Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeho se držet při výběru vhodné outdoorové mapy?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jaké outdoorové mapy jsou nejvhodnější? Jednoduchá otázka, kterou často slýchávají ve specializovaných knihkupectvích. Odpověď je složitější, než by se zdálo. Tento článek věnujeme turistickým, cykloturistickým a dalším mapám určeným pro pohyb v přírodě a zobrazujících regiony Česka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

KIWI svět map a průvodců, s. r. o. - kamenné a virtuální knihkupectví, prodej turistické literatury, map. | foto: Kiwi svět map a průvodců, s. r. o.

Zpočátku trochu kartografie. Výše zmíněné outdoorové mapy řadíme mezi tematické. Zdůrazňují jen jeden nebo několik prvků mapového obsahu. Turistické mapy mají bohatý topografický obsah, tematický tvoří to co turistu zajímá – značené cesty, kulturní a přírodní objekty, ubytovací a stravovací zařízení, výhledová místa apod.

Outdoorové mapy i pro rybaření či paragliding

Mezi outdoorové mapy můžeme zařadit: turistické, cykloturistické, vodácké, lyžařské, skialpinistické, horolezecké. Dále mapy pro koňáky, vozíčkáře, rybáře, paragliding, atd.

Definice nám však v terénu budou k ničemu, důležitějšími faktory pro výběr správné outdoorové mapy se jeví například tyto:

1) Zobrazené území
2) Měřítko
3) Topografický obsah
4) Turistický obsah
5) Souřadnice a GPS
6) Místopis a praktické informace
7) Kvalita papíru, uložení
8) Cena
9) Přidané pomůcky
10) Aktualizace

1. Zobrazené území

Kamarád má chatu v Horní Lhotě, chcete koupit mapu ze své oblíbené edice a ona Lhota leží zrovna na pomezí dvou nebo dokonce tří mapových listů. Věřte, že klad listů je jednou z prvních věcí, kterou sleduje patřičné marketingové oddělení.

Jednodušší situaci mají regionální výrobci, úřady, sdružení, správy národních parků. Mohou si nechat vyrobit dílo na míru tak, aby jejich středisko zájmu bylo ve středu mapy a územně celistvé.

Pokud se tedy nemůžete rozhodnout, který mapový list zakoupit, prozkoumejte jinou edici, zvolte menší měřítko nebo počkejte na místní nabídku.

2. Měřítko

V Česku jsme dlouhou dobu vystačili s turistickými "stovkami" (1:100 000). Postupně se přešlo na podrobnější "padesátky". S nástupem cykloturistiky začali výrobci přemýšlet co je ještě v mapě čitelné a jak velké území využiji při přesunu na kole. Výsledkem podporující obě hlediska jsou nejčastěji měřítka 1:60-75 000.

Podobná měřítka najdete u lyžařských či vodáckých map. Hitem posledních let se staly "pětadvacítky". Pochopitelné je to ve složitějším terénu - při putování ne po značkách, ale podle sklonu, vrstevnic, spádnic, skalních bloků, samostatně stojících stromů, toku potoka, azimutu. Komerční hledisko, hlad po novinkách a bujení všemožného značení přivádí toto měřítko i do nížin.

3. Topografický obsah

Základ každé outdoorové mapy. Většinou si budete všímat hlavně vrstevnic, stínování, šrafování, hypsometrie kvůli tvaru reliéfu - převýšení, rovina, traverz, hurá z kopce. Čím bohatší topo obsah, tím kvalitnější mapa? Tak to bohužel už neplatí, topografický obsah musel ustoupit turistickému.

  • Hledejte v mapě značky, které potřebujete

4. Turistický obsah

Český uživatel baží po značkách a pohybuje se často pouze jenom podle nich. Pásové, liniové značení – turistické čtyřbarevné, cyklo víceúrovňové, zimní, koňské, dálkové, Greenways, naučné trasy, Svatojakubská cesta, vozíčkáři.

