Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny stavebních parcel zvýší DPH

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Od Nového roku budou daní z přidané hodnoty ve výši 21 % zatíženy také stavební pozemky. Jaký to bude mít vliv na jejich ceny a na trh vůbec? Podle realitních odborníků jednoznačný – vzrostou ceny parcel.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jednou z posledních hotových lokalit v okolí Prahy je projekt „Pozemky Veleň“ | foto: Němcova selská mlékárna Radonice, s.r.o.

Nashromáždilo se totiž najednou několik faktorů, které budou cenu táhnout nahoru. Jednak obecně ubývá volných ploch, které je možno použít na stavební parcely, a to zejména pro individuální výstavbu kolem velkých měst. K tomu je třeba připočíst i novou právní úpravu ochrany zemědělské půdy, která zcela znemožňuje zařazovat do nových územních plánů obcí půdy v první a druhé bonitní třídě, což jsou například kolem Prahy prakticky všechny. Znamená to tedy, že nové plochy pro rodinnou zástavbu prakticky nemají šanci vzniknout.

Dalším faktorem je skutečnost, že investoři developerských projektů, které už byly dokončeny nebo jsou před dokončením, při svých kalkulacích samozřejmě vycházeli z daňového režimu bez DPH a podle toho stanovovali i konečnou cenu pro zákazníka. Není tedy reálné očekávat, že ve své marži mají prostor pro to, aby odepsali 21% ceny ve prospěch státu. Navíc v situaci, kdy vlivem celkového ekonomického oživení rostou ceny stavebních prací. Investoři tedy budou zcela jistě nuceni promítnout daň do ceny za metr čtvereční.

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Důsledky této daňové změny ponesou tedy v prvé řadě koneční zákazníci, většinou mladé rodiny, které si chtějí pořídit vlastní bydlení. Pokud tito potenciální stavebníci nechtějí zbytečně utratit statisíce navíc, zbývá jim jediná možnost – koupit stavební parcelu ještě letos bez DPH.

Potvrzuje to i Stanislav Němec ze společnosti Farmes, která je investorem projektu „Pozemky Veleň“. Tento projekt představuje 65 kompletně zasíťovaných stavebních parcel pro individuální výstavbu v atraktivním místě na samém okraji Prahy a jedná se prakticky o poslední takto připravenou lokalitu na severovýchodě Prahy.

„Přestože jsme projekt dokončili teprve v polovině roku, máme již polovinu pozemků prodaných a zejména v posledních týdnech vidíme rapidně narůstající zájem,“ potvrzuje Němec a dodává, že přestože je jeho rodinná firma přímým vlastníkem pozemků, určitě nemá možnost nést zavedené DPH na svůj vrub.

„Projekt jsme od samého počátku pojali tak, aby vznikla nadstandardně řešená lokalita s přirozeným napojením na stávající obec. Kromě veškerých inženýrských sítí a komunikací jsme proto pro nové obyvatele vybudovali například i park a dětské hřiště, obecnímu úřadu jsme darovali pozemky pro stavbu sportovního hřiště i hotové finanční prostředky na rozvoj obce. Projekt jsme připravovali několik let, a jestliže si nyní stát těsně před jeho dokončením řekne o 21 % z ceny, je to více než nekorektní postup a nám nezbude nic jiného, než DPH promítnout do konečné ceny za metr.“

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Pokud tedy stavebníci nechtějí sáhnout citelně hlouběji do kapsy, musejí si skutečně pospíšit a stihnout koupit pozemek ještě do konce roku. Hotových pozemků, jako jsou například ty ve Veleni, skutečně mnoho není.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Jak vybrat příruční zavazadlo do letadla?

Cestovní kufr je pak další hojně využívanou možností. Oceníte jej především...

Rok 2018 přinesl radost nejednomu milovníkovi cestování. Nízkonákladové letecké společnosti totiž přislíbily otevření...

Co je nového v ČSAD Střední Čechy?

Co je nového v ČSAD Střední Čechy?

Společnost ČSAD Střední Čechy v uplynulém roce 2017 navýšila mzdy zaměstnancům, vyhlásila výsledky dalšího ročníku...

Svěřte své zboží do našich rukou

Svěřte své zboží do našich rukou

Česká rodinná společnost Lorenc Logistic, s.r.o. se sídlem v Klatovech během svého pětadvacetiletého působení na trhu...

Najdete na iDNES.cz