Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chytrá technologie pomůže proti suchu i povodním

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jen si naše společnost oddychla od série povodní, musí čelit dalšímu klimatickému extrému – suchu. Na první pohled by se mohlo zdát, že boj s tak odlišnými výzvami, jako jsou katastrofální přebytky vody v krajině nebo naopak její neméně problematický nedostatek, bude vyžadovat zcela odlišné prostředky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zasakovací vany vodárny v Káraném, kde se mění povrchová voda na podzemní | foto: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i.

Je to pravda, ale s jednou výjimkou. Tu představuje tzv. umělá infiltrace, technologie, která ve své podstatě jen intenzifikuje běžné přírodní procesy a je schopna eliminovat, nebo alespoň výrazně zmírnit dopady obou klimatických extrémů. Jejím cílem je zachycovat vodu kolem nás v době, kdy jí máme více, než jí potřebujeme a v krajním případě dokonce škodí. Snahou je zadržet vodu v krajině tím, že maximální možný objem srážkových a povrchových vod zasákneme do podzemí. Vytvořím tak zásobu vody, kterou čerpám v době jejího nedostatku.

Česká republika patřila k průkopníkům této technologie ve světě. Na počátku dvacátého století vznikl na Jizeře tehdy unikátní projekt tzv. břehové infiltrace, který přeměňoval říční vodu na kvalitnější vodu podzemní. V šedesátých letech minulého století pak vznikla vodárna v Káraném, postavená na principu klasické umělé infiltrace, která dodnes zásobuje zhruba z jedné třetiny kvalitní pitnou vodou hlavní město. U zrodu umělé infiltrace v Káraném stál tehdy Výzkumný ústav vodohospodářský.

V průběhu následujících desítek let však bohužel umělá infiltrace upadla v České republice v zapomnění. Jinak tomu bylo ve světě. Státy jako Izrael, Jihoafrická republika, Austrálie, v Evropě především Německo a Nizozemsko tyto technologické postupy dále rozvíjely a uváděly do praxe. V současné době jsou k dispozici praktické zkušenosti s nejrůznějšími způsoby jak srážkovou a povrchovou vodu zadržet a vhodným způsobem zasáknout pod zem. Není to vždy jednoduché, protože stavbě „nového“ Káraného musí předcházet detailní geologický a hydrogeologický průzkum. Musíme totiž nejen nalézt vhodnou strukturu, která je schopna vodu přijmout, ale i takovou, ze které se nám tato cenná kapalina neztratí, nekontrolovaně neodteče. V českých podmínkách by novinku představovala recyklace vyčištěných odpadních vod. Například v izraelském Tel Avivu pijí lidé z valné části právě tuto vodu.

Výzkumný ústav vodohospodářský má připravené detailní technické projekty na 10 pilotních lokalitách, na kterých by se v horizontu 3 – 5 let mohla zahájit výstavba zařízení, podobných dnešnímu Káranému. Relativně nenáročné projekty recyklace vody však lze nabídnout i pro řešení lokálních problémů obcí, které v současné době trpí nedostatkem pitné vody.

Sucha bychom se tedy nemuseli bát. Stačí, když se na něj včas připravíme.

Autor: Doc. RNDr. Zbyněk Hrkal, CSc.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Rekuperace tepla: obrovská příležitost pro podnikatele v roce 2018

Rekuperace tepla – obrovská příležitost pro podnikatele v roce 2018

Opětovným využitím odpadového teplého vzduchu či vody může váš podnik snížit náklady na teplo téměř o polovinu. V...

Jak se české maminky připravují na příchod miminka

Jak se české maminky připravují na příchod miminka

Čtyřicet týdnů plných emocí, nových situací a také zařizování před narozením miminka. Začíná zcela nová etapa v životě...

Alitalia nabízí lety z Prahy do Říma 5x týdně v zimním řádu 2017-18

Létejte s Alitalia z Letiště Václava Havla Praha

Během zimní sezóny 2017-18 společnost Alitalia provozuje lety z Letiště Václava Havla Praha do Říma 5x týdně, což je o...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz