Lyžování s dítětem: šest tipů, jak zařídit, aby ho to na lyžích bavilo

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud rádi lyžujete, asi se neptáte jestli, ale kdy je ta správná doba, kdy můžete dítě postavit na lyže. Od příjezdu z porodnice domů máte minimálně tři roky čas. Nechte se ale překvapit, kolik vody bude muset skutečně v řece uplynout, než se do lyžování s dítětem pustíte. Protože každé dítě je jiné.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lyžování s dítětem – šest tipů, jak zařídit, aby ho to na lyžích bavilo | foto: Happy Ski Sport

Zbožňujete sníh a nemůžete se dočkat, až vyrazíte na první lyžovačku s dítětem? Vyplatí se netlačit na pilu a dovolit potomkovi, ať se učí pod vedením zkušenějšího, ale svým tempem. Lyžování s dítětem má být hlavně o zábavě, takže tréninkovou přípravu na závody Světového poháru v roce 2033 prozatím vyškrtněte z plánu.

1.Počkejte, až dozraje. I když začne později, vrstevníky snadno dožene

Marek Dostál (39): „Syn začal lyžovat ve třech a půl letech a od první chvíle ho to bavilo. Naši známí, kteří jsou stejně nadšení lyžaři jako my, obuli své dceři lyže ve stejný den jako my Danovi, ale neuspěli. Sofie brečela a odmítala se sklouznout i z malého kopečku. Museli rok počkat, teprve pak to klaplo.“

Správný čas nastává v okamžiku, kdy je dítě fyzicky i psychicky připraveno. A i když v lyžařských školkách můžete narazit na tříleťáky, kteří se prohánějí po sněhu jako draci, nejmenší děti obvykle ještě postrádají potřebnou pohybovou koordinaci a jejich kyčle, kolena ani kotníky nedokážou čelit tlakům při lyžování. A mnohé nejsou ještě zralé ani emocionálně.

Hraje si vaše dítko rádo venku, i když mrzne, až praští? Umí se sklouznout na ledě, aniž by hned upadlo? Neztrácí rovnováhu při jízdě na kole? Můžete to brát jako slibné signály, naznačující, že uzrál čas vyzkoušet lyže. Obecně toto období přichází někdy mezi 4. a 6. rokem. Nedočkavým rodičům, kteří mají potíž čekat tak dlouho, nechť je útěchou fakt, že dítě pak za pár dnů dožene, co se jeho vrstevníci učili před rokem týdny či celé měsíce.

Vážně, je lepší na potomka zbytečně netlačit, protože tím riskujete, že mu na věky zprotivíte nejen lyže, ale vůbec pohyb v zimní přírodě. A to by byla škoda, protože pobyt na horském vzduchu otužuje, posiluje imunitu a mimořádně svědčí speciálně těm se sklony k astmatu. Nehledě na to, že dítě, které miluje pohyb, bude jen stěží kdy bojovat s obezitou.

2.Nepřepalte začátek. Jak zvládnout první den, abyste přežili vy i dítě?

Eva Moravcová (32): „Dcera stála prvně na lyžích ve čtyřech letech. Vzpomínám si, jak spokojeně ťapkala okolo chalupy na takových těch plastových lyžičkách a pak se dokonce odvážila sklouznout na mírném kopečku. Líbilo se jí to, ale po deseti minutách jsem ji přezula zpátky do bot v obavě, abych to napoprvé nepřehnala.“

Lyžování s dítětem – šest tipů, jak zařídit, aby ho to na lyžích bavilo

Chcete-li, aby se dítě cítilo na sněhu jako doma, pobývejte s ním odmalička často venku, stavte společně sněhuláka nebo iglú, vyrábějte společně sněhové koule, sáňkujte nebo bobujte, dovolte mu lézt po hromadách sněhu. A až dojde na první seznámení s lyžemi, běžte na to pomalu a hravě, ať si mrňous zvykne – vždyť na prvním rande se taky hned nemluví o lásce až za hrob.

Dejte si záležet, abyste pro první skutečný lyžařský pokus vybrali vhodné místo. Nejlepší je velmi mírný a široký svah, zakončený rovinou. Pohled na úzký a svažitý kopec by mohl lyžařského začátečníka zbytečně vyděsit. Nekritizujte, nezvyšujte hlas, zato ho chvalte za každý pidiúspěch – ostatně první den zaslouží obdiv i za to, že vůbec vydrží mít na nohou lyže.

