Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podle posledních zpráv vše nasvědčuje tomu, že situace způsobená nedávnou politickou a finanční krizí na Srí Lance se zlepšuje. Země plánuje svůj velký návrat, opět chce nastartovat turismus a přilákat cestovatele na svoji novou image. I mnoho Čechů se do této rozmanité destinace začíná vracet zpět.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data | foto: pelicantravel.com s.r.o.Shutterstock

Na základě dat cestovní kanceláře Pelikán je zřejmé, že zájem o Srí Lanku má výrazně pozitivní trend. Počet zakoupených letenek vzrostl v období od září do října meziměsíčně o 124 procent. V říjnu se tento tropický ráj dostal na hodnotu 60 procent z předpandemického roku 2019 – zde je nutné upozornit, že se jednalo o rok, kdy byly ceny nižší a v zemi se nekonaly žádné protesty.

Co se týče cen letenek na Srí Lanku, ty v roce 2022 vzrostly ve srovnání s rokem 2019 o 30 procent. Nicméně i přesto je možné se na ostrov dostat již od sumy 13 990 Kč. Nejvýhodněji vychází open-jaw spojení s odletem z Krakova a návratem do Budapešti. Přitažlivou nabídku má také nedaleký Mnichov, z něhož je možné letět zpátečně s aerolinkami Etihad Airways za 14 490 Kč. Od 16 490 Kč jsou pak k dispozici varianty s odletem z Vídně nebo Prahy.

Rovněž byla zveřejněna data uvádějící země, jejichž obyvatelé tvoří největší podíl přijíždějících na Srí Lanku. Na čele žebříčku za období od 1. ledna do 4. prosince 2022 jsou turisté z Indie, hned za nimi Britové. Každopádně cestovatelé z Česka se dostali mezi top dvacet zemí, konkrétně obsadili sedmnáctou pozici.

Země doufala, že přiláká více cestovatelů ze vzdálenějších koutů světa, jako například z Evropy či Ameriky, nicméně musí brát do úvahy fakt, že evropské trhy nyní prochází energetickou krizí a vysokou inflací. Zástupci cestovního ruchu na Srí Lance ovšem uvádí, že předpovědi na prosinec a leden vypadají lépe.


Návrat ve velkém stylu

Krize na Srí Lance výrazně ovlivnila její růst a rozvoj, utrpěl také její globální obraz. Vnitřní nepokoje následně nepomohly ani turistickému sektoru, na kterém chtějí představitelé země opět začít pracovat.

Turistická rada Srí Lanky uspořádala ve třech indických městech putovní přehlídku se zástupci cestovních kanceláří a hotelů, na níž sdílela svoji novou strategii a plány do budoucna. Vše doplňovala taneční, pěvecká a kulturní vystoupení.

Ministr cestovního ruchu Srí Lanky, Harin Fernando, uvedl, že země se spojila se zainteresovanými stranami, aby všem budoucím návštěvníkům zajistila jedinečný zážitek. Rovněž potvrdil, že ostrov se zotavuje a je pozitivně nastavený. Turisté se rozhodně nemusí obávat nedostatku jídla, paliva či elektřiny.

Součástí nového postupu bude propagace vlastního bohatého dědictví. Stejně tak se Srí Lanka bude snažit o navázání světových sportovních partnerství nebo rozvíjet svoji vizi spolupráce s indickými umělci ze zábavního sektoru. Fernando v závěru poukázal na nikdy se nevzdávajícího ducha země a usměvavou povahu jejích obyvatel.

Skvělé podmínky bude chtít ostrov nabídnout jak mladším, tak starším cestovatelům. Je otevřen luxusní a rekreační turistice, obchodním setkáním i například svatbám v destinaci – svatby na Srí lance jsou legální a často se kombinují s pobytem na Maledivách, kam novomanželé většinou po obřadu pokračují na svatební cestu.

Návrat ve velkém stylu

Vstup se neobejde bez povolení
Cesty za turistickým účelem jsou spojené s vyřízením elektronické cestovní autorizace, tzv. ETA (Electronic Travel Authorization) vystavované na tři měsíce. Tu je možné vyřídit na místě nebo předem online. Online zpracování je spojeno s poplatkem 35 USD za osobu. Vyřízení na letišti přijde na 40 USD za osobu. Děti do 12 let musí rovněž požádat o povolení, ovšem to je uděleno bez poplatku.

