Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny stavebních parcel zvýší DPH

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Od Nového roku budou daní z přidané hodnoty ve výši 21 % zatíženy také stavební pozemky. Jaký to bude mít vliv na jejich ceny a na trh vůbec? Podle realitních odborníků jednoznačný – vzrostou ceny parcel.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jednou z posledních hotových lokalit v okolí Prahy je projekt „Pozemky Veleň“ | foto: Němcova selská mlékárna Radonice, s.r.o.

Nashromáždilo se totiž najednou několik faktorů, které budou cenu táhnout nahoru. Jednak obecně ubývá volných ploch, které je možno použít na stavební parcely, a to zejména pro individuální výstavbu kolem velkých měst. K tomu je třeba připočíst i novou právní úpravu ochrany zemědělské půdy, která zcela znemožňuje zařazovat do nových územních plánů obcí půdy v první a druhé bonitní třídě, což jsou například kolem Prahy prakticky všechny. Znamená to tedy, že nové plochy pro rodinnou zástavbu prakticky nemají šanci vzniknout.

Dalším faktorem je skutečnost, že investoři developerských projektů, které už byly dokončeny nebo jsou před dokončením, při svých kalkulacích samozřejmě vycházeli z daňového režimu bez DPH a podle toho stanovovali i konečnou cenu pro zákazníka. Není tedy reálné očekávat, že ve své marži mají prostor pro to, aby odepsali 21% ceny ve prospěch státu. Navíc v situaci, kdy vlivem celkového ekonomického oživení rostou ceny stavebních prací. Investoři tedy budou zcela jistě nuceni promítnout daň do ceny za metr čtvereční.

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Důsledky této daňové změny ponesou tedy v prvé řadě koneční zákazníci, většinou mladé rodiny, které si chtějí pořídit vlastní bydlení. Pokud tito potenciální stavebníci nechtějí zbytečně utratit statisíce navíc, zbývá jim jediná možnost – koupit stavební parcelu ještě letos bez DPH.

Potvrzuje to i Stanislav Němec ze společnosti Farmes, která je investorem projektu „Pozemky Veleň“. Tento projekt představuje 65 kompletně zasíťovaných stavebních parcel pro individuální výstavbu v atraktivním místě na samém okraji Prahy a jedná se prakticky o poslední takto připravenou lokalitu na severovýchodě Prahy.

„Přestože jsme projekt dokončili teprve v polovině roku, máme již polovinu pozemků prodaných a zejména v posledních týdnech vidíme rapidně narůstající zájem,“ potvrzuje Němec a dodává, že přestože je jeho rodinná firma přímým vlastníkem pozemků, určitě nemá možnost nést zavedené DPH na svůj vrub.

„Projekt jsme od samého počátku pojali tak, aby vznikla nadstandardně řešená lokalita s přirozeným napojením na stávající obec. Kromě veškerých inženýrských sítí a komunikací jsme proto pro nové obyvatele vybudovali například i park a dětské hřiště, obecnímu úřadu jsme darovali pozemky pro stavbu sportovního hřiště i hotové finanční prostředky na rozvoj obce. Projekt jsme připravovali několik let, a jestliže si nyní stát těsně před jeho dokončením řekne o 21 % z ceny, je to více než nekorektní postup a nám nezbude nic jiného, než DPH promítnout do konečné ceny za metr.“

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Pokud tedy stavebníci nechtějí sáhnout citelně hlouběji do kapsy, musejí si skutečně pospíšit a stihnout koupit pozemek ještě do konce roku. Hotových pozemků, jako jsou například ty ve Veleni, skutečně mnoho není.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Vinylové podlahy Vinylcork jsou krásné a praktické

Tawern

Vinylové podlahy Vinylcork nabízejí ty nejlepší vlastnosti vinylu a korku. Získáte tak moderní podlahy, které do vašeho...

Není nabíječka jako nabíječka

Není nabíječka jako nabíječka

V rámci rozvoje projektu PREmobilita startuje unikátní nabídka nástěnných nabíjecích stanic elektromobilů (tzv....

Korkové lepené dlaždice a obklady TRADITION &STYLE

Korkové lepené dlaždice a obklady TRADITION &STYLE

Nahraďte studenou keramickou dlažbu ve své kuchyni nebo koupelně modernější alternativou! Korkové lepené dlaždice a...

Najdete na iDNES.cz