Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chytrá technologie pomůže proti suchu i povodním

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jen si naše společnost oddychla od série povodní, musí čelit dalšímu klimatickému extrému – suchu. Na první pohled by se mohlo zdát, že boj s tak odlišnými výzvami, jako jsou katastrofální přebytky vody v krajině nebo naopak její neméně problematický nedostatek, bude vyžadovat zcela odlišné prostředky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zasakovací vany vodárny v Káraném, kde se mění povrchová voda na podzemní | foto: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i.

Je to pravda, ale s jednou výjimkou. Tu představuje tzv. umělá infiltrace, technologie, která ve své podstatě jen intenzifikuje běžné přírodní procesy a je schopna eliminovat, nebo alespoň výrazně zmírnit dopady obou klimatických extrémů. Jejím cílem je zachycovat vodu kolem nás v době, kdy jí máme více, než jí potřebujeme a v krajním případě dokonce škodí. Snahou je zadržet vodu v krajině tím, že maximální možný objem srážkových a povrchových vod zasákneme do podzemí. Vytvořím tak zásobu vody, kterou čerpám v době jejího nedostatku.

Česká republika patřila k průkopníkům této technologie ve světě. Na počátku dvacátého století vznikl na Jizeře tehdy unikátní projekt tzv. břehové infiltrace, který přeměňoval říční vodu na kvalitnější vodu podzemní. V šedesátých letech minulého století pak vznikla vodárna v Káraném, postavená na principu klasické umělé infiltrace, která dodnes zásobuje zhruba z jedné třetiny kvalitní pitnou vodou hlavní město. U zrodu umělé infiltrace v Káraném stál tehdy Výzkumný ústav vodohospodářský.

V průběhu následujících desítek let však bohužel umělá infiltrace upadla v České republice v zapomnění. Jinak tomu bylo ve světě. Státy jako Izrael, Jihoafrická republika, Austrálie, v Evropě především Německo a Nizozemsko tyto technologické postupy dále rozvíjely a uváděly do praxe. V současné době jsou k dispozici praktické zkušenosti s nejrůznějšími způsoby jak srážkovou a povrchovou vodu zadržet a vhodným způsobem zasáknout pod zem. Není to vždy jednoduché, protože stavbě „nového“ Káraného musí předcházet detailní geologický a hydrogeologický průzkum. Musíme totiž nejen nalézt vhodnou strukturu, která je schopna vodu přijmout, ale i takovou, ze které se nám tato cenná kapalina neztratí, nekontrolovaně neodteče. V českých podmínkách by novinku představovala recyklace vyčištěných odpadních vod. Například v izraelském Tel Avivu pijí lidé z valné části právě tuto vodu.

Výzkumný ústav vodohospodářský má připravené detailní technické projekty na 10 pilotních lokalitách, na kterých by se v horizontu 3 – 5 let mohla zahájit výstavba zařízení, podobných dnešnímu Káranému. Relativně nenáročné projekty recyklace vody však lze nabídnout i pro řešení lokálních problémů obcí, které v současné době trpí nedostatkem pitné vody.

Sucha bychom se tedy nemuseli bát. Stačí, když se na něj včas připravíme.

Autor: Doc. RNDr. Zbyněk Hrkal, CSc.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Vyberte ten správný party stan

Vyberte ten správný party stan

K létu neodmyslitelně patří venkovní zábava. Když se ale občas objeví nějaký mráček, je dobré být připraven. Pokud...

Přínos business inteligence řešení vám pomohou zvýšit externí data

Přínos business inteligence řešení vám pomohou zvýšit externí data

Vložte do rukou svých B2B obchodníků účinnou zbraň! Je čas vidět svůj business z větší perspektivy, přes externí data....

Najdete na iDNES.cz