Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chřipková epidemie vás zastihnout nemusí. Je však zapotřebí očkování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podzim přichází a s ním tak jako každý rok i téma chřipky. Chřipková epidemie v České republice postihne 10 až 30 % populace a v souvislosti s chřipkou u nás zemře každý rok až 2 500 lidí. Vyhněte se těmto problémům díky očkování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chřipková epidemie vás zastihnout nemusí. Je však zapotřebí očkování | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Může se to týkat každého z nás, bez ohledu na věk a zdravotní kondici. Chřipka na rozdíl od běžného nachlazení či jiné virové infekce dýchacích cest přichází náhle. Charakteristická je vysoká horečka se zimnicí, bolest kloubů, svalů, bolest hlavy, pálení v krku, suchý dráždivý kašel. Nekomplikovaná chřipka trvá zhruba týden, pak následuje různě dlouhá rekonvalescence s únavou, která může přetrvávat i poměrně dlouhou dobu.

Chřipková epidemie je největším rizikem pro starší osoby, a pro ty, kdo trpí chronickými onemocněními dýchacích cest, srdce, nádorovým onemocněním, onemocněním ledvin a cukrovkou, pro osoby s oslabenou imunitou a malé děti. Chřipka u nich velmi často může mít komplikovaný průběh a může zhoršit jejich chronické onemocnění. Bývají též v souvislosti s chřipkou častěji hospitalizováni a mají vyšší riziko  úmrtí.

Z praxe jsou však známy i případy zdravých mladých lidí a dětí, kteří zemřely na chřipku krátce po jejím propuknutí. Chřipková epidemie by se v žádném případě neměla podceňovat, proto je očkování velice důležité. Pro zdravé a pracovně aktivní osoby znamená chřipka několik dnů pracovní neschopnosti a ušlý výdělek, překažení pracovních plánů, případně dovolené.

Např.: při základním platu 20 000 Kč hrubého a 5 denní pracovní neschopnosti, tratí zaměstnanec čistý příjem za 5 pracovních dní  přibližně ve výši 2 721 Kč. To je jistě nepříjemné, závažnější však je, že nemocní mohou velmi snadno přenést  chřipku na rizikové osoby a tím je ohrozí.

Jak se chřipce vyhnout? Nejúčinnější ochranou je očkování

Chřipka je kapénkovou infekcí. Přenáší se kýcháním, mluvením a kontaktem s předměty, které nemocný použil. Během doby, kdy se vyskytuje chřipková epidemie, se proto doporučuje omezit sociální kontakty a vyhýbat se hromadným akcím. Nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování.

Chřipková epidemie vás zastihnout nemusí. Je však zapotřebí očkování1

Očkovací látky jsou neživé, obsahují jen část rozštěpeného čištěného viru chřipky nebo jeho povrchové struktury a nemohou proto způsobit chřipku. Vakcíny na českém trhu se dělí na subjednotkové (obsahují vnější antigeny) a štěpené (obsahují vnitřní a vnější antigeny).

Vzhledem k tomu, že štěpené vakcíny obsahují jak vnitřní, tak vnější antigeny, předpokládá se, že při pravidelném očkování poskytují lepší ochranu osobám se základním onemocněním než subjednotkové. Oba typy vakcín jsou velmi bezpečné. Ochrana nastupuje přibližně za 2 týdny po očkování a přetrvává po dobu až 12 měsíců.

Většinu vakcín proti chřipce lze použít od 6 měsíců věku, podávají se injekčně do svalu. Pro dospělé, kteří mají strach z jehel nebo chtějí vyzkoušet něco nového je tu intradermální  vakcína s mikrojehlou. Jehla je 10x kratší a tenčí než běžná jehla do svalu a pronikne pouze do kůže. Vakcína je vhodná i pro starší osoby, protože očkování do kůže u nich dává předpoklad lepší účinnosti.

Kdy je očkování nejlepší? Nejlépe dříve, než nastoupí chřipková epidemie

Chřipková epidemie vás zastihnout nemusí. Je však zapotřebí očkování2

Nejlépe od září do listopadu. Očkování je možné i později, ale vždy před tím, než nastoupí chřipková epidemie. Očkovat proti chřipce je doporučováno každý rok, protože virus chřipky se mění.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydává každý rok doporučení pro složení chřipkové vakcíny. I v případě, že složení vakcíny zůstane stejné, doporučuje se očkovat znova, protože očkování je účinné po dobu jednoho roku.

Myslete na své blízké i sebe. Včasné očkování je k nezaplacení

Očkování, díky kterému nebude mít chřipka šanci ani v době, kdy se kolem nás vyskytuje chřipková epidemie, se provádí u praktických a dětských lékařů a v očkovacích centrech.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Originálním dárkem jsou adrenalinové a letní zážitky

Originálním dárkem jsou adrenalinové a letní zážitky

Věnujte úžasný dárek, na který se jen tak nezapomene! Komu uděláte radost? Adrenalinové nebo letní zážitky můžete...

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Po těchto letních ošetřeních budete vypadat, jako by luxusní dovolená trvala několik let! S korektivními dermatoložkami...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Najdete na iDNES.cz