Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černý kašel opět na scéně. Nyní je na něj účinné očkování

Komerční sdělení   9:00aktualizováno  9:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zdálo se, že už jen rodiny našich prarodičů se musely bát, aby jejich děti nedostaly černý kašel. Naše generace se ho po zavedení očkování bát přestala. Černý kašel ale začal znova hrozit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Černý kašel opět na scéně. Nyní je na něj účinné očkování | foto: sanofi-aventis, s.r.o.

Po staletí lidstvo ohrožovaly infekční nemoci. Když Pasteur objevil očkování, zdálo se, že máme vyhráno a že vymýcení infekčních onemocnění bude otázkou několik desítek let. Bohužel nestalo se tak. A některá onemocnění, o kterých jsme si mysleli, že byla úplně potlačena, se znovu objevují. Mezi ně patří i černý kašel neboli dávivý kašel (odborně nazývaný pertuse).

Černý kašel je vysoce nakažlivé infekční onemocnění dýchacího ústrojí s typickými záchvaty kašle, které mohou přetrvávat i týdny. Původcem je bakterie Bordetella pertussis. Přenáší se kapénkami, hlavně při kašlání a kýchání. Černý kašel není jen onemocnění dětí, jak se mnoho lidí mylně domnívá.

U dospělých má černý kašel často atypický průběh. Lékař ho proto nemusí vždy správně rozpoznat a udělat správnou diagnózu. A právě dospělí s lehkým nebo atypickým průběhem mohou nejčastěji nakazit nejmenší děti.

Po 35 letech jsou zaznamenány 3 případy úmrtí na černý kašel

Doktor s maminkou a dítětem

Od 90. let minulého století roste počet případů černého kašle v řadě průmyslově vyspělých zemí, kde je očkování dětí na vysoké úrovni. Pozorován je posun onemocnění z dětské populace i do vyšších věkových skupin a zvyšuje se  nemocnost a úmrtnost v dětském věku. Stejně je tomu i v České republice.

V roce 2009 u nás bylo zaznamenáno nejvíce případů černého kašle za posledních 49 let. U dospívajících ve věku 15 -19 let je dokonce vyšší výskyt než před zahájením očkování proti černému kašli  v roce 1958. Po třiceti pěti letech jsme zaznamenali (v r. 2005, 2007 a 2009) také tři případy úmrtí na černý kašel. Ve všech případech šlo o děti do jednoho roku věku, které se nakazily od někoho z rodiny.

Očkování v dětském věku ani překonané onemocnění nevyvolává celoživotní ochranu. Tyto skutečnosti vedou k nutnosti zavést nové očkovací strategie. Důležité je zejména přeočkování proti černému kašli u dospívajících a dospělých osob, zejména členů rodiny a ostatních osob, které obklopují novorozence.

Pro tyto osoby je na trhu k dispozici novinka, kombinovaná vakcína proti tetanu, záškrtu a černému kašli – vakcína ADACEL. Vakcína je určena pro osoby od 4 let věku, dospívající a dospělé osoby jako posilující dávka po základním očkování. Je vhodná zejména pro dospělé osoby v produktivním věku, zdravotnické pracovníky a osoby pečující o  malé děti a zejména pak pro osoby v blízkém kontaktu s miminky.

Očkováním blízkých kontaktů novorozence, jako jsou matky, otcové, sourozenci, prarodiče a případně i chůvy, dochází k vytvoření ochranného kruhu imunity kolem miminka (rodinná neboli "cocoon" strategie), čímž miminko nepřímo chráníme do doby, než si vytvoří vlastní ochranu očkováním.

Očkování je ta nejlepší prevence

Injekční stříkačky

Injekční stříkačky

Očkování, které chrání před černým kašlem, je doporučováno též všem dospělým osobám alespoň jednou za život. Zvažte očkování vakcínou ADACEL třeba právě, když půjdete na pravidelné přeočkování proti tetanu. Tato nová kombinovaná vakcína  posílí vaši ochranu proti tetanu a záškrtu, a zároveň vás ochrání i proti obávanému černému kašli.

Černý kašel se může týkat i vás nebo někoho, koho znáte. Ukazuje se, že až u každého třetího dospělého člověka, který má kašel déle než jeden týden, je za kašel zodpovědná bakterie Bordetella pertusis, původce černého kašle. Chraňte sebe a své nejbližší včas. Očkování je nejlepší prevence.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Dva měsíce proměny: V kondici jako už dlouho ne

Kamila Rusiňáková

Tři ženy, které se přihlásily do programu Cambridge Weight Plan a již dva měsíce dodržují zásady nového životního...

Jaké nemoci přenáší klíšťata? Zabraňte jejich přenosu

Jaké nemoci přenáší klíšťata? Zabraňte jejich přenosu

Léto láká k procházkám v přírodě. Už si ale nemůžeme bezstarostně lehnout do trávy. Klíšťata číhají na každém kroku. A...

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Na český trh dorazila zcela nová terapie ztráty vlasů i estetických problémů. Renomovaná pražská klinika Mediestetik v...

Najdete na iDNES.cz