Mapa pak vypadá jako obraz od Picassa. Myslím, že se dočkáme i outdoorových map 1:10 000, protože se to všechno do standardních prostě nevejde. Můžete narazit i na oboustrannou obojživelnou mapu s letní a zimní verzí.

Hledejte v mapě značky, které potřebujete. Vodácká mapa musí obsahovat informace důležité pro plavbu – hloubky, směr toku, jezy, kempy, přenášení. Cyklista ocení cykloservisy, penzion s úschovnou, alpinista potřebuje bivak. Vždy je lepší kupovat úzce tematicky zaměřené outdoorové mapy než kompilaci všeho.

5. Souřadnice a GPS

Zeměpisné souřadnice vytištěné v mapovém rámu nabraly významu s příchodem GPS. Každá nová mapa by tedy měla tyto údaje zobrazovat. Kromě čísel na okrajích a sítě, sledujte i použitý souřadnicový systém. U nás je to ve valné většině již UTM UPS, elipsoid WGS 84. U starších map s S-1942 musíte upravit nastavení.

6. Místopis a praktické informace

Již samotná mapa má velkou vypovídací hodnotu, ale nějaký ten místopis není na škodu. Pokud je mapa jednostranná najdete většinou vlastivědný obsah na zadní straně. Pokud dáte přednost velikosti území (je oboustranná), součástí může být i průvodce. Praktické informace většinou nabízejí rady pro pohyb na daném území, seznamy ubytovacích zařízení, GPS body, doporučené trasy, kilometráž, rejstříky apod.

7. Kvalita papíru, uložení

Dříve se outdoorové mapy podlepovaly. Na kvalitě papíru se často šetří a mapa to po prvním otevření, zavření "odnese" v přehybech. Zaprší a máte krásný barevný soutisk s dírami po kapkách. Některé tiskárny to řeší laminací nebo syntetickým papírem. Každopádně nic nezkazíte pokud použijete mapník nebo obal – bývá součástí balení.

8. Cena

Knihkupectví většinou dodržují doporučenou prodejní cenu, horská střediska mají občas horskou přirážku. Ceny na pultech odpovídají kartografické kvalitě a kupní síle.

9. Přidané pomůcky

Součástí outdoorové mapy může být mimo obalu také měřítko, sklonoměr, poukázka na aktualizaci apod.

  • Dbejte na aktuálnost Vaší outdoorové mapy

10. Aktuálnost

Patrně nejdůležitější hledisko. Jak u papírových, tak u digitálních děl. Nenechte se mýlit. U zahraničních titulů datum vydání často vůbec nenajdete ani pod mikroskopem. Oblibou je uvést malým písmem

"Platnost do" nebo nalepit zářivou samolepku s nápisem Novinka. Kdy ovšem mapa skutečně vznikla nezjistíte. Redakční uzávěrka by měla být obsažena v tiráži. Datum zůstává však pouze datumem a je jenom na redakci a výrobci zda stav mapy odpovídá skutečnosti v terénu.

Pokud nenajdete informace o vydání, dívejte se na stopy modernizace. 13-místné ISBN, telefonní předvolby, souřadnicový systém, webové adresy, vybavení turistů na fotografiích apod. Topografický obsah bývá většinou zakoupen a samotným vydavatelem měněn minimálně.

Monitorován by však měl být důkladně turistický obsah. Dříve vypůjčený od Klubu českých turistů, nyní snad kontrolován vlastními zvědy. Ve specializovaných prodejnách vám prodavači nabídnou nejnovější vydání. Jinde nalezne někdy i pěkné relikty.

Na uvedených příkladech můžete vidět rapidní rozdíly ve značení v oblasti, která rozhodně není himalájsky nepřístupná.

http://www.mapykiwi.cz/cestujeme/rady-a-zkusenosti

Jde o středočeské Brdy, konkrétně budeme zkoumat červenou hřebenovku, žlutou trasu z Kytína a cyklotrasy 8129, 8130, 8131. V roce 2008 byly totiž turistické trasy přebarveny.

