Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České potraviny v ohrožení: dokážeme být ještě soběstační?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Potravinová soběstačnost se stala moderním zaklínadlem dnešní doby. Ač v souvislosti se vstupem do EU naši liberální politici hlásili, že lze všechno dovézt, dnes Evropa podporuje regionální produkci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

České potraviny v ohrožení | foto: Potravinářská komora České republiky®

Bohužel v některých základních komoditách a hlavně většině zpracovaných živočišných výrobků se soběstačnosti již ani nepřibližujeme a naopak se jí nadále se vzdalujeme. Například dovážíme již více než 50 % vepřového masa, více než 30 % drůbežího masa, přes 30 % sýrů a jiných mléčných výrobků, ale také až 70 % některých druhů zeleniny a ovoce mírného pásu, jako jsou jablka, hrušky, švestky, meruňky. Tedy nic, co bychom objektivně nedokázali vypěstovat a ekonomicky vyprodukovat zde, v České republice. 

A zde mnoho lidí napadne zcela logická otázka: a co nám vlastně brání v tom to neudělat – nechovat více drůbeže, více  prasat, pěstovat více zeleniny a ovoce? A jsme u celého jádra problému, který by snad mohl být řešen díky novému finančnímu období v Evropské unii, ale jen za toho předpokladu, že v příslušném resortu bude dostatek znalosti problému, odbornosti a vůle  i ochoty věc skutečně vyřešit. Nové programovací období nám k tomu dává řadu příležitostí a bylo by trestuhodné jich nevyužít.

Prioritu by měly mít investice

Zdánlivě jednoduchý obrat dosavadního trendu a posilování úrovně soběstačnosti např. ve zmíněném vepřovém či drůbežím mase, nebo v cibuli, česneku, zelí, jablkách či hruškách ale ve skutečnosti vůbec jednoduchý není. Na polích, kde se dříve pěstovala zelenina, rostou v lepším případě obiloviny nebo pícniny, v horším případě jenom tráva. Řada jabloňových či švestkových sadů zplaněla, drůbežárny a výkrmny prasat jsou opuštěné a zdevastované a často slouží zcela jiným účelům. Investovat například do nové konkurenceschopné haly pro výkrm drůbeže nebo prasat stojí i desítky milionů korun. 

To  je pro řadu zemědělských podniků zcela nedostupná investice za předpokladu, že by ovšem neexistovala možnost podpory investic pro zvýšení konkurenceschopnosti nebo modernizaci technologií v rámci Programu rozvoje venkova spadajícího pod ministerstvo zemědělství. Existence  této formy podpory je ale jen jednou stranou mince. Tou druhou je ochota resortního ministerstva dostatek finančních prostředků na podporu investic uvolnit. A to zatím příliš velkou snahu podpořit investice nejeví. 

Dokážeme být soběstační?

Nepochybně se nám šance na změnu neradostného stavu v potravinové soběstačnosti nabízí. Nové programovací období nám umožňuje zacílit dotace a podpory do sektorů a na komodity, které považujeme za citlivé nebo ohrožené. Jednou věcí jsou ale možnosti a druhou jejich využití. Zatím se bohužel zdá, že ministerstvo zemědělství opatrně přešlapuje při zdi, drží se starých modelů a o žádné investice a o zlepšování situace reálně neusiluje. 

Potravinářská komora České republiky®

Potravinářská komora České republiky®

Těžko však podporovat potravinovou soběstačnost, když nechceme podpořit ta opatření, která k ní povedou.

-dav-

Agrární komora ČR

Autor:
Témata: Agrární komora

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vybíráte výtah? Pozvěte si mobilní showroom Schindler.
Vybíráte výtah? Pozvěte si mobilní showroom Schindler

Výtah je v domě užitečným pomocníkem, který si můžete podle vlastních potřeb vyladit do naprostých detailů. Jejich výběr usnadní nový mobilní showroom...  celý článek

Je pro vás postup založení s.r.o. zdlouhavý? Máme pro vás tip
Je pro vás postup založení s.r.o. zdlouhavý? Máme pro vás tip

Postup založení s.r.o. je časově i finančně velmi náročný, navíc je zde riziko odmítnutí zápisu vaší firmy do obchodního rejstříku. Vyhněte se byrokracii a...  celý článek

Na VŠO se můžete hlásit do konce září.
Na VŠO se můžete hlásit do konce září

I když začátek akademického roku pomalu klepe na dveře, stále ještě najdete školy, které přijímají nové studenty. Na Vysoké škole obchodní v Praze (VŠO) můžete...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.