Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete se jí díky očkování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podzim opět přichází a s ním tak jako každý rok i chřipka. Během chřipkové epidemie onemocní v České republice 10 až 30 % populace a v souvislosti s chřipkou u nás zemře každý rok až 2 500 lidí. Lze se jí však vyhnout, pokud se necháte očkovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete se jí díky očkování! | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Může se to týkat každého z nás nebo někoho blízkého. Chřipka může postihnout každého bez ohledu na věk a zdravotní kondici. Chřipka dokáže udeřit opravdu silně a narozdíl od běžného nachlazení či jiné virové infekce dýchacích cest přichází velmi náhle.

Je pro ni charakteristická vysoká horečka provázená zimnicí, bolestmi kloubů, svalstva, bolestmi hlavy, pálením v krku, suchým dráždivým kašlem. Nekomplikovaná chřipka trvá zhruba týden, pak následuje různě dlouhá rekonvalescence. Únava po prodělané chřipce může přetrvávat i poměrně dlouhou dobu.

Chřipkou jsou nejvíce ohroženi především starší lidé a lidé trpící chronickým onemocněním dýchacích cest, onemocněním srdce, nádorovými  onemocněními, onemocněním ledvin a cukrovkou, lidé s oslabenou imunitou. Chřipka u těchto lidí velmi často vyvolá komplikace a zhoršení jejich chronického onemocnění. Tito lidé jsou v souvislosti s chřipkou též častěji hospitalizováni a mají vyšší riziko  úmrtí. Z praxe jsou však známy i případy zdravých mladých lidí a dětí, kteří zemřely na chřipku krátce po jejím propuknutí.

Podceňovat chřipku se nevyplatí, proto je očkování velice důležité. Pro zdravé a  pracovně aktivní osoby znamená chřipka nejčastěji několik dnů pracovní neschopnosti a ušlý výdělek, překažení pracovních plánů, případně dovolené.

Např.: při základním platu zaměstnance 20 000 Kč hrubého a 5 denní pracovní neschopnosti, tratí zaměstnanec čistý příjem za 5 pracovních dní v orientační výši 2 721 Kč čistého příjmu. To je jistě nepříjemné a omezující, závažnější však je, že tito lidé mohou velmi snadno přenést chřipku na rizikové osoby (starší a nemocní lidé, těhotné ženy, malé děti) a tím je ohrozí.

Chřipka vás vůbec nemusí postihnout. Nejlépe vás ochrání očkování

Chřipka je kapénkovou infekcí. Přenáší se kýcháním, mluvením a kontaktem s předměty, se kterými byl nemocný ve styku. V době chřipkové epidemie se proto doporučuje omezit sociální kontakty na nezbytně nutné minimum a vyhýbat se hromadným akcím. Nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování.

Očkovací látky jsou neživé, obsahují jen část rozštěpeného čištěného viru chřipky nebo jeho povrchové struktury a nemohou proto způsobit chřipku. Vakcíny jsou vysoce účinné a bezpečné. Ochrana nastupuje přibližně za dva týdny po očkování a přetrvává po dobu až 12 měsíců.

Dospělé osoby, které mají strach z jehel nebo chtějí vyzkoušet něco nového, se mohou nechat očkovat intradermální vakcínou s mikrojehlou. Jehla je 10x kratší a tenčí než běžná jehla do svalu a pronikne pouze do kůže. Vakcína je vhodná i pro starší osoby, protože očkování do kůže dává u těchto lidí předpoklad lepší účinnosti než po očkování do svalu.

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete  se jí díky očkování!2

Kdy je nejlepší nechat se očkovat?

Nejvhodnější je nechat se očkovat od září do listopadu. Pokud je nutné očkování odložit, například při onemocnění, horečce či z jiných důvodů, lze se nechat naočkovat i později, před nástupem chřipkové epidemie. Většina vakcín proti chřipce je určena od 6 měsíců věku.

Očkovat proti chřipce je potřeba každý rok, protože se chřipka a její virus často mění. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydává každý rok doporučení pro složení vakcíny pro danou sezónu. I v případě, že složení vakcíny zůstane stejné jako v minulé sezóně, je doporučováno nechat se přeočkovat, protože očkování je účinné po dobu jednoho roku.

Chřipka je nepříjemné onemocnění. Vyhnete  se jí díky očkování!5

Myslete na své blízké i sebe. Včasné očkování je k nezaplacení

Očkování, díky kterému nebude mít chřipka šanci, se provádí u praktických a dětských lékařů a v očkovacích centrech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Také se celý den hrbíte u počítače nebo v autě a večer se po ulehnutí do postele ozvou vaše záda? Máte málo pohybu a...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Sedm tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Ty tam jsou doby, kdy dovolená do zahraničí byla pro mnoho lidí pouhým snem. Stále častěji cestujeme za naše hranice a...

Najdete na iDNES.cz