Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České potraviny v ohrožení: dokážeme být ještě soběstační?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Potravinová soběstačnost se stala moderním zaklínadlem dnešní doby. Ač v souvislosti se vstupem do EU naši liberální politici hlásili, že lze všechno dovézt, dnes Evropa podporuje regionální produkci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

České potraviny v ohrožení | foto: Potravinářská komora České republiky®

Bohužel v některých základních komoditách a hlavně většině zpracovaných živočišných výrobků se soběstačnosti již ani nepřibližujeme a naopak se jí nadále se vzdalujeme. Například dovážíme již více než 50 % vepřového masa, více než 30 % drůbežího masa, přes 30 % sýrů a jiných mléčných výrobků, ale také až 70 % některých druhů zeleniny a ovoce mírného pásu, jako jsou jablka, hrušky, švestky, meruňky. Tedy nic, co bychom objektivně nedokázali vypěstovat a ekonomicky vyprodukovat zde, v České republice. 

A zde mnoho lidí napadne zcela logická otázka: a co nám vlastně brání v tom to neudělat – nechovat více drůbeže, více  prasat, pěstovat více zeleniny a ovoce? A jsme u celého jádra problému, který by snad mohl být řešen díky novému finančnímu období v Evropské unii, ale jen za toho předpokladu, že v příslušném resortu bude dostatek znalosti problému, odbornosti a vůle  i ochoty věc skutečně vyřešit. Nové programovací období nám k tomu dává řadu příležitostí a bylo by trestuhodné jich nevyužít.

Prioritu by měly mít investice

Zdánlivě jednoduchý obrat dosavadního trendu a posilování úrovně soběstačnosti např. ve zmíněném vepřovém či drůbežím mase, nebo v cibuli, česneku, zelí, jablkách či hruškách ale ve skutečnosti vůbec jednoduchý není. Na polích, kde se dříve pěstovala zelenina, rostou v lepším případě obiloviny nebo pícniny, v horším případě jenom tráva. Řada jabloňových či švestkových sadů zplaněla, drůbežárny a výkrmny prasat jsou opuštěné a zdevastované a často slouží zcela jiným účelům. Investovat například do nové konkurenceschopné haly pro výkrm drůbeže nebo prasat stojí i desítky milionů korun. 

To  je pro řadu zemědělských podniků zcela nedostupná investice za předpokladu, že by ovšem neexistovala možnost podpory investic pro zvýšení konkurenceschopnosti nebo modernizaci technologií v rámci Programu rozvoje venkova spadajícího pod ministerstvo zemědělství. Existence  této formy podpory je ale jen jednou stranou mince. Tou druhou je ochota resortního ministerstva dostatek finančních prostředků na podporu investic uvolnit. A to zatím příliš velkou snahu podpořit investice nejeví. 

Dokážeme být soběstační?

Nepochybně se nám šance na změnu neradostného stavu v potravinové soběstačnosti nabízí. Nové programovací období nám umožňuje zacílit dotace a podpory do sektorů a na komodity, které považujeme za citlivé nebo ohrožené. Jednou věcí jsou ale možnosti a druhou jejich využití. Zatím se bohužel zdá, že ministerstvo zemědělství opatrně přešlapuje při zdi, drží se starých modelů a o žádné investice a o zlepšování situace reálně neusiluje. 

Potravinářská komora České republiky®

Potravinářská komora České republiky®

Těžko však podporovat potravinovou soběstačnost, když nechceme podpořit ta opatření, která k ní povedou.

-dav-

Agrární komora ČR

Autor:
Témata: Agrární komora

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jak najít zaměstnance do online marketingové společnosti?

Tým netpromotion hledá další profesionály, dbá na recenze. Foto: netpromotion...

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu nezaměstnanost neustále klesá. V závěru listopadu spadla na 3,5 %....

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Najdete na iDNES.cz