Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černý kašel je stále aktuální onemocnění

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Černý kašel i přes plošné očkování nevymizel. Nejvíce ohrožuje malé děti, pro které je nejčastějším zdrojem nákazy jejich rodina. Chraňme je tím, že se sami necháme očkovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Černý kašel stále aktuální onemocnění

Navzdory široce dostupným dvěma typům účinných očkovacích látek proti černému  kašli (známému též jako dávivý kašel, odborně pertuse) a to celobuněčné a nebuněčné, černý  kašel zůstává celosvětovým problémem.

Také v České republice počet případů černého  kašle narůstá. V roce 2009 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) hlášeno v ČR celkem 955 případů, což je nejvíce od roku 1966, v roce 2010 bylo hlášeno 662 případů (6,3/100 000 obyvatel). Nemocných je však ve skutečnosti daleko více. V ČR podobně jako jinde ve světě hlášené případy představují pouze 1 - 36 % všech případů.

Nejvyšší nárůst počtu případů onemocnění byl hlášen ve skupině dětí 10 - 14letých. Po 35 letech byla v letech 2005, 2007 a 2009 dokonce zaznamenána tři úmrtí dětí do jednoho roku života, které nebyly kompletně očkovány. Zdrojem nákazy pro tyto děti byla jejich rodina.

Černý kašel  stále aktuální onemocnění1

Proč je černý kašel vážným problémem? Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší osobním kontaktem vzdušnou cestou kapénkami hlavně při kašli a kýchání a také předměty čerstvě potřísněnými sekrety z dýchacích cest nemocného. Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertussis. Inkubační doba (doba od vniknutí původce onemocnění do organismu do objevení se prvních příznaků onemocnění) je obvykle 7-10 dní. Onemocnění začíná jako běžné nachlazení se suchým dráždivým kašlem, který se během 14 dnů stupňuje ve vysilující záchvatovitý kašel. Záchvaty kašle bývají doprovázeny dávením a zvracením a objevují se jak ve dne, tak i v noci.

Horečka nebývá pravidlem. Po 2 - 5 týdenním, někdy i delším, záchvatovitém období, nastává období rekonvalescence, kdy záchvaty kašle postupně ustávají. U starších dětí, adolescentů, dospělých a očkovaných jedinců probíhá onemocnění často s mírnými příznaky nebo dokonce bez příznaků, přesto však mohou nakazit neočkované novorozence a kojence, u nichž může být průběh onemocnění život ohrožující. Včas zahájená léčba antibiotiky zkrátí dobu, kdy je osoba nakažlivá pro své okolí a zmírní průběh onemocnění.

Do povinného kalendáře bylo očkování proti černému kašli zavedeno v roce 1958. V současné době je očkování zahrnuto v hexavakcíně, která se podává od  9. týdne života. Děti obdrží tři dávky očkování v prvním roce života, čtvrtou dávkou ve druhém roce a přeočkovávají se mezi 5. a 6. rokem věku a nově od roku 2009 ještě mezi 10. a 11. rokem věku. Očkování ani prožité onemocnění nezanechává dlouhodobou imunitu.

Černý kašel  stále aktuální onemocnění2

Na prvním místě je nutné chránit neočkované nebo neúplně očkované novorozence a kojence, proto se v rámci tzv. rodinné ("cocoon") strategie doporučuje očkování nastávajících a nových maminek, rodinných příslušníků novorozenců, včetně prarodičů a starších sourozenců pokud jim nebyla podána posilovací dávka v několika předchozích letech. Ochrana nejmenších dětí, které nejsou vzhledem k věku ještě očkovány, závisí jen na imunitě osob, které jsou s nimi v blízkém kontaktu.

Očkování se doporučuje provést nejméně 14 dní před kontaktem s novorozencem. Posilovací dávka neboli přeočkování proti černému kašli je možné  kombinovanou trivaletní vakcínou proti tetanu, záškrtu a černému  kašli a očkování touto vakcínou je alternativou přeočkování proti tetanu.

Autor:

Nejčtenější

Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci.
Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci

Občané České republiky a soukromí lékaři v celé ČR s podporou České lékařské komory v těchto dnech protestují proti...

Dnes večer to budou přestřelky, tuší tipér mareknuny a míří na 1 149 008 Kč.
Dnes večer to budou přestřelky, tuší tipér mareknuny a míří na 1 149 008 Kč

Středeční program ozdobí bitvy AS Řím s Chelsea nebo Benfiky s Manchesterem. Kdo si dojde pro tři body? Podívejte se na...

Zdroj: Volkswagen Financial Services, průzkum 2016
Šest nejužitečnějších tipů na zimní přípravu

Podzim letos začal v plné síle a než se nadějeme, napadne první sníh. A tak stejně jako každý rok brzy zmizí z prodejen...

Překvapí Neapol Citizens? Tipér 666jaroslav míří na 146 850 Kč.
Překvapí Neapol Citizens? Tipér 666jaroslav míří na 146 850 Kč

Po repre pauze se vrací Liga mistrů a největší komunita sázkařů už má o favoritech jasno. Tipér 666jaroslav míří na...

Marek Tichý, ředitel korporátního financování.
Prodej firmy je pro většinu podnikatelů životním krokem

Generace podnikatelů, kteří založili svoji firmu po roce 1989, stárne a začíná přemýšlet, jak s firmou naložit do...

Další z rubriky

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi.
Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi

Psal se květen 2014. Budou to brzy tři roky, ale paní Alena nikdy nezapomene na chvíli, kdy stála mezi dveřmi a...

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní
Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Pošty nestíhají, vánočními zásilkami jsou zavalené už od listopadu. Vánoční dárky přes internet tedy nemusí dorazit...

Nenechte si ujít pobyty v Chorvatsku se zábavným programem.
Nenechte si ujít pobyty v Chorvatsku se zábavným programem

Užijte si s celou svou rodinou senzační prázdniny nebo se vypravte na výhodné zájezdy pro seniory. Jadran nabízí vyžití...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.