Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České daně 2009 a jak daňový poradce vidí rok 2010

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00
Kromě aktuální celosvětové finanční krize, která je však spíše krizí dosavadních hodnot, se na Česko řítí další živel v podobě smršti vzájemně se prolínajících změn daňových předpisů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Porostete s námi... | foto: ahr

V dnešní turbulentní době dochází velice často ke změnám daňových zákonů a mnohdy je všechny sledovat je pro běžného smrtelníka nadlidský výkon.

Vyznat se v jednotlivých novinkách a jejich výkladech je práce pro Popelku. Proto stále více společností využívá služeb externích poradenských firem. Odpadá tak starost se zaměstnáváním, zaškolováním a fluktuací pracovníků. O daňových novinkách společnost České daně informuje na www.ceskedane.cz.

Znění daňových předpisů jsou nejednoznačná a shodný názor na jejich výklad mnohdy nemají ani soudy a to včetně nejvyššího a ústavního.

Do konce roku 2009, tedy téměř po sedmnácti letech stejného znění zákona o správě daní a poplatků, nelze s konečnou platností odpovědět, zda vám finanční úřad může doměřit daň z příjmů do tří nebo čtyř let po skončení zdaňovacího období.

V čem byl rok 2009 zlomový?

  • Ústavní soud ve svém přelomovém rozhodnutí - sp. zn. I. ÚS 1611/07 z 2. 12. 2008 - stanovil, že daň z příjmů lze doměřit pouze do tří let po skončení zdaňovacího období, čímž změnil dosavadní výklad zákona o správě daní a poplatků, podle něhož se šestnáct let doměřovala daň z příjmů do čtyř let po skončení zdaňovacího období.
  • Aby zmatku nebylo málo, v červnu 2009 se pátý senát Nejvyššího správního soudu (NSS) postavil proti citovanému rozhodnutí Ústavního soudu. Pátý senát postoupil do rozšířeného senátu NSS svůj názor, že u daní u nichž je poplatník povinen podat daňové přiznání jako u daně z příjmů lze daň doměřit do čtyř let po skončení zdaňovacího období. Dá-li rozšířený senát NSS za pravdu pátému senátu, lze předpokládat, že konečné rozhodnutí by v této věci bylo opět na Ústavním soudu.
  • Uvedené neplatí, vykáže-li jakýkoliv poplatník prvně za rok 2008 v přiznání k dani z příjmů daňovou ztrátu. V tomto případě se o pět let prodlužuje tříletá lhůta pro doměření daně z příjmů za zdaňovací období roku 2008, v němž byla vykázána daňová ztráta.
  • Od roku 2010 situaci přechodně zlepšuje novela zákona o správě daní a poplatků tak, že daň lze doměřit do uplynutí tří let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla daňová povinnost. To znamená, že daň z příjmů bude možné doměřit, pouze do tří let po skončení zdaňovacího období.
  • Z této změny se dlouho daňoví poplatníci radovat nebudou. Od roku 2011 lhůta pro doměření daně z příjmů bude činit 3,25 roku, respektive 3,5 roku po skončení zdaňovacího období podle toho, zda poplatník bude povinen podat daňové přiznání do března či června následujícího roku. Důvodem je paragraf 148 odstavec 1 nového daňového řádu (zákon č. 280/2009 Sb.) podle něhož tříletá lhůta pro doměření počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání.

V tak proměnlivé oblasti společnosti oceňují podporu spolehlivého partnera pro řešení daňové problematiky. Tím totiž získávají časový prostor pro realizaci svých podnikatelských aktivit.

Daňové poradenství

Služby šité na míru

Daňově poradenská společnost České daně nabízí profesionální služby šité na míru všem individuálním potřebám.

Blíže na www.ceskedane.cz


Autor:
Témata: Ústavní soud

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.
Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve formě MBA vzdělávání. Nebojte se si o něj...  celý článek

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay
Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou je předčasné uvažovat o letní dovolené....  celý článek

Havarijní pojištění za hubičku
Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi nimi bude, abyste si zvolili vyšší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.