Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Ceny novostaveb ve Středočeském kraji rostou rychleji než v Praze!

  16:30
Růst cen nemovitostí je v posledních měsících často opakovanou skutečností. Není ani zajímavostí, že v každém kraji naší republiky roste cena jinak. Zaměříme-li se na nejlidnatější, tedy Středočeský kraj, pak nás možná překvapí, že zde ceny rostly výrazně rychleji než v Praze.

Projekt Zámecké zahrady od developerské společnosti Crestyl.| foto: Developer

Ceny novostaveb zažívají nárůst již mnoho měsíců po sobě. Nejmarkantnější změny jsou samozřejmě vidět ve velkých městech, a to především v rámci Prahy a Středočeského kraje. Možná je však zajímavostí, že růst cen nemovitostí je podstatně rychlejší v našem nejlidnatějším regionu, tedy Středočeském kraji.

Důvodů může být samozřejmě mnoho a jsou předmětem dohad. Není vyloučena ani existence pomyslného cenového stropu, přes který kupující v některých lokalitách a v určité době nejsou ochotni jít. Rychlost růstu cen v Praze je tak již v tuto chvíli podstatně pomalejší než v rámci Středočeského kraje, kde novostavby svůj současný virtuální strop ještě nedosáhly.

Situace ve Středočeském kraji

Fotogalerie

V prvním pololetí roku 2015 byla průměrná cena novostavby ve Středočeském kraji 2,5 milionu korun. Ve stejném období letošního roku již částka atakovala 2,9 milionu Kč. Meziročně tak zvýšení činilo 14,96 %. Růst cen v následujících měsících však bude i nadále pokračovat.

Nárůst ceny bytu reflektuje i hodnota metru čtverečního, který je ve Středočeském kraji skoro dvakrát levnější než v Praze, ale i přesto vzrostl o 14,55 %. Průměr loňského prvního pololetí činil 33475 korun za m2, v letošním roce byl ve stejném období již 38 345 Kč/m2.

Kromě cenového růstu se nyní často hovoří i o nedostatku nemovitostí na trhu. Vše je zapříčiněno vysokou poptávkou, která žene ceny nahoru, ale zároveň díky ní dostupných domů a bytů rychle ubývá. Počet nabídek ve Středočeském kraji klesl od loňska o necelých 50 %. Tento pokles můžeme pozorovat ve všech větších městech nejlidnatějšího kraje ČR.

Dispozice bytů ve Středočeském kraji

Může se hodit

Projekt Park Klecany od developerské společnosti Witzmer.

Developerský projekt Park Klecany se nachází pouhých 6 km od Prahy.

Ceny sice rostou, ale i přesto jsou stále poměrně nízké v porovnání s hlavním městem. Za stejnou částku, za kterou pořídíte v Praze byt s dispozicí 3+kk seženete ve Středních Čechách dispozici 5+kk a někde dokonce i větší. Nejdražší jsou logicky ty největší novostavby, které pořídíte za cenu okolo 5 milionů korun. Ty nejmenší, 1+kk stojí v průměru 1,6 milionu.

Stejně jako v Praze se pak největší cenový skok objevuje u bytů v dispozicích 3+kk a 4+kk, který dělá necelý 1 milion. Metr čtvereční zde stojí v rozmezí 30 a 40 tisíc korun. Nejlevněji tak vychází, co do ceny za metr čtvereční, pořízení bytu s dispozicí 3+kk, nejdražší jsou pak byty malé, 1+kk.

Kde se tedy vyplatí koupit byt?

Každý kraj i lokalita mají své přednosti, ale také nedostatky. Výběr bydlení je čistě individuální věcí, každému vyhovuje něco jiného. Bydlení v Praze představuje snazší dopravní dostupnost, více možností i práce. Na druhou stranu je zde méně zeleně, na menším prostoru žije více lidí a v neposlední řadě jsou zde vysoké ceny za zboží i za služby.

Život ve Středočeském kraji pak představuje bližší spojení s přírodou, levnější ceny i více životního prostoru. Horší však může být dopravní nebo pracovní dostupnost a větší dojezdová vzdálenost do velkých měst, se kterou musíte při koupi počítat.

Každému vyhovuje rozdílný způsob života a rozhodně neplatí, že v Praze není zeleň, nebo že ve Středočeském kraji je nedostatek pracovních příležitostí. Vše se odvíjí od vybrané lokality, a proto je velice důležité vybrat si správnou nemovitost, kde vy i vaše rodina budete chtít žít i za několik let.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?