V případě cesty za jiným než turistickým účelem je třeba požádat o víza na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni.

Každý přijíždějící se musí dále prokázat platným pasem, zpáteční letenkou a dostatečnými finančními prostředky na dobu pobytu.

Co se týče vstupních opatření na Srí Lanku spojených s koronavirem, je vyžadován buď certifikát o plném očkování proti onemocnění COVID-19, nebo důkaz o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu. Test předkládají neočkovaní cestující i ti, kteří jsou očkováni jen částečně.

Skvělé podmínky po celý rok
Na Srí Lanku se dá vyrazit celoročně, protože má hned dvě hlavní sezóny. Jižní a západní pobřeží nabízí atraktivní podnebí během našich zimních měsíců, resp. období dešťů zde obvykle trvá zhruba od května do října. Zatímco na sever a východ je dobré si to namířit během našeho léta, prší zde totiž přibližně od října do února.

Východní pobřeží nabízí krásné bílé pláže a menší množství hotelů. Nevýhodou může být delší transfer z letiště, jehož délka závisí na aktuálním stavu na cestě. Logistika je náročná kvůli nepříliš moderní infrastruktuře a může trvat i šest až osm hodin. Místní ale nepřestávají se snahami o zlepšení této situace, jen v poslední době jim osud velmi nepřeje.

Jižní lokality jsou na tom o poznání lépe. Na tato místa již vede dálnice, kde stačí jen zaplatit mýto. Avšak po úzkých cestách počítejte s dobou transferu od jedné do dvou hodin.

Skvělé podmínky po celý rok

Ájurvéda nebo poznávání ostrova?
Srí Lanka je mimo jiné často vyhledávána díky ájurvédským pobytům. Není divu, její učení pochází ze starobylé Indie. Na ostrově najdete hotely a centra, které se na tuto tematiku specializují. Ceny takových pobytů začínají přibližně na sumě 12 500 Kč při ubytování na sedm nocí i se snídaní.

Pokud nepočítáme ájurvédské pobyty, tak tato exotika není typickým zástupcem odpočinkových dovolených v resortu. Je určena spíše na objevování všech tamních krás, a že jich je mnoho. Buď je možné se zúčastnit poznávacího zájezdu, v rámci něhož se každý den přesunete na jiné místo a jiného hotelu, nebo využijete variantu s jednodenními výlety, na které vyrážíte ze stále stejného ubytování.

Pro zájemce o kompletní dovolenkové balíčky na Srí Lance je zde nabídka čtyřhvězdičkových až pětihvězdičkových hotelů. Pobyt se zpáteční letenkou z Prahy nebo Vídně, odbaveným zavazadlem, ubytováním v hotelu na sedm nocí, all inclusive servisem, transferem z letiště na hotel a zpět a službami anglicky nebo německy hovořícího delegáta vyjde zhruba na 40 800 Kč.

Ochutnávka čaje je základ
Když se řekne Srí Lanka, nebo ještě lépe Cejlon, asi většina z nás si vybaví obrazy čajových plantáží. Čaj zde byl poprvé vysazen v roce 1824, a to v Botanické zahradě Peradeniya. Zpočátku se jednalo jen o pár sazenic přivezených z Číny, dnes patří Srí Lanka mezi největší výrobce čaje na světě.

Za voňavými zelenými kopci si to musíte namířit na výše položená místa do středu ostrova, kde převládá chladnější podnebí. Čaji se daří v blízkosti měst Nuwara Elyia či Kandy, jež se vyznačují vhodnými klimatickými podmínkami.

Oblíbené jsou ochutnávky čaje nebo exkurze do čajových továren – jednou z nich je například společnost Lipton.

Ochutnávka čaje je základ

Nezapomenutelný výstup na vrchol Sigyria
Unikátní přírodní fenomén, který je někdy také nazýván Lví skála, je jednou z nejoblíbenějších památek ostrova a také součást dědictví UNESCO. Výstup na vrchol byste určitě neměli vynechat.

