Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Na byt v Praze kvůli rostoucí ceně nedosáhne víc než polovina obyvatel

  15:30aktualizováno  15:30
Nové byty v Praze se stávají nedostupným zbožím už i pro střední třídu, která si je nemůže dovolit díky stálému růstu cen. To je zapříčiněno nejen velkou poptávkou, ale především malou výstavbou. To by se mohlo změnit, neboť Praha má k dispozici dostatek rozvojových území, která lze proměnit v obytné zóny.

Ceny bytů v Praze už rostou rychleji než platy obyvatelstva| foto: iDNES.cz

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu stojí v Praze metr čtvereční více jak 72 tisíc korun. Jen za poslední rok je to pětinový nárůst cen. A další růst cen nových bytů se očekává v nejbližších měsících. Kromě malé výstavby za to může také nárůst obyvatelstva. Stále více lidí se stěhuje z periferií do měst a Praze se nedaří pracovat s vysokou poptávkou.

Druhým důvodem je nedostatek nových bytů. Zatímco ke konci prvního čtvrtletí letošního roku nabízeli developeři na trhu 3450 nových bytů, před rokem to bylo 5250. Z jejich nabídky navíc takřka vymizely cenově dostupné byty. Jen u jednoho procenta nových bytů v nabídce developerů se letos cena pohybovala pod částkou 45 tisíc korun za metr čtvereční. „Praha na rozdíl od většiny velkých měst nyní zažívá vlnu poklesu výstavby, kvůli čemuž rostou ceny bydlení. Naším úkolem je hledat cesty, jak nepříznivou tendenci obrátit,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Budoucnost ve velkých rozvojových územích

Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) si nechal zpracovat analýzu, podle které přibude v Praze do roku 2030 až 160 tisíc obyvatel. Momentální ubytovací kapacity tomu žalostně neodpovídají, takže je nutné, aby na trhu vzniklo minimálně pět tisíc nových bytů ročně.

Odborníci ze zahraničí si všímají, že Praha má velkou výhodu ve velkých rozvojových územích, které lze přeměnit v obytné zóny. Jedná se o opuštěné průmyslové areály nebo nefungující nákladová nádraží. Podle IPR je v Praze zhruba 1400 hektarů takových ploch. Při normální zástavbě lze tak vytvořit bydlení až pro 200 tisíc obyvatel.

Přestože má Praha dostatek parcel, stavět se nedaří. „Je to dáno zdlouhavými povolovacími procesy. Ty je třeba zjednodušit,“ vysvětluje architekt a expert na územní plánování Pavel Hnilička.

Řešení situace? Město se musí stát developerem

Novým problémem může být omezení hypoték ze strany ČNB, díky kterému dosáhne většina lidí jen na 80 procent výše ceny nemovitosti. Kupec navíc musí od loňska platit daň z nabytí nemovitostí. Také to výrazně snižuje dostupnost vlastního bydlení a vede k tomu, že si byty stále častěji kupují spíše bohatší lidé a také investoři. „Až 30 procent nových bytů kupují investoři,“ říká partner poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment. Pokud se podle něj situace nezmění, více lidí bude nuceno bydlet v nájmu. Jejich cena přitom roste také.

Kromě dostatečné nabídky nových bytů je pro Prahu důležité, aby se město samo stalo developerem a budovalo dostupné městské byty. Klíčové je rozšiřovat nabídku bydlení v širším centru. Vyšší ceny bytů dnes způsobují, že se více lidí stěhuje za město a dojíždí. Za zcela zásadní experti považují schválení nového územního plánu, který jasně řekne, kde bude možné stavět.

Zdroje: zpravy.aktualne.cz, www.hypoindex.cz, www.statistikaamy.cz

Témata: ks-nalevo