Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Monster, společnost patřící mezi světové lídry ve vyhledávání pracovních pozic v IT, zveřejnila výsledky výzkumu, který probíhal mezi tuzemskými IT profesionály. Přehlednou infografiku najdete na blogu Hello World.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost | foto: Monster Career CZ s.r.o.

Ajťák není diagnóza. IT profesionál je povolání

Z průzkumu vyplynulo, že některé benefity, které jsou obvykle firmami zdůrazňovány, považují ajťáci za samozřejmé – čeští ajťáci počítají s volnou pracovní dobou a možností práce z domova i nápoji na pracovišti zdarma. Ale jak už trochu vyplývá z povahy jejich práce, direktivní způsob řízení IT profesionálům příliš nesedí. Kvalitativní výzkum vznikl v průběhu léta roku 2015 a měl formu rozhovorů s IT profesionály.

Český ajťák je kreativní a samostatný

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Výzkum ukázal, že ajťáci přistupují k řešení zadaných úkolů velice tvůrčím způsobem. Vzhledem k neustálému vývoji technologií a celého oboru je pro ajťáky samozřejmostí, že drží krok a neustále se učí a vzdělávají. Pro ajťáky je také typické, že se své práci, která je nezřídka i jejich koníčkem, věnují i nad rámec běžné pracovní doby. Ajťáci rádi zdolávají nové výzvy, rádi se podílí na smysluplných projektech, u kterých jsou vidět výsledky. Průzkum také ukázal, že naprosto nepostradatelnou „pracovní pomůckou“ v celém tvůrčím procesu je pro české ajťáky káva, případně čaj.

Je ajťák podivín?

Ajťáci mají svou práci rádi, tím spíše když v ní vidí smysl a příležitost, jak posunout své znalosti a schopnosti. Stereotypní představa ajťáka, který je asociálním „exotem“ žijícím ve vlastním světě, je zcestná. Ajťáci nejsou podivíni, kteří se na celý den zavřou ve své kobce a nikdo o nich neví (ačkoliv mohou samozřejmě existovat výjimky), IT profesionálové se rádi obklopují inteligentními kolegy, bez jejichž spolupráce by nemohli své projekty dotáhnout do zdárného konce, a celkově si na pohodové atmosféře na pracovišti dost zakládají. Týmové práci se ajťáci nevyhýbají, naopak, vnímají ji jako nezbytnou součást jejich práce i dalšího vzdělávání.

Benefity pro ajťáky

Z výzkumu vyplynulo, že benefity, které IT profesionálové nejvíce ocení, nejsou materiálního charakteru, ale vztahují se více k osobnímu štěstí a uspokojení z práce.

IT profesionálové se setkávají s běžnými i méně obvyklými benefity. V souvislosti s prací v IT považují ajťáci za samozřejmost dobré finanční podmínky, nezbytný je také odpočinek, tedy dostatek dovolené, stravenky, káva a pití zdarma na pracovišti a příjemným benefitem je také příspěvek na dopravu.

Ajťáci slyší také na možnost dalšího vzdělávání, a to jak formou interních školení, tak s pomocí externích expertů. Pružná pracovní doba a možnost práce z domova se u ajťáků začíná stávat standardem, nepohrdnou také kurzy cizích jazyků nebo možností pracovat v příjemném prostředí.

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Co na ajťáka neplatí a čím ho zaručeně odradíte?

Ajťák chce zdolávat výzvy, přemýšlet, podílet se na zajímavých a rozmanitých projektech a vidět za sebou výsledky. Pokud je „utlumen“ nudnou a stereotypní prací, pravděpodobně se přesune někam, kde mu jeho činnost přinese větší uspokojení. Pokud má ajťák prostor pro vlastní invenci, možnost objevovat a učit se, je velmi spolehlivým a loajálním zaměstnancem.

Celou výše uvedenou problematiku českých ajťáků shrnul Petr Kubačka, ředitel Monster Career CZ: „IT profesionálové musí mít pocit, že se věnují smysluplnému projektu a že mají relativní volnost při plnění přidělených úkolů. Z dlouhodobé zkušenosti víme, že ajťáci jsou inteligentní a rozumní lidé, kteří si jsou vědomi zodpovědnosti vůči svému zaměstnavateli. Ve většině případů nepotřebují, aby nad nimi šéf stál a kontroloval každý jejich krok. Firmy, které tento nedirektivní způsob řízení aplikují, si pochvalují loajalitu svých zaměstnanců.“

Pokud se chcete co nejrychleji zbavit svého IT kolegy, uvrhněte ho do sociální izolace. Výzkum ukázal, že ačkoli jsou ajťáci často prezentováni jako uzavření asociálové, opak je pravdou. IT profesionálové potřebují být součástí komunikativního a vstřícného kolektivu složeného z lidí podobného zaměření.

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Zdroj: Monster

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Čeští IT profesionálové chtějí nemateriální benefity a volnost

Hello, World! Ajtákův průvodce za lepší prací

Proč Hello, World?

Pokud vám nic neříká název blogu, patrně jste svůj první program ještě nenapsali. Spojení „Hello, World!“ (česky Ahoj, Světe!) bývá totiž nejčastější první frází, kterou začínající programátoři napíší při seznamování se s některým z programovacích jazyků.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů.
Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů

Pomalu se blížící topná sezóna prověří aktuální stav plynových spotřebičů, které se starají o vytápění našich domů nebo bytů. Pro ty, kteří již tuší, že stav...  celý článek

Pizza šneci se slaninou Schneider Selection jsou perfektní svačinkou do školy.
Pizza šneci se slaninou Schneider Selection jsou perfektní svačinkou do školy

Nevíte, co svým ratolestem připravit do školy jako vydatnou svačinku? Nechte se inspirovat! Máme pro vás rychlý recept na pizza šneky s použitím lahůdkové...  celý článek

ČSAD Střední Čechy hledá do svého týmu další spolehlivé řidiče.
ČSAD Střední Čechy hledá do svého týmu další spolehlivé řidiče

Do přátelského týmu řidičů jsou vítáni muži, ženy i aktivní důchodci, třeba i na vedlejší pracovní poměr. Za volantem autobusů ČSAD Střední Čechy jezdí už tři...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.