Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černý kašel je stále aktuální onemocnění

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Černý kašel i přes plošné očkování nevymizel. Nejvíce ohrožuje malé děti, pro které je nejčastějším zdrojem nákazy jejich rodina. Chraňme je tím, že se sami necháme očkovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Černý kašel stále aktuální onemocnění

Navzdory široce dostupným dvěma typům účinných očkovacích látek proti černému  kašli (známému též jako dávivý kašel, odborně pertuse) a to celobuněčné a nebuněčné, černý  kašel zůstává celosvětovým problémem.

Také v České republice počet případů černého  kašle narůstá. V roce 2009 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) hlášeno v ČR celkem 955 případů, což je nejvíce od roku 1966, v roce 2010 bylo hlášeno 662 případů (6,3/100 000 obyvatel). Nemocných je však ve skutečnosti daleko více. V ČR podobně jako jinde ve světě hlášené případy představují pouze 1 - 36 % všech případů.

Nejvyšší nárůst počtu případů onemocnění byl hlášen ve skupině dětí 10 - 14letých. Po 35 letech byla v letech 2005, 2007 a 2009 dokonce zaznamenána tři úmrtí dětí do jednoho roku života, které nebyly kompletně očkovány. Zdrojem nákazy pro tyto děti byla jejich rodina.

Černý kašel  stále aktuální onemocnění1

Proč je černý kašel vážným problémem? Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší osobním kontaktem vzdušnou cestou kapénkami hlavně při kašli a kýchání a také předměty čerstvě potřísněnými sekrety z dýchacích cest nemocného. Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertussis. Inkubační doba (doba od vniknutí původce onemocnění do organismu do objevení se prvních příznaků onemocnění) je obvykle 7-10 dní. Onemocnění začíná jako běžné nachlazení se suchým dráždivým kašlem, který se během 14 dnů stupňuje ve vysilující záchvatovitý kašel. Záchvaty kašle bývají doprovázeny dávením a zvracením a objevují se jak ve dne, tak i v noci.

Horečka nebývá pravidlem. Po 2 - 5 týdenním, někdy i delším, záchvatovitém období, nastává období rekonvalescence, kdy záchvaty kašle postupně ustávají. U starších dětí, adolescentů, dospělých a očkovaných jedinců probíhá onemocnění často s mírnými příznaky nebo dokonce bez příznaků, přesto však mohou nakazit neočkované novorozence a kojence, u nichž může být průběh onemocnění život ohrožující. Včas zahájená léčba antibiotiky zkrátí dobu, kdy je osoba nakažlivá pro své okolí a zmírní průběh onemocnění.

Do povinného kalendáře bylo očkování proti černému kašli zavedeno v roce 1958. V současné době je očkování zahrnuto v hexavakcíně, která se podává od  9. týdne života. Děti obdrží tři dávky očkování v prvním roce života, čtvrtou dávkou ve druhém roce a přeočkovávají se mezi 5. a 6. rokem věku a nově od roku 2009 ještě mezi 10. a 11. rokem věku. Očkování ani prožité onemocnění nezanechává dlouhodobou imunitu.

Černý kašel  stále aktuální onemocnění2

Na prvním místě je nutné chránit neočkované nebo neúplně očkované novorozence a kojence, proto se v rámci tzv. rodinné ("cocoon") strategie doporučuje očkování nastávajících a nových maminek, rodinných příslušníků novorozenců, včetně prarodičů a starších sourozenců pokud jim nebyla podána posilovací dávka v několika předchozích letech. Ochrana nejmenších dětí, které nejsou vzhledem k věku ještě očkovány, závisí jen na imunitě osob, které jsou s nimi v blízkém kontaktu.

Očkování se doporučuje provést nejméně 14 dní před kontaktem s novorozencem. Posilovací dávka neboli přeočkování proti černému kašli je možné  kombinovanou trivaletní vakcínou proti tetanu, záškrtu a černému  kašli a očkování touto vakcínou je alternativou přeočkování proti tetanu.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi.

Psal se květen 2014. Budou to brzy tři roky, ale paní Alena nikdy nezapomene na chvíli, kdy stála mezi dveřmi a...

Vaši náladu harmonicky doladí příjemné jarní vůně

Vaši náladu harmonicky doladí příjemné jarní vůně

Už je konečně krásně, ptáci zpívají a ven chodíme jen v tričku, dámy v letních šatech. Doplňte svůj outfit o stylové...

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Pošty nestíhají, vánočními zásilkami jsou zavalené už od listopadu. Vánoční dárky přes internet tedy nemusí dorazit...

Najdete na iDNES.cz