Kytín – informační tabule u rybníka:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o. 4

Cyklotrasy jsou v pořádku až na malý úsek cyklotrasy 8130, kde je ve skutečnosti vedena přímo a ne s odbočkou u myslivny Rochota. Turistické zaznamenávají stav před rokem 2008, jsou tedy špatně.

Mapa Klubu českých turistů číslo 38:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o.  - kamenné a virtuální knihkupectví specializované na turistickou literaturu a vše kolem cestování, outdoorových sportů a turistiku.

Cyklotrasa 8129 je vedena 2x špatně, kopíruje žlutou do Kytína a pak po zelené a červené, ale správně má jít od východu po červené a odbočit Na soudném doprava. Uzávěrka k 31.5.2008.

Mapa Kartografie Praha číslo 24:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o.  2

Cyklotrasy i turistické trasy jsou v pořádku, až na úsek u Rochoty. Hospoda "U Deinerů" se správně jmenuje "U Dernerů". "U Papouška" již neexistuje. 1. vydání 2008.

Mapa SHOCart číslo 207:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o. je kamenné a virtuální knihkupectví specializované na turistickou literaturu a vše kolem cestování, outdoorových sportů a turistiku.
Celkově v pořádku. Vydání 2009.

Mapa Geodézie On-line Český kras:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o.  1

Mapa končí na Kytínem, cyklotrasa u Rochoty vedena špatně, jinak v pořádku. Měřítko 1:25 000 však dovoluje zaznamenat hodně prvků. Škoda, že ignoruje výše jmenovanou restauraci, která je pro cyklisty a turisty tradičním zastavením. 2. vydání srpen 2008.

Mapa Tajemná místa Praha:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o. 6

Barvy obráceně, cyklotrasy chybí. Mapa však není primárně určena pro outdoor, ale mapuje tajemná místa. Vydání 2006.

Mapa Žaket:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o. 7

V pořádku až na úsek u Rochoty. Vydání 2008.

Mapa SHOCart číslo 19:
Kiwi svět map a průvodců, s. r. o. 5

V pořádku, dokonce i s piktogramem hospody. Vydáno 2009.

Autor:

Nejčtenější

Výlovy rybníků přináší zábavu pro celou rodinu. Nechybí ani prodej čerstvých...
Výlovy rybníků nabízejí hodně zábavy a čerstvé ryby za nízké ceny

Máte chuť na čerstvé ryby a ještě nemáte program na podzimní víkendy? Pak je pro vás ideální navštívit výlovy rybníků. Těšit se můžete na akce pro rodiny s...  celý článek

Inovativní lepení se silou vláken v interiéru a exteriéru.
Inovativní lepení se silou vláken v interiéru a exteriéru

Inovace nejsou doménou jen informačních technologií. Významné pokroky zaznamenávají i materiály pro stavebnictví a domácí kutily. Například takové lepení...  celý článek

Další z rubriky

Lipno Lake Resort nabízí k pobytu desítky exkluzivních slev.
Lipno Lake Resort nabízí k pobytu desítky exkluzivních slev

Užijte si dovolenou se vším všudy bez toho, abyste se museli ohlížet na cenu. Ubytujte se v Lipno Lake Resort a vaše dovolená s dětmi na Lipně se stane...  celý článek

Špindlerův Mlýn láká na nezapomenutelné léto na horách.
Špindlerův Mlýn láká na nezapomenutelné léto na horách

Toužíte po aktivní dovolené plné zážitků? Vydejte se do města Špindlerův Mlýn a prožijte léto na horách. Vypravte se na turistický výlet, vypůjčte si...  celý článek

Město Si-an v Číně láká i české turisty. Leťte přímou linkou.
Město Si-an v Číně láká i české turisty. Leťte přímou linkou

Navštivte jedno z nejstarších měst Číny, které bylo v řadě významných období hlavním městem a sloužilo jako vstupní brána pro Hedvábnou stezku. Dnes město...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.