Nezapomeňte vzít na svah termosku s čajem a něco na zub, müsli tyčinku, oříšky nebo jablko. Pravidelně kontrolujte, zda dítě není mokré, promrzlé nebo unavené. Lyžování střídejte s jinými aktivitami: jděte na procházku nebo se koulujte a po obědě naplánujte odpočinek.

Než se pak vydáte s potomkem na opravdovou sjezdovku, vězte, že i když bude pod vaším dohledem sjíždět jen mírnou dolní část, měl by už umět zatočit, zabrzdit a zastavit bez pádu.

3.Vytvořte mu ty nejlepší podmínky. Unavené a zmrzlé dítě je mizerný žák

Adam Muška (33): „Sám nerad lyžuju na těžkém, mokrém sněhu, takže když jsme byli předloni v Krkonoších, Sáru jsem ani na lyže nenutil. S manželkou jsme s ní chodili hodně na vzduch, ale první lyžování jsme raději odložili na později do lepšího počasí.“

Jděte na svah hned dopoledne, dokud je dítě ještě plné sil. Dohlédněte, aby se pořádně nasnídalo, vyčůralo a obléklo se tak, aby mu nebyla zima ani vedro. Pak bude dokonale připravené na nové zážitky.

Lyžování s dítětem – šest tipů, jak zařídit, aby ho to na lyžích bavilo

Ale co když ne? Může se stát, že přes veškerou vaši snahu bude dítě na kopci kňourat, brečet a stávkovat. Možná je ještě malé, možná byste si měli připustit, že vášeň pro lyžování po vás prostě nezdědilo, zato bude skvělý basketbalista po dědovi. Každopádně na dítě netlačte a popřemýšlejte, jestli nakonec není chyba v učiteli? Možná by mu to klapalo s někým cizím, co říkáte?

4.Vyberte dobrou školu. Pokud se necítíte být rozeným pedagogem, svěřte dítě profíkovi

Adam Muška (33): „Se ženou lyžujeme rádi, ale na to, abychom dceru učili, se necítíme. Známý nám radil, ať dáme Sáru do lyžařské školy – když už chodí do školky, jistě to zvládne, protože už na nás není tolik fixovaná, navíc je zvyklá se pohybovat mezi dětmi a v tom věku už pochopí, co se po ní chce. Měl pravdu a nám se dost ulevilo.“

Nemáte-li dostatečné lyžařské zkušenosti nebo pedagogické vlohy a vaše nervy se opakovaně vydávají na zničující pochod, nevyčítejte si to a povolejte posilu. Bere to tak, že holt potomka naučí lyžovat profesionál a vy si pak budete moct užívat plodů jeho práce.

Lyžování s dítětem – šest tipů, jak zařídit, aby ho to na lyžích bavilo

Než zapíšete dítě do lyžařské školy, zjistěte si o ní aspoň základní informace. Měla by se nacházet stranou rušného provozu lyžařského areálu, přičemž výuka by měla probíhat na dostatečně prostorném a mírném svahu. Ten by neměl být přeplněný žáky školy a už vůbec by tudy neměli svištět jiní lyžaři. Zajímejte se také, kolik dětí má na starosti jeden instruktor (nejlepší je samozřejmě individuální výuka, skupinová je vhodná, až když lyžaři své nářadí ovládají), jestli se žákům opravdu věnuje a zda většinu času výukové lekce nespolkne postávání ve frontě na pás či na vlek.

5.Dobrý instruktor je poklad. Kvalifikace je důležitá, ale rozhoduje přístup k dětem

Eva Moravcová (32): „Škola, kterou jsme vybrali, měla dobré reference, ale měla jsem trochu obavy, jakého instruktora Bára dostane. Přišla už od pohledu sympatická slečna, která se nám oběma představila a ihned navázala hovor s dcerou. Vysvětlila, jak bude výuka probíhat, po hodině Báru pak pochválila a mně řekla, v čem se dceři na lyžích daří a na čem je třeba dál pracovat. Lepšího instruktora jsem pak už nepotkala.“

Vybavenost lyžařské školy hraje podstatnou roli, ale její pověst vytvářejí učitelé, kteří by měli mít v prvé řadě kvalifikaci některého certifikovaného vzdělávacího zařízení, APUL, APLŠ nebo SLČR. Jde ale také o jejich osobní vlastnosti. Buď vám padnou do oka díky svým výukovým metodám a milým, empatickým chováním k dětem, nebo zjistíte, že byste jim nesvěřili do péče ani kanárka.

