Zdravé osvětlení v interiéru ochrání váš organismus před zátěží

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Denní světlo výrazně ovlivňuje kvalitu lidského života a jeho nedostatek může být příčinou řady zdravotních komplikací. Pokud se cítíte unavení, pak nastal čas na změnu. Problémy s pálením očí, bolestmi hlavy či snížením aktivity během pracovní doby způsobuje především špatné osvětlení. Zdravé osvětlení zmíněné problémy vyřeší.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zdravé osvětlení ve Vašem interiéru ochrání váš organismus před zátěží

Rizika nesprávného svícení

Naše oči, stejně jako celé tělo, jsou původně vyvinuté pro venkovní prostředí, proto i náš zrak je zvyklý vnímat především přirozené "bílé" světlo, které převažuje po většinu dne. Svícením běžnými žárovkami nebo zářivkami dodáváme tělu žluté světlo, čímž narušujeme přirozenou rovnováhu denního režimu.

Zdravé osvětlení ve Vašem interiéru ochrání váš organismus před zátěží

Jedním z biorytmů je tzv. cirkadiánní rytmus, který znamená kolísání mezi aktivitou a bdělostí v průběhu dne. Pokles přirozeného denního světla u nás vyvolává zvýšení hladiny hormonu melatoninu, usnadňujícího spánek. Pokud za těchto podmínek pracujeme, naše výkonnost, přesnost a schopnost koncentrace je výrazně nižší. Oči se při nadměrné námaze překrvují, což se projevuje zarudnutím, následně dochází ke zvýšení očního tlaku. To už je silným základem například pro migrény. U dětí, které jsou teprve ve fázi vývinu, může vést dlouhodobé špatné osvětlení jak k poškození zraku, tak k hormonální nerovnováze. 

Přirozené denní světlo navíc podporuje tvorbu vitaminu D, nezbytného