Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černý kašel opět na scéně. Nyní je na něj účinné očkování

Komerční sdělení   9:00aktualizováno  9:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zdálo se, že už jen rodiny našich prarodičů se musely bát, aby jejich děti nedostaly černý kašel. Naše generace se ho po zavedení očkování bát přestala. Černý kašel ale začal znova hrozit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Černý kašel opět na scéně. Nyní je na něj účinné očkování | foto: sanofi-aventis, s.r.o.

Po staletí lidstvo ohrožovaly infekční nemoci. Když Pasteur objevil očkování, zdálo se, že máme vyhráno a že vymýcení infekčních onemocnění bude otázkou několik desítek let. Bohužel nestalo se tak. A některá onemocnění, o kterých jsme si mysleli, že byla úplně potlačena, se znovu objevují. Mezi ně patří i černý kašel neboli dávivý kašel (odborně nazývaný pertuse).

Černý kašel je vysoce nakažlivé infekční onemocnění dýchacího ústrojí s typickými záchvaty kašle, které mohou přetrvávat i týdny. Původcem je bakterie Bordetella pertussis. Přenáší se kapénkami, hlavně při kašlání a kýchání. Černý kašel není jen onemocnění dětí, jak se mnoho lidí mylně domnívá.

U dospělých má černý kašel často atypický průběh. Lékař ho proto nemusí vždy správně rozpoznat a udělat správnou diagnózu. A právě dospělí s lehkým nebo atypickým průběhem mohou nejčastěji nakazit nejmenší děti.

Po 35 letech jsou zaznamenány 3 případy úmrtí na černý kašel

Doktor s maminkou a dítětem

Od 90. let minulého století roste počet případů černého kašle v řadě průmyslově vyspělých zemí, kde je očkování dětí na vysoké úrovni. Pozorován je posun onemocnění z dětské populace i do vyšších věkových skupin a zvyšuje se  nemocnost a úmrtnost v dětském věku. Stejně je tomu i v České republice.

V roce 2009 u nás bylo zaznamenáno nejvíce případů černého kašle za posledních 49 let. U dospívajících ve věku 15 -19 let je dokonce vyšší výskyt než před zahájením očkování proti černému kašli  v roce 1958. Po třiceti pěti letech jsme zaznamenali (v r. 2005, 2007 a 2009) také tři případy úmrtí na černý kašel. Ve všech případech šlo o děti do jednoho roku věku, které se nakazily od někoho z rodiny.

Očkování v dětském věku ani překonané onemocnění nevyvolává celoživotní ochranu. Tyto skutečnosti vedou k nutnosti zavést nové očkovací strategie. Důležité je zejména přeočkování proti černému kašli u dospívajících a dospělých osob, zejména členů rodiny a ostatních osob, které obklopují novorozence.

Pro tyto osoby je na trhu k dispozici novinka, kombinovaná vakcína proti tetanu, záškrtu a černému kašli – vakcína ADACEL. Vakcína je určena pro osoby od 4 let věku, dospívající a dospělé osoby jako posilující dávka po základním očkování. Je vhodná zejména pro dospělé osoby v produktivním věku, zdravotnické pracovníky a osoby pečující o  malé děti a zejména pak pro osoby v blízkém kontaktu s miminky.

Očkováním blízkých kontaktů novorozence, jako jsou matky, otcové, sourozenci, prarodiče a případně i chůvy, dochází k vytvoření ochranného kruhu imunity kolem miminka (rodinná neboli "cocoon" strategie), čímž miminko nepřímo chráníme do doby, než si vytvoří vlastní ochranu očkováním.

Očkování je ta nejlepší prevence

Injekční stříkačky

Injekční stříkačky

Očkování, které chrání před černým kašlem, je doporučováno též všem dospělým osobám alespoň jednou za život. Zvažte očkování vakcínou ADACEL třeba právě, když půjdete na pravidelné přeočkování proti tetanu. Tato nová kombinovaná vakcína  posílí vaši ochranu proti tetanu a záškrtu, a zároveň vás ochrání i proti obávanému černému kašli.

Černý kašel se může týkat i vás nebo někoho, koho znáte. Ukazuje se, že až u každého třetího dospělého člověka, který má kašel déle než jeden týden, je za kašel zodpovědná bakterie Bordetella pertusis, původce černého kašle. Chraňte sebe a své nejbližší včas. Očkování je nejlepší prevence.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Lázně Bohdaneč a jejich 121. lázeňská sezona v prvorepublikovém stylu

Lázně Bohdaneč a jejich 121. lázeňská sezona v prvorepublikovém stylu

Východočeské Léčebné lázně Bohdaneč otevřou 19. května tohoto roku svoji lázeňskou sezonu. Slavnostní zahájení nabídne...

Užiteční pomocníci, kteří vám pomohou nejen s velikonočními přípravami

Užiteční pomocníci, kteří vám pomohou nejen s velikonočními přípravami

S jarem přichází první letošní období velkého chystání, pečení, vaření a návštěv v souvislosti s Velikonocemi....

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz