Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chraňte své oči, dodržujte zdravý životní styl

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zrak ohrožuje kromě úrazů také kouření, alkohol, obezita, vysoký krevní tlak a sluneční záření. Pravidelná péče může pomoci snížit rizika závažných onemocnění.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Oční tkáň a oční buňky potřebují ke své funkci kromě obou karotenoidů také vitaminy A, C, E a minerály selen a zinek.

Oční tkáň a oční buňky potřebují ke své funkci kromě obou karotenoidů také vitaminy A, C, E a minerály selen a zinek. | foto: Profimedia.cz

Oči potřebují chránit od dětství. Od středního věku se však zvyšují rizika některých onemocnění, na něž je potřeba brát zřetel. Například věkem podmíněné makulární degenerace, což je onemocnění, u něhož dochází k odumírání smyslových buněk sítnice a postupné ztrátě ostrého vidění. Nemocní lidé nemohou číst, sledovat televizi, řídit auto.

Pro ostré a barevné vidění je klíčová žlutá skvrna na sítnici. Před nežádoucími vlivy ji ochraňují dva pigmenty: lutein a zeaxantin. Tyto karotenoidy pohlcují modré světlo, spektrum škodlivých paprsků obsažených ve slunečním světle, a neutralizují volné radikály, jež působením slunečního záření vznikají. Fungují tedy jako jakési "vnitřní sluneční brýle".

Pravidelná péče

Pokud se naruší tento přirozený obranný mechanismus, ať už vinou celoživotního nezdravého životního stylu nebo i dědičných faktorů, dojde k poškození buněk sítnice a následně k rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace.

Speciální výživa pro oči

Chceme-li se o oči skutečně správně starat, je potřeba věnovat zvláštní pozornost výživě a vyhledávat potraviny, kde se lutein a zeaxantin jako přirozené barvivo vyskytují. Optimální jsou třeba papriky, borůvky, tropické ovoce nebo listová zelenina.

Speciální výživa pro oči

Oční tkáň a oční buňky potřebují ke své funkci kromě obou karotenoidů také vitaminy A, C, E a minerály selen a zinek.Od určitého věku lékaři také doporučují užívat doplňky stravy, které všechny potřebné látky obsahují v optimálním množství.

Volně dostupným preparátem je například Ocuvite® LUTEIN forte. Díky struktuře tablet s postupným uvolňováním látek stačí tento doplněk stravy užívat pouze jednou denně. Více je možné dozvědět se na www.ocuvite.cz.

Ocuvite Lutein forte

základem prevence je dodržování zdravého životního stylu

Rozhovor s MUDr. Petrou Matějkovou – oční lékařkou z TOP ESTETIC, centra oční a estetické medicíny

Jak je možné snížit riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace?
Základem prevence VPMD je dodržování zdravého životního stylu a vyloučení největších rizikových faktorů, jimiž jsou nadváha, kouření, vysoký krevní tlak a působení UV záření. Velmi důležitá je rovněž dostatečně pestrá strava bohatá na karotenoidy a vitaminy, které mají ochranný vliv na sítnici. Pro sítnici jsou dále důležité tzv. nenasycené mastné kyseliny, které se nacházejí v mořských rybách, případně v přípravcích s rybím tukem.

Jaká by měla být denní spotřeba luteinu a zeaxantinu?
Doporučovaná denní dávka luteinu je 6,0 mg, což odpovídá zhruba 100 g špenátu, zeaxantinu pak 0,5 mg. Kvalitní doplňky stravy mají tu výhodu, že jsou očím šité na míru, a tak obsahují nejen dostatečnou denní dávku obou těchto látek, ale i důležité vitaminy E a C, selen a zinek, a některé i nenasycené mastné kyseliny.

Kdy je vhodné začít s užíváním doplňků stravy?
Doplňky stravy určitě doporučuji užívat v případě, když trpíte nadváhou, vysokým krevním tlakem, kouříte, ve vaší rodině se vyskytla makulární degenerace nebo vám již lékař poškození sítnice diagnostikoval. S výběrem kvalitního preparátu a s jeho dávkováním jistě nejlépe poradí váš oční lékař.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Přivítejte léto, jak jste si vždy přála! Se skvělým pocitem ze svého těla v plavkách. Právě je ideální čas na omlazení...

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Vykročte do jara s novou výzvou, dosáhněte vysněné postavy. Společně s Cambridge Weight Plan vám s tím pomůžeme. Nedaří...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz