Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Ceny novostaveb v Praze dál rostou, přesto jsou byty dostupnější

  14:30
Již nějakou dobu ceny nových nemovitostí na realitním trhu značně rostou. Za poslední rok byl nárůst v Praze až 4 %. Nyní tak bydlení v novostavbě v hlavním městě seženete průměrně okolo 6,6 milionu korun. Hlavní příčinou růstu cen nových bytů je stále se zvyšující poptávka a proti tomu velmi rychle mizející nabídka ze strany developerů. Novostavba se tak v současnosti stává nedostatkovým zbožím.

FINEP, Nad Přehradou| foto: Developer

Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2015 začaly v Praze a okolí výrazně narůstat ceny bytů a nemovitostí. Tento trend zažívá celá Česká republika, ale nejvýraznější je u velkých krajských měst, především u toho největšího, tedy Prahy. Za tento nárůst může hned několik faktorů. Extrémně nízké hypotéky v posledních měsících zapříčinily, že o ně má zájem stále více klientů. Dále jsou to pak nízké úroky na vkladech v bankách a v neposlední řadě růst ekonomiky, který přináší zvyšování platů a zároveň snižování obavy ze ztráty zaměstnání.

Ceny u novostaveb rostou především proto, že ubývá developerských projektů. Byty ze zásoby developerů se vyprodávají a nestačí se stavět nové. Největší problém představuje Praha, kde díky zdlouhavé přípravě územního plánu a komplikovanému povolování nových staveb nemůžou vznikat další projekty.

Aktuální situace v Praze

Ceny novostaveb začaly v hlavním městě růst velmi rychlým tempem. Ukazuje nám to graf meziročního průměrného růstu cen nových bytů v Praze, který vychází z údajů za letošní a loňský březen.

Graf: Meziroční průměrný růst cen nových bytů v Praze

Graf: Meziroční průměrný růst cen nových bytů v Praze

V lednu roku 2015 byla průměrná cena novostavby 6,3 milionu korun, v březnu tohoto roku cena stoupla již na 6,6 milionů korun a podle dosavadních informací by tento růst měl v následujících měsících pokračovat.

Zvýšení se netýkalo pouze cen za byty samotné, vzrostla také cena za metr čtvereční. Zatímco na začátku roku 2015 byla průměrná cena 66 294 Kč, o rok později již cena dosáhla 70 tisíc. Konkrétně v březnu letošního roku byla hodnota jednoho metru čtvereční 70 224 Kč. Kvartální nárůst tak činil 3,82 %, ale stejně jako u průměrných cen záleží na oblasti a městské části.

Fotogalerie

Zásadním faktorem pro růst cen v Praze je zvýšená poptávka a nedostatek nových nemovitostí. Projekty se rychle vyprodávají a nestačí se stavět nové. Vypovídají o tom údaje nabídek. Minulý rok v lednu bylo nabídnuto celkem 2734 novostaveb. Toto číslo ale neustále klesá. Důkazem mohou být údaje ze začátku letošního roku, kde je v Praze k dispozici jen 1687 nových bytů. Jedná se o více než 30 % úbytek. Nesmíme se proto divit, že ceny tak rychle stoupají. „V Praze se nových bytů již několik let po sobě staví méně, než kolik se jich prodá. Rezidenční trh se po krizi postupně uzdravuje a poptávka lidí po nových bytech nastartovala rychle. Připravit a postavit bytový projekt ale přeci jen nějaký čas trvá. V konečném důsledku tak mají zájemci o bydlení omezenější výběr,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Jiná městská část, jiná cena

Jak už to ve velkoměstech bývá, ceny nemovitostí se odvíjejí od lokality a služeb. Důležité je dopravní spojení, školy a blízkost zeleně. Když chce někdo bydlet v centru města, zaplatí daleko více než člověk, který si koupí byt na okraji Prahy.

