Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V letních měsících nám vlivem slunečních paprsků hrozí nejen spáleniny, ale i předčasné stárnutí kůže a zhoubné kožní nádory, jako je maligní melanom. Nepodceňujte prevenci a používejte kvalitní krémy, které omezí vliv UV záření na vaši pokožku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem. | foto: Poliklinika Anděl

Sluneční světlo nám pomáhá vytvářet vitamin D, který je prospěšný pro kosti, svaly a imunitní systém, zároveň nám výrazně zlepšuje náladu stimulací tvorby endorfinů. Nadměrné působení slunečního záření pro nás ale může být skutečně nebezpečné, proto je třeba svou pokožku kvalitně chránit.

UV záření může za vznik melanomu kůže

Fotoprotekce, tedy ochrana před ultrafialovým zářením, hraje v preventivní péči o pokožku důležitou roli především v letních měsících. Sluneční paprsky mají vliv na předčasné stárnutí kůže a mohou vyvolat dokonce i zhoubné kožní nádory jako je maligní melanom, spino a basocellulární karcinom.

Můžeme se chránit pobytem ve stínu, zakrytím oděvem nebo ochrannými krémy, jejichž použití by mělo být v horkých letních dnech samozřejmostí.

UVA a UVB záření

Sluneční záření má dvě složky, záření UVA a UVB. Za předčasné stárnutí kůže a vznik některých kožních nádorů může záření UVA, které proniká skrze vrstvy mraků i sklem hluboko do pokožky a mění kvalitu elastinových vláken. Mohou poškodit i oči a oční sítnici.

Záření UVB stimuluje melanin, díky kterému se opálíte. Je také zodpovědný za spálení od slunce a může urychlit vznik kožních nádorů. Dlouhodobě „pracuje“ na předčasném stárnutí kůže.

Krémy a oleje na opalování poskytují především ochranu před UVB zářením. Výši ochrany vyjadřuje číselný údaj SPF (sun protectionfactor), maximální ochranu značí 50+. Kvalitní prostředek by měl samozřejmě obsahovat ochranu také před UVA.

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem.

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem.

Mažete se správně?

Před dovolenou u moře je vhodné pokožku postupně připravovat na slunce, aby se přizpůsobila. Vhodné jsou i potravinové doplňky s beta karotenem, který má ochranný vliv proti UV paprskům v pokožce.

Krém naneste v dostatečném množství a s určitým časovým odstupem je jeho aplikaci vhodné zopakovat. Ačkoli je ochrana krému před UV zářením okamžitá, odolnosti proti vodě se dosáhne po cca 20 min.

Počínající melanom objeví dermatoskopie

Přehnali jste to s pobytem na slunci a objevily se vám na kůži pigmentové změny? Počínající melanom, nejzhoubnější formu kožního nádoru, pomůže odhalit odborné neinvazivní vyšetření dermatoskopie. Čím dříve je nádor odhalen a chirurgicky odstraněn, tím vyšší je možnost vyléčení.

Dermatoskopie se využívá zejména jako vyšetření před samotným ošetřením mateřských znamének a preventivní vyšetření kožních pigmentových projevů. „Provádí se digitálním dermatoskopem, profesionálním přístrojem, který umožní vyhodnotit vyšetřovaný útvar mnohem přesněji než ruční dermatoskop a zvyšuje tak pravděpodobnost včasného odhalení melanomu,“ vysvětluje MUDr. Naděžda Vojáčková.

Dermatoskop umožňuje archivaci snímků a porovnání v čase, tedy vývoj a změny ložiskových lézí. Jeho speciální software navíc porovná snímek mateřského znaménka s rozsáhlou databankou přibližně 60 000 histologicky ověřených melanocytárních pigmentových lézí. Po analýze vyšetřované léze je porovnána s daty ze studie a vyhodnoceno skóre míry rizika.

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem. Foto: digitální...

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem. Foto: digitální...

Svěřte zdraví své pokožky do dobrých rukou

Profesionální dermatoskopické vyšetření nabízí zdravotnické zařízení se sídlem na Praze 5, Poliklinika Anděl. To také poskytuje ambulantní zdravotní péči občanům na vysoké úrovni odpovídající dnešním možnostem diagnostiky aterapie.

Lékaři Polikliniky Anděl patří ve svém oboru mezi naprosté špičky a preferují osobní přístup ke svým klientům, jejichž spokojenost je pro ně na prvním místě.

Poliklinika Anděl se nachází v příjemné lokalitě Nového Smíchova s výbornou dostupností. Nabízí celou řadu odborností jako je dermatovenerologie, angiologie, diabetologie, endokrinologie, praktické lékařství, kardiologie, ortopedie a vnitřní lékařství.

Více informací o Poliklinice Anděl a kompletní nabídku jeho služeb najdete na www.andelpoliklinika.cz.

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem.

Chraňte se v létě před UV zářením, melanom kůže hrozí všem.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Přivítejte léto, jak jste si vždy přála! Se skvělým pocitem ze svého těla v plavkách. Právě je ideální čas na omlazení...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz