Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete se jí díky očkování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podzim opět přichází a s ním tak jako každý rok i chřipka. Během chřipkové epidemie onemocní v České republice 10 až 30 % populace a v souvislosti s chřipkou u nás zemře každý rok až 2 500 lidí. Lze se jí však vyhnout, pokud se necháte očkovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete se jí díky očkování! | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Může se to týkat každého z nás nebo někoho blízkého. Chřipka může postihnout každého bez ohledu na věk a zdravotní kondici. Chřipka dokáže udeřit opravdu silně a narozdíl od běžného nachlazení či jiné virové infekce dýchacích cest přichází velmi náhle.

Je pro ni charakteristická vysoká horečka provázená zimnicí, bolestmi kloubů, svalstva, bolestmi hlavy, pálením v krku, suchým dráždivým kašlem. Nekomplikovaná chřipka trvá zhruba týden, pak následuje různě dlouhá rekonvalescence. Únava po prodělané chřipce může přetrvávat i poměrně dlouhou dobu.

Chřipkou jsou nejvíce ohroženi především starší lidé a lidé trpící chronickým onemocněním dýchacích cest, onemocněním srdce, nádorovými  onemocněními, onemocněním ledvin a cukrovkou, lidé s oslabenou imunitou. Chřipka u těchto lidí velmi často vyvolá komplikace a zhoršení jejich chronického onemocnění. Tito lidé jsou v souvislosti s chřipkou též častěji hospitalizováni a mají vyšší riziko  úmrtí. Z praxe jsou však známy i případy zdravých mladých lidí a dětí, kteří zemřely na chřipku krátce po jejím propuknutí.

Podceňovat chřipku se nevyplatí, proto je očkování velice důležité. Pro zdravé a  pracovně aktivní osoby znamená chřipka nejčastěji několik dnů pracovní neschopnosti a ušlý výdělek, překažení pracovních plánů, případně dovolené.

Např.: při základním platu zaměstnance 20 000 Kč hrubého a 5 denní pracovní neschopnosti, tratí zaměstnanec čistý příjem za 5 pracovních dní v orientační výši 2 721 Kč čistého příjmu. To je jistě nepříjemné a omezující, závažnější však je, že tito lidé mohou velmi snadno přenést chřipku na rizikové osoby (starší a nemocní lidé, těhotné ženy, malé děti) a tím je ohrozí.

Chřipka vás vůbec nemusí postihnout. Nejlépe vás ochrání očkování

Chřipka je kapénkovou infekcí. Přenáší se kýcháním, mluvením a kontaktem s předměty, se kterými byl nemocný ve styku. V době chřipkové epidemie se proto doporučuje omezit sociální kontakty na nezbytně nutné minimum a vyhýbat se hromadným akcím. Nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování.

Očkovací látky jsou neživé, obsahují jen část rozštěpeného čištěného viru chřipky nebo jeho povrchové struktury a nemohou proto způsobit chřipku. Vakcíny jsou vysoce účinné a bezpečné. Ochrana nastupuje přibližně za dva týdny po očkování a přetrvává po dobu až 12 měsíců.

Dospělé osoby, které mají strach z jehel nebo chtějí vyzkoušet něco nového, se mohou nechat očkovat intradermální vakcínou s mikrojehlou. Jehla je 10x kratší a tenčí než běžná jehla do svalu a pronikne pouze do kůže. Vakcína je vhodná i pro starší osoby, protože očkování do kůže dává u těchto lidí předpoklad lepší účinnosti než po očkování do svalu.

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete  se jí díky očkování!2

Kdy je nejlepší nechat se očkovat?

Nejvhodnější je nechat se očkovat od září do listopadu. Pokud je nutné očkování odložit, například při onemocnění, horečce či z jiných důvodů, lze se nechat naočkovat i později, před nástupem chřipkové epidemie. Většina vakcín proti chřipce je určena od 6 měsíců věku.

Očkovat proti chřipce je potřeba každý rok, protože se chřipka a její virus často mění. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydává každý rok doporučení pro složení vakcíny pro danou sezónu. I v případě, že složení vakcíny zůstane stejné jako v minulé sezóně, je doporučováno nechat se přeočkovat, protože očkování je účinné po dobu jednoho roku.

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete  se jí díky očkování!5

Myslete na své blízké i sebe. Včasné očkování je k nezaplacení

Očkování, díky kterému nebude mít chřipka šanci, se provádí u praktických a dětských lékařů a v očkovacích centrech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Smixin, revoluce v mytí rukou

Smixin, revoluce v mytí rukou

Jedná se o inteligentního pomocníka, který je navíc šetrný k životnímu prostředí. Nemusíte na nic sáhnout, Smixin sám...

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Máte obraz či grafiku a chcete je zpeněžit? Sháníte nějaké umělecké dílo? Poraďte se s týmem odborníků přímo v aukční...

Najdete na iDNES.cz