6.Oblékněte ho jako cibuli. Lyže ani boty nemusí být nové, ale musí přesně sednout

Měli byste vědět, že dobrý instruktor by se měl zajímat i o stav lyžařské výzbroje a během lekce občas zkontrolovat, zda jeho žákovi není zima. A co je zásadní – učitel lyžování se má zamlouvat nejen vám, ale hlavně dítěti!

Marek Dostál (39): „Nikdy mě nenapadlo kupovat Danovi lyžařskou výzbroj. Pro bundu, lyžařské kalhoty a rukavice jsme šli do obchodu, ale lyže a boty mu každý rok půjčujeme. Nemá smysl otravovat se s pořizováním vlastních, protože mu stejně budou za rok malé.“

Dosud nebyla řeč o oblečení a lyžařském vybavení, které se významně podepisuje na tom, jestli a jak rychle se dítěti první lyžařské krůčky daří. Sjezdové lyže mají dítěti sahat po bradu, čili měly by být o deset až dvacet centimetrů kratší než malý lyžař. Delší prkýnka by jako začátečník jen těžko ovládal, kratší by mu zas neposkytly tu správnou oporu. A hlavně by ho patálie s nepadnoucími lyžemi připravily o chuť učit se dál.

Z pohledu bezpečnosti je nutné pořídit kvalitní bezpečnostní vázání a nechat je seřídit podle váhy a výšky dítěte. Této starosti vás zbaví návštěva půjčovny, kde vám k lyžím přidají nejen boty, které by rovněž měly přesně padnout, ale mnohdy jako bonus zdarma i lyžařskou přilbu (tak to chodí například při celoroční výpůjčce dětského kompletu v síti obchodů a půjčoven Happy Sport).

Co se týče oblečení, pořiďte kvalitní kousky z funkčních materiálů, které udrží dítě celý den v suchu a teple (nepustí k tělu sníh a mráz a zároveň budou odvádět pot). Vsaďte na systém „cibule“, kdy přes termoprádlo navléknete hřejivou vrstvu a navrch lyžařskou bundu, na nohy pak funkční spodky a přes ně lyžařské kalhoty. A nezapomeňte na dobré rukavice a zmíněnou helmu, pod níž lze ve větší zimě navléknout kuklu.

A až se vrátíte ze svahu, nezapomeňte sebe i dítě odměnit – dobrou večeří či zákuskem, nebo ještě lépe návštěvou kluziště, sauny, bazénu nebo aquaparku. Svaly si odpočinou a malý lyžař se nebude moct dočkat dalšího dne na sněhu.

Nejčtenější

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

5 trendy sedaček, které rozzáří váš interiér

Sedačka Sammy se hodí do velkých obývacích pokojů.

Chystáte se obléct svůj obývací pokoj do nového designu? Mrkněte se na trendy sedačky, které váš interiér doladí,...

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Ať již přemýšlíte, kam dát studovat svého potomka, až skončí základní školu, či byste si sami chtěli rozšířit vzdělání,...

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Další z rubriky

Na dovolenou s karavanem nebo obytným vozem?

Na dovolenou s karavanem nebo obytným vozem?

Prázdniny a sluníčko jsou přímo stvořené pro dovolenou v přírodě. Proč utrácet za drahé hotely, z okna koukat na zdi...

Jak na letenky do celého světa?

Jak na letenky do celého světa?

Letenky jsou mnohdy nejdražší položkou dovolené. Jak je pořídit za co možná nejvýhodnější cenu? Kde hledat? Kdy letenky...

Každodenní historie Staroměstského náměstí

Každodenní historie Staroměstského náměstí

Staroměstské náměstí je jedním z nejdůležitějších němých svědků naší historie. Odehrálo se tu mnoho událostí, které...

Najdete na iDNES.cz