Dlouhodobě nejdražší je Praha 1, kde se průměrně pohybují ceny okolo 13 milionů za jeden byt. Lokalita krásného centra Prahy a dobrého dopravního spojení zapříčinila, že zde pořídíte nemovitost s cenou 120 tisíc korun za metr čtvereční. Naopak nejlevnější jsou momentálně novostavby na Praze 9 s průměrnou částkou 5 milionů za novostavbu a cenou 59 tisíc korun za metr čtvereční. V současnosti velice populární nemovitosti na Praze 4 a 5 seženete za cenu okolo 6 milionů korun.

Důležité je však zároveň zmínit, že tento nárůst neznamená, že v dané lokalitě neseženete levnější novostavbu. V současnosti vzrostlo i množství luxusních projektů, které také průměr cen v jednotlivých částech Prahy zvyšují.

Ne všechny městské části ale zdražovaly. Průměrné ceny bytů na Praze 6 a 10 se udržely na podobné hodnotě. Byt na Praze 6 stojí okolo 6,5 milionu korun. Praha 10 je o něco levnější, byty stojí necelých 5,5 milionu. Důvodem k tomuto poklesu nemusel nutně znamenat pokles zájmu o bydlení v těchto lukrativních lokalitách, spíše se jedná o změnu struktury nabídky a vyprodání některých dražších projektů.

Graf: Meziroční kvartální růst cen bytů v novostavbách v Praze

Graf: Meziroční kvartální růst cen bytů v novostavbách v Praze

Tento pokles zaznamenaly všechny městské části. Největší propad v nabízených jednotkách postil Prahu 2, kde ubylo dokonce 81 procent všech nabídek v dané lokalitě. Zde je však důvod jednoduchý, v lokalitě Prahy 2 již není příliš místa k nových projektům a tzv. brownfieldy (průmyslové zóny, které jsou vhodné pro revitalizaci) se zde v podstatě nevyskytují.

Dispozice bytů v Praze

Průměrná částka se samozřejmě odvíjí od dispozic jednotlivých bytů. Největší cenový rozdíl zaznamenaly byty s velkou užitnou plochou o dispozici 5+kk, které se v Praze prodávají průměrně za 11,1 milionu korun. Naopak byty nejmenší, s dispozicí 1+kk koupíte i za částku pod 2 miliony. Největší cenový skok je mezi byty s dispozicí 3+kk a 4+kk, který může dělat i 4 miliony korun. Nadále nejprodávanějšími jsou v Praze byty o dispozice 2+kk. “Byty o rozloze do 60 m2 jsou ideální startovací byty jak pro samotné jednotlivce, tak i pro začínající rodiny. Zároveň je to kategorie bytů, která je nejlepší i pro investování do nemovitostí s garancí každoročního výnosu,“ říká David Jirušek ze společnosti FINEP a prezentuje tak pozitiva této kategorie bytů.

Ceny za metr čtvereční se u různých dispozic moc neliší. Částka se pohybuje okolo 70 tisíc na m2, jen byty dispozice 1+kk mají metr čtvereční levnější, a to o pět tisíc.

Současná situace pro koupi novostavby

Ceny novostaveb na území hlavního města mají již několik měsíců po sobě rostoucí tendenci. I přesto jsou podmínky pro koupi nového bytu příznivé. Cena novostaveb se pohybuje stále pod sumou, za kterou bylo možno bydlení pořídit před krizí, která odstartovala v roce 2008. Dnešní hodnota prodávaných novostaveb se pohybuje na úrovni roku 2011, a proto víme, že ceny mohou jít ještě výš.

Rekordy však stále lámou úrokové sazby hypotéčních úvěrů, které jsou na historicky nejnižších číslech a podle dostupných prognóz nebudou ani v tomto roce výrazně růst. Tyto dva hlavní faktory tedy říkají, že koupě nového bytu v Praze je stále výhodná a vyplatí se tak do bydlení v novostavbě investovat.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?