Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ...

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nudí vás různé "profláklé" dovolenkové destinace, kde jsou kolem vás desítky jiných turistů, a vy při čekání na atrakce přemýšlíte, proč jste raději nezůstali doma? Myslíte si, že už znáte všechny zajímavé oblasti minimálně v bývalé federaci? To jste určitě nebyli na slovenském "dálném východě"…

Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ... | foto: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jenom tam si doslova v okruhu pár kilometrů můžete zaplavat na Domaši, navštívit humenský zámek a Valaškovský most, který je bratrancem pařížské Eiffelovky, unikátní dřevěné kostelíky, muzeum Andyho Warhola, projít se hřebenovkou Polonin, či po místech, kde se natáčel letošní kinohit Čára o drsném životě v slovensko-ukrajinském pohraničí. 

Tohle všechno a leccos další najdete v okresech Humenné, Medzilaborce, Vranov nad Topľou, Stropkov a Snina. Tam se na ploše 3145 km² nachází nejen 6 míst 224 obcí, ale i jeden národní park, 39 přírodních rezervací a dvě vodní díla. Věřte nám, východněji a do větší „divočiny“ se na Slovensku ani nedá zajet...

„Domaša, ty si pýcha naša“

Domaša, Domaša, ty si pýcha naša, zpívá se v jedné slovenské písni a je to tak doopravdy. Tato vodní nádrž zabírá až přes 14 km² a nabízí každému ty nejlepší podmínky pro všechny letní sporty. 

Po vykoupání v ní dobře padne i návštěva nedalekého Vranova nad Topľou (téměř na půli cesty leží i hrad  Čičva nabízející pěkné výhledy na okolí), kde se dá projít po centru a přitom navštívit i Baziliku narození panny Marie v tamním římsko-katolickém kostele. Město leží pod Slánskými vrchy s jejich nejvyšším vrchem Šimonka (1092 metrů nad mořem). 

Z Domaše se můžete vybrat i na opačnou stranu do města Stropkov a zavzpomínat si na časy, kdy se v tamní Tesle vyráběly nedostatkové telefony pro pevné linky v domácnostech.

Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ...

Andy Warhol a 11 vojenských hřbitovů

Jak si žili naši předkové je možné zjistit v Medzilaborcích, které jsou nejen nejmenší okresní místo na Slovensku, ale mají tam také pěkný skanzen. Největším lákadlem pro návštěvníky města je Muzeum zakladatele pop-artu a všestranného umělce Andyho Warhola, jehož rodiče pocházejí právě z tohoto koutu severovýchodního Slovenska. 

V Medzilaborcích mají i čerta, resp. vyrytý reliéf jeho hlavy na pískovcové skále u Čertova kamene. Milovníci historie se tam mohou projít po Vojensko-historické naučné stezce Výrava. Přímo na ní se nachází autentické bojiště z 1. světové války, na kterém se před 100 lety bojovalo o budoucí tvář Evropy. A že šlo o opravdu tvrdé boje je dobře viditelné i z pozůstatků zákopových linii, kterých je tam opravdu dost. 

Celkově je na Horním Zemplíně až jedenáct vojenských hřbitovů včetně společné krypty pro 1 025 vojáků pod pravoslavným kostelem v Osadném. Ano, také o této obci byl natočený známý film.

Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ...

V Humenném je zámek, ale i bratranec Eiffelovky a Titanicu

Centrem Horního Zemplína je aktuálně jubilující sedumsetleté Humenné. Město je příkladem toho jak se dokáže snoubit historie a rozvoj, který v něm za poslední roky nastal. Závan počátku 20. století se objeví již na železniční stanici, kde se během I. světové války na svých toulkách zastavil i Dobrý voják Švejk. Na jeho památku je vytesaná i socha, kde každému zpod své dýmky věnuje nezapomenutelný dobrosrdečný úsměv. 

