Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České daně 2009 a jak daňový poradce vidí rok 2010

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kromě aktuální celosvětové finanční krize, která je však spíše krizí dosavadních hodnot, se na Česko řítí další živel v podobě smršti vzájemně se prolínajících změn daňových předpisů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Porostete s námi... | foto: ahr

V dnešní turbulentní době dochází velice často ke změnám daňových zákonů a mnohdy je všechny sledovat je pro běžného smrtelníka nadlidský výkon.

Vyznat se v jednotlivých novinkách a jejich výkladech je práce pro Popelku. Proto stále více společností využívá služeb externích poradenských firem. Odpadá tak starost se zaměstnáváním, zaškolováním a fluktuací pracovníků. O daňových novinkách společnost České daně informuje na www.ceskedane.cz.

Znění daňových předpisů jsou nejednoznačná a shodný názor na jejich výklad mnohdy nemají ani soudy a to včetně nejvyššího a ústavního.

Do konce roku 2009, tedy téměř po sedmnácti letech stejného znění zákona o správě daní a poplatků, nelze s konečnou platností odpovědět, zda vám finanční úřad může doměřit daň z příjmů do tří nebo čtyř let po skončení zdaňovacího období.

V čem byl rok 2009 zlomový?

  • Ústavní soud ve svém přelomovém rozhodnutí - sp. zn. I. ÚS 1611/07 z 2. 12. 2008 - stanovil, že daň z příjmů lze doměřit pouze do tří let po skončení zdaňovacího období, čímž změnil dosavadní výklad zákona o správě daní a poplatků, podle něhož se šestnáct let doměřovala daň z příjmů do čtyř let po skončení zdaňovacího období.
  • Aby zmatku nebylo málo, v červnu 2009 se pátý senát Nejvyššího správního soudu (NSS) postavil proti citovanému rozhodnutí Ústavního soudu. Pátý senát postoupil do rozšířeného senátu NSS svůj názor, že u daní u nichž je poplatník povinen podat daňové přiznání jako u daně z příjmů lze daň doměřit do čtyř let po skončení zdaňovacího období. Dá-li rozšířený senát NSS za pravdu pátému senátu, lze předpokládat, že konečné rozhodnutí by v této věci bylo opět na Ústavním soudu.
  • Uvedené neplatí, vykáže-li jakýkoliv poplatník prvně za rok 2008 v přiznání k dani z příjmů daňovou ztrátu. V tomto případě se o pět let prodlužuje tříletá lhůta pro doměření daně z příjmů za zdaňovací období roku 2008, v němž byla vykázána daňová ztráta.
  • Od roku 2010 situaci přechodně zlepšuje novela zákona o správě daní a poplatků tak, že daň lze doměřit do uplynutí tří let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla daňová povinnost. To znamená, že daň z příjmů bude možné doměřit, pouze do tří let po skončení zdaňovacího období.
  • Z této změny se dlouho daňoví poplatníci radovat nebudou. Od roku 2011 lhůta pro doměření daně z příjmů bude činit 3,25 roku, respektive 3,5 roku po skončení zdaňovacího období podle toho, zda poplatník bude povinen podat daňové přiznání do března či června následujícího roku. Důvodem je paragraf 148 odstavec 1 nového daňového řádu (zákon č. 280/2009 Sb.) podle něhož tříletá lhůta pro doměření počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání.

V tak proměnlivé oblasti společnosti oceňují podporu spolehlivého partnera pro řešení daňové problematiky. Tím totiž získávají časový prostor pro realizaci svých podnikatelských aktivit.

Daňové poradenství

Služby šité na míru

Daňově poradenská společnost České daně nabízí profesionální služby šité na míru všem individuálním potřebám.

Blíže na www.ceskedane.cz


Autor:
Témata: Ústavní soud

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s...

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako...

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz