše historického lesního skla patří k dobrému vínu

Číše historického lesního skla patří k dobrému vínu

Právě množství chemických nečistot obsažené v písku a nedokonalá tavba, ovlivňovala výslednou barvu skla, četnost a velikost bublin. Ve srovnání s výrazně dražším benátským sklem bylo však lesní sklo přístupné velké většině spotřebitelů. Poháry nejrůznějších tvarů z nazelenalého skla si oblíbili lidé kromě Německa a Čech i v Holandsku, Francii a ve Skandinávii.

Číše z lesního skla vyhovovaly jak krásou tvaru, tak funkčností. Jídelní příbory se začaly používat mnohem později a jídlo se tedy jedlo rukama. Sklenice byly díky tomu mastné, a proto zdobí obvod sklenic různě tvarované nálepy a spiny, které měly zamezovat vyklouznutí sklenice z ruky. Gotické sklo bylo rovnoměrně pokryto plastickými hutními dekory. Poháry skláři foukali převážně do válcovitého tvaru s plochým dýnkem, nazývající se také flétny nebo do soudkovitého tvaru bez dýnka, kterým se říká „kraustrunk“. 

Číše historického lesního skla patří k dobrému vínu

Číše historického lesního skla patří k dobrému vínu

Pozdější renesanční sklo bylo výrazně tvarově bohatší než gotické. K dekorování se užívaly kovové raznice, nejčastěji v podobě maliny. Nejrozšířenějším tvarem v německých zemích se stal typ zvaný „Romer“. Číše měla kulovitý vršek a masivní válcovitou profouknutou nohu, která byla obvykle zakončena spinou s vymačkávaným povrchem.

Zhotovení replik lesního skla není snadnou záležitostí. Vyžaduje dokonalé zvládnutí sklářské techniky a přizpůsobení současné technologie podmínkám starých hutí. Nástroje se od původních příliš neliší, často se používají postupy z dob vzniku originálů. Nazelenalá, zelenohnědá i modrá barva, s různě velikými bublinkami ve skle, mírné nerovnosti a nečistoty ve skle, jsou typickým znakem pro ručně foukané sklo zvané „Lesní sklo“. Proto můžeme říci, že každý vyrobený kus je originál.

Máte-li zájem shlédnout nabídku lesního skla, navštivte stránky www.lesnisklo.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jan Cichý
Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?

Železárny v regionu investovaly miliardové prostředky do odprášení provozů. Obrovské filtry zachytí tisíce tun prašných částic z oceláren. Jejich likvidace je...  celý článek

PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka
PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce jsme úplným gymnáziem, máme už osm ročníků.   celý článek

Vyhlídková věž Nové radnice
Vyhlídková věž Nové radnice

Nová radnice v Ostravě – největší radniční budova v České republice tvoří jednu z dominant města Ostravy od roku 1930. Poznávacím znamením Nové radnice je její...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.