Jde o mohutnou asi 180 metrů vysokou čtvercovou skálu, jež může navodit pocit, že určitě nevznikla přirozeně, opak je ale pravdou. Na vrchole naleznete základy královského paláce, pozůstatky vodních nádrží a rovněž základy ostatních staveb a strážních věží. Krásné jsou také dochované fresky, dále vodní, terasovité či fontánové zahrady nebo jeskyně.

Nezapomenutelný výstup na vrchol Sigyria

Tajemné buddhistické chrámy
Zájem turistů toužících po seznámení se právě s buddhistickými skvosty na začátku míří do starobylých měst Anuradhapura a Polonnaruwa. Úchvatnou sochu zlatého Buddhy sedícího na skále uvidíte v nedalekém městě Dambulla. Velice klidným místem plným chrámů a mnichů je pak Mihintale a za návštěvu stojí také poutní město Kataragama.

Chrámy ale nemusí být jen buddhistické, narazíte i na hinduistické nebo muslimské stavby. Všechny spojují náboženské oslavy, které se zde konají téměř nepřetržitě.

Tajemné buddhistické chrámy

Odpočinek na pláži nebo surfování?
Pobřeží lemované zlatavými písečnými plážemi a zdobené zelenými palmami láká k odpočinku. Jih ostrova je ideální na koupání a východ se díky vlnám vhodným na surfování proslavil zase mezi fanoušky aktivních dovolených a adrenalinu.

Pomyslnými Mekkami surfařů jsou oblasti Mirissa a Arugam Bay. Pokud si tento sport budete chtít vyzkoušet, můžete využít služby tamních škol. Ty se mezi zmíněnými oblastmi posunují v závislosti na ročním období a vlnách.

Nemusíte ale zrovna stát na surfu, abyste si vychutnali kouzelnou pobřežní atmosféru. Bohatě stačí se jen tak uvelebit na pláži a počkat si na západ slunce, ten je totiž přímo dechberoucí.

Odpočinek na pláži nebo surfování?

  • Nejčtenější

Vyzkoušejte ohřívač vody s tepelným čerpadlem

Komerční sdělení Existuje mnoho způsobů, jak ohřívat vodu v domácnosti. Pokud hledáte úsporné a moderní řešení, může pro vás být vhodnou...

Trendy v bydlení pro rok 2023. Nechte vašeho souseda puknout závistí

Komerční sdělení Nový rok je tu a s ním i nové trendy v bydlení. Popíšeme vám TOP barvy roku 2023, nadčasové vychytávky v rámci...

Častý mýtus? Rezistenci bakterií způsobuje veterinární medicína

Komerční sdělení Infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každý rok zabijí v rámci EU, Islandu a Norska víc než 35...

Náš obor pesimistický není, říká primář soudního lékařství

Komerční sdělení Bronzová medaile od krajského ředitelství policie v roce 2015, o pět let později stříbrná a v roce 2022 nově dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Analýza: Ceny nových bytů budou stabilní, starší byty zlevní

Komerční sdělení Hypotéky jsou nyní třikrát dražší, než byly nedávno. A to zásadně zpomalilo prodeje bytů, které jsou na nich závislé. U...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropská exotika. Kanárské ostrovy si zamiluje každý cestovatel

Komerční sdělení Kanárské ostrovy jsou jistotou, která nezklame. Jejich rozmanitá krajina, kde najdete nádherné národní parky se...

Top 10 letenek pro leden. Tipy od necelých 1 400 Kč, které musíte mít

Komerční sdělení Nedávno jsme odstartovali rok 2023. Stihli jste si už zarezervovat některou z akčních letenek nebo váš cestovatelský...

Cestovatelský newsfilter: Praha očekává nové lety a Srí Lanka uvolňuje

Komerční sdělení Zprávou listopadu bylo, že Delta Air Lines v létě obnoví přímé lety z Prahy do New Yorku. Pražské letiště ale přivítá i...

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data

Komerční sdělení Podle posledních zpráv vše nasvědčuje tomu, že situace způsobená nedávnou politickou a finanční krizí na Srí Lance se...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...