Unikátem města je jediný zámek v celém Prešovským kraji. V renesančním zámku se zahradami a parkem nyní sídlí Vihorlatské muzeum. Zajímavá je i procházka po centru města, v lokalitě Hubková patřící do soustavy přírodního dědictví Natura 2000, či po osvětleném Valaškovskom mostě přes řeku Laborec. Ten byl před 117 lety postaven stejnou „horkou“ technologií spojování nýty jako např. slavná Eiffelova věž v Paříži, či legendární Titanic.

Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ...

Je libo túra na Vihorlat nebo raději čvachtání v biorybníku?

Město Snina nabízí příjemné toulky nejen milovníkům církevních památek, ale i tam si na své přijdou milovníci historie v zrekonstruovaném klasicistním kostele, kde je fontána se sochou řeckého Herkula. 

Pokud jste milovníci výhledů, doporučujeme zajít na 1076 metrů vysoký vrch Vihorlat, odkud máte jako na dlani celý Zemplín, kopce na Ukrajině, v Polsku, v Maďarsku a při troše štěstí také Vysoké Tatry. Nedaleko odtud je také největší jezero ve Vihorlatských vrších Mořské oko. Vykoupat se dá i na blízkých Sninských rybnících. Tam se nachází unikátní biokoupalište, kde se voda čistí doslova sama.

Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ...

Na Kremenci jste najednou ve třech zemích

Nejen děti se budou velmi dobře cítit v Uličské Galerii miniatur dřevěných chrámů, které tam stojí v měřítku 1:10. O pár kilometrů dál se v nejvýchodnější obci na Slovensku - Nové Sedlici budou všichni cítit jako v pohádce, protože se tam nachází přesně stejný domek, v kterém bývá Dědeček Večerníček se svým věrným pejskem. Nad Novou Sedlicí se vypíná tříhraniční vrch Kremenec (nejvyšší vrch celého Zemplína - 1221 metrů nad mořem), kde můžete začít, resp. skončit hřebenovka po nejmladším slovenském národním parku Poloniny.

Tím, že je nejvzdálenější, nejméně obydlený a lidskou činností nejméně zatížený, je rájem pro amatérské astronomy a milovníky nedotčené přírody. Ti v převážně bukových lesích najdou až tři původní pralesy Havešová, Rohlík a Stužica, které jsou zapsány do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud z hřebene sjedete k vodní nádrži Starina (ta je zdrojem pitné vody a proto je v ní zákaz koupání), mohou vás v jejím okolí překvapit unikátní zubři hřívnatí, které jsou stále na pokraji vyhynutí.

Horný Zemplín není jen tam, kde se natáčel film Čiara ...

Vyhládli jste? Ptejte se čeregy, holoubata, nalečniky nebo džiňanku

Zpestřením výletu do tohoto koutu severovýchodního Slovenska může být také návštěva 9 dřevěných řecko-katolických a jednoho pravoslavného dřevěného chrámu, zda obce Ubľa, kde se odehrává podstatná část filmu Čára. Už jste vyhládli při čtení tohoto článku? 

OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Tak si na závěr dobře zapamatujte taková slova jako čeregy, zelníky, Zemplínske holoubata, bandurčeniky - nalečniky či dziňanka. Pokud přijedete k nám na Horní Zemplín, jistě jejich ochutnejte.

Ještě více se o našem krásném kraji dozvíte na www.hornyzemplin.sk.

OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Nejčtenější

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Začínají klíčové chvíle hokejového mistrovství světa. Osm nejlepších týmů se srovnalo do pavouka pro play-off a...

Další z rubriky

Wellness jako cesta za zdravým životním stylem

Wellness jako cesta za zdravím životním stylem

V minulých letech se v médiích začal čím dál více objevovat pojem wellness. Dalo by se říci, že se z něho stal jakýsi...

Každodenní historie Staroměstského náměstí

Každodenní historie Staroměstského náměstí

Staroměstské náměstí je jedním z nejdůležitějších němých svědků naší historie. Odehrálo se tu mnoho událostí, které...

7 dní v kůži nomáda

7 dní v kůži nomáda

Nezávislost. Cíl mnoha cestovatelů, který se často rozplývá rychlostí ledu na horkém srpnovém slunci spolu s nutností...

Najdete na iDNES.cz