Z Prahy do Chorvatska. Rady a tipy na cestu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rozhodli jste se na poslední chvíli, že byste rádi na dovolenou k moři? Chorvatsko je skvělou, a hlavně dostupnou možností, kam můžete vyrazit i s dětmi. Oplývá řadou krásných pláží podél azurově modrého moře, a tak není divu, že k Jadranu každoročně vyráží tisíce Čechů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z Prahy do Chorvatska: Rady a tipy na cestu | foto: ČTK

Cestovat z Prahy do Chorvatska není nikterak složité, tedy pokud víte, kdy vyjet a na co se připravit.

Do Chorvatska autem, letadlem, vlakem?

Silniční vzdálenost Praha – Chorvatsko je přibližně 800 kilometrů. Není to tedy vzdálenost nepřekonatelná a nedosažitelná vlastním vozem. Navíc pokud si cestu dobře naplánujete, můžete být z Prahy u moře už za devět hodin. Jako další možnost se nabízí autobusová doprava zprostředkovaná cestovními kancelářemi. Tento způsob dopravy, ale nevyhovuje každému, zejména pokud si chcete režírovat dovolenou sami.

Do Chorvatska se můžete vydat i letecky. Je to nejpohodlnější a nejrychlejší způsob. Například z Prahy do Splitu či Dubrovníku se dostanete přímým letem za devadesát minut. Nejméně častý, avšak nejvíce dobrodružný způsob, jak se k chorvatskému moři dostat, spočívá ve volbě dopravy lůžkovým vlakem, který z Prahy míří přes Budapešť přímo do Splitu. A ačkoliv je cena jízdenek srovnatelná s náklady na cestu autem, výhodou je to, že se vyhnete všem dopravním kolapsům, které způsobují dlouhé kolony.

Na cestě autem: jakou trasu zvolit?

Pokud se rozhodnete pro cestu autem, pravděpodobně si budete klást otázku, jakou trasu vybrat, aby byla nejméně náročná a zároveň nejkratší. Je třeba si ale uvědomit, že takto uvažuje většina turistů, takže vyrážíte-li v pátek nebo v sobotu, vyplatí se zvolit jinou trasu i přesto, že bude trochu delší. Ve výsledku si ušetříte spoustu trápení.

Klasická trasa z Prahy s konečným bodem Split vede přes českou dálnici D1 přes Brno a Mikulov. Pokud si chcete ušetřit popojíždění v kolonách na této věčně ucpané dálnici, sjeďte na Jihlavu a projeďte Znojmem. Dále se obě silnice potkávají ve Vídni, kde na výjezdu z města směrem na Graz pokračujte po rakouské dálnici A2 a poté odbočte na A9, která vás zavede ke slovinským hranicím. Slovinsko rychle projedete po dálnici A1 přes Maribor. Tento úsek cesty nebývá, co se týče dopravního provozu problémový. Trasa pokračuje dále do Ptuje, na hraniční přechod Macejl a odtud přes Záhřeb až do Splitu.

Co si připravit na cestu?

Chorvatsko je členem Evropské unie, a proto vám na cestu postačí občanský průkaz. Ten musí mít i děti mladší 15 let. Lhůta pro zhotovení občanského průkazu je 30 dnů. Pokud jste se pro dovolenou v Chorvatsku rozhodli ze dne na den, můžete požádat o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě, který bude zhotoven v pracovních dnech do 24 hodin. Vyzvednout si ho ale půjdete na Ministerstvo vnitra. Další možností je dítěti opatřit cestovní pas.

Na cestě do Chorvatska se samozřejmě nevyhnete některým poplatkům. Na námi zvolené trase budete potřebovat kromě české dálniční známky také rakouskou a slovinskou. Za desetidenní českou zaplatíte 310 Kč, za rakouskou na stejnou dobu 9 EUR a za slovinskou na týden 15 EUR.

Co musíte vidět?

Víte, že se Chorvatsko pyšní více jak tisícem ostrovů, ostrůvků a útesů? Ostrovy můžete projet na kole či je obeplout lodí. Za podrobnější prozkoumání ale určitě stojí ostrov Hvar provoněný levandulí, která se zde na krásných udržovaných políčkách pěstuje. Ve stejnojmenném městě se určitě zastavte u pevnosti Španjola pyšnící se mohutnými kamennými hradbami, z nichž je nádherný výhled na celé město. Krásy přírody a historie můžete obdivovat i na dalších chorvatských ostrovech. A pokud hledáte narychlo ubytování, jsou pro vás nabídky last minute Chorvatsko, tou správnou volbou.

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Co zkusit změnu? Vyrazte letos na lyže do Berchtesgadenu

Berchtesgaden s horou Watzmann

Berchtesgadensko je se svou strategickou polohou v jihovýchodním cípu Bavorska, jen pár kilometrů od rakouského...

Zima v exotice – zájezdy německých CK jsou mezi Čechy stále oblíbené

Zima v exotice – zájezdy německých CK jsou mezi Čechy stále oblíbené

Toužíte opustit sychravé počasí a předvánoční shon a raději strávit prosinec, leden nebo únor v plavkách u moře pod...

Najdete na iDNES.cz