Vnitřní prostředí nás ovlivňuje
Uvnitř existuje mnoho faktorů, které umí náš život, zdraví či produktivitu ovlivnit. Je přirozené, že chceme trávit čas v prostředí, kde se cítíme příjemně. Ať už jde o domov, ale také o pracoviště. Vnímáme estetické faktory, velmi důležité jsou však také hluk, kvalita vzduchu, vlhkost či teplota, které vytvářejí vnitřní klima. Právě kvalita vzduchu velmi ovlivňuje naše zdraví, ale také produktivitu. Výzkumy prokázaly, že nevětrané prostředí má přímý vliv na koncentraci, efektivitu práce, kvalitní odpočinek a na celkovou kondici obecně.
Větrat potřebujeme také v zimě
Studie ukazují, že vzduch uvnitř budov může být často mnohem znečištěnější než venku. Problém nastává hlavně v zimě, kdy dochází ke zvyšování koncentrace oxidu uhličitého, jemného prachu a škodlivin. Důvodem je skutečnost, že méně často otevíráme okna, protože se bojíme chladu.
Mezi hodnoty, které je třeba ve vnitřních prostorách hlídat, se řadí také vlhkost vzduchu. Běžné hodnoty se pohybují v rozmezí od 30 % do 80 %. Při úrovni pod 30 % je vzduch suchý, naopak pokud je vlhkost vyšší než 80 %, hrozí riziko vzniku plísní či zhoršené dýchání. Ideální hodnotu relativní vlhkosti charakterizujeme v rozpětí od 40 % do 60 %.
Nedostatečná vlhkost se projeví dýchacími problémy, ale také vysušenou pokožkou a potrápí i vaše oči. Pokožka může být vysušená, ba až podrážděná a mohou se projevit i ekzémy či alergie. Oči vás zase mohou svědit a pálit, což je způsobeno samotným vysoušením oka. V horších případech to může vést k zánětům spojivek a rohovek, vzniku syndromu suchého oka či zhoršenému vidění.
Nechtěné teplo v interiéru
V letním období umí rtuť v teploměrech vystoupit velmi vysoko a v dnešní době často platí, že je jednodušší vytopit dům v zimě než jej ochladit v létě. Pokud je uvnitř vysoká teplota, vzniká nekomfortní až nezdravé vnitřní prostředí a bez pochyb je třeba s tím něco dělat.
Otevření okna je nejstarším a nejznámějším řešením větrání, zejména chladným nočním vzduchem. Problém nastává, když vzduch stojí a je bez větru. Bez proudění vzduchu totiž místnost nevyvětráte a nevychladíte. Kontraproduktivní je i nechávání otevřeného okna. I když je v ranních hodinách vzduch chladnější, pokud necháte okno otevřeno po celý den, teplo se dovnitř dostane. Přes otevřená okna se vám do obydlí také dostává prach, pyl, hmyz či hluk.
Pozor na teplotní šoky
Ani s klimatizací to není radno přehánět a je třeba si umět nastavit správné hodnoty. Klimatizace sice odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otevřeným oknem, ale zároveň přináší také řadu nových negativních aspektů.
Tím, že většinou nevyměňuje vnitřní vzduch (pouze cirkuluje pořád dokola), produkuje suchý vzduch, který může způsobit podráždění. Zároveň při příliš častém používání a špatném nastavení klimatizace se můžete lehce nachladit. Lze ji také považovat za energeticky náročnou a nákladnou alternativu, která má vysokou spotřebu energie.
Jak dosáhnout kvalitního prostředí? Nechte dovnitř přivést čerstvý čistý vzduch
Aby mělo větrání smysl, musí při něm docházet k výměně vzduchu. Zdravého prostředí v interiéru lze dosáhnout zabudováním kvalitního systému komfortního větrání s rekuperací. Každé obydlí je však jiné a je proto důležité, aby byl větrací systém správně navržen a optimalizován pro konkrétní stavbu.
„Jedině volbou kvalitní větrací jednotky a hygienického rozvodu vzduchu získá zákazník ve svém rodinném domě nebo bytě to, co od systému větrání s rekuperací tepla očekává = trvale čerstvý zdravý vzduch,“ vysvětluje Jiří Štekr, zástupce společnosti Zehnder. Kromě zdravého vzduchu lze zpětným získáváním tepla navíc ušetřit tepelnou energii, která se ztrácí při větrání oknem, a lze tak dosáhnout i významných finančních úspor.
Získejte bezplatný návrh větrání a nezávaznou cenovou nabídku.
Když vsadíte na rekuperaci od švýcarského výrobce Zehnder, mohou okna zůstat zavřená a prostory budou stejně nepřetržitě zásobovány čerstvým čistým vzduchem a zároveň se bude snižovat i obsah CO2. Přispívá ke zdravějšímu bydlení také tím, že disponuje filtry zachycující prach a pyl. Vedle tepelných úspor v zimě se hodí rekuperace také v teplých obdobích – pomáhá předcházet přehřívání interiéru udržením chladnější vnitřní teploty na komfortnější úrovni. Navíc díky speciálnímu volitelnému příslušenství umí také regulovat vlhkost vzduchu.