Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete v Plzni stavět? Zkontrolujte si raději pozemek v územním plánu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Plánujete v Plzni v budoucnu stavět rodinný dům nebo tu chcete rozvíjet své podnikatelské aktivity? Pak vás bude zajímat, že v současné době začalo projednávání nového územního plánu města. Bez řádně zpracovaného územního plánu totiž nemůže žádné město efektivně růst a modernizovat se. Málokdo si ale dokáže představit, proč je tento dokument pro obyvatele města Plzně tak důležitý. Odpověď hledejte v následujícím článku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chcete v Plzni stavět? Zkontrolujte si raději pozemek v územním plánu | foto: Útvar koncepce a rozvoje města Plzně

Kdyby si každý mohl ve městě postavit, co by chtěl a kde by chtěl, byla by to pro někoho jistě zajímavá podívaná, ale v některých ohledech by se mohlo jednat o nevratné jizvy vryté do tváře města. Jak by asi vypadal mrakodrap v blízkosti katedrály sv. Bartoloměje nebo vysoký panelák v zástavbě rodinných domů?

Aby se takové věci nestávaly, hlídá především územní plán města, na kterém spolupracovaly zhruba dvě desítky odborníků nejrůznějších profesí. Pro jeho vznik totiž nejsou potřeba pouze architekti, jak by se mohlo zdát. Je důležité ohlídat také otázku dopravy, demografie, sociologie či životního prostředí. Všichni tito odborníci pracují pod hlavičkou Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, který má zpracování územního plánu ve své gesci. Pod jejich rukama vznikl dokument, který jasně definuje, pro co je jaký pozemek vhodný, co se kde může postavit, jakou výšku může mít budova zde postavená nebo kudy vést silnici.

Územní plán se zpracovává na mnoho let dopředu. Musí být koncepčně připravený tak, aby bylo možné i v budoucnu reagovat  na nové záměry pro bydlení, výrobu nebo další aktivity. Pokud bude pokračovat trend stěhování lidí do měst, je velmi pravděpodobné, že bude poptávka právě po pozemcích vhodných pro bydlení narůstat.

Chcete v Plzni stavět? Zkontrolujte si raději pozemek v územním plánu

Chcete v Plzni stavět? Zkontrolujte si raději pozemek v územním plánu

Ve vlastním zájmu každého Plzeňana tedy je, aby se s územním plánem seznámil. Jen si představte situaci, kdy si budoucí stavebník koupí pozemek, který se mu prostě líbí, pořídí si projektovou dokumentaci například na rodinný dům a teprve na stavebním úřadě při podání žádosti zjistí, že umístění rodinného domu na pozemku není v souladu s územním plánem. V takovém případě stavební úřad záměr zamítne a majitel pozemku je pak velmi nemile překvapen ze vzniklé situace.

Nahlédnout do územního plánu je přitom jednoduchá záležitost. Stačí si domluvit schůzku buď na Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně nebo na Odboru stavebně správním Magistrátu města Plzně. S územním plánem se můžete  seznámit také na každém stavebním odboru příslušného městského obvodu.

Až do 3. listopadu můžete také v Atriu Měšťanské besedy navštívit výstavu, kde si budete moci návrh nového územního plánu prohlédnout detailněji. Otevřeno je denně od 8 do 21 hodin, vstup je zdarma.

A co dělat, když máte k návrhu územního plánu připomínku? Existuje jednoduché řešení. Až do 1. prosince 2014 totiž můžete tuto připomínku předat v písemné podobě na Odbor stavebně správní Magistrátu města Plzně. Můžete využít formulář, který naleznete ZDE.

A v čem se územní plán změnil od dosud platného? Už není cílem město za každou cenu rozšiřovat a zvětšovat tak jeho rozlohu. Novým trendem je především zkvalitnění prostoru uvnitř města a doplnění zástavby. Velký důraz se také klade na využití veřejných prostranství, která byla v minulosti opomíjena. Nově se územní plán zabývá i prostorovou regulací včetně výškové hladiny nové zástavby.

 

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Dešťovka je kamarád

Pokus s hlínou ve zkumavkách

Na patnácti plzeňských mateřských školách se děti hravou formou seznamovaly s dešťovou vodou ve své zahradě....

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování...

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky.

Nový centrální příjem, chirurgický pavilon, psychiatrická klinika, obnova poloviny lůžkového fondu – to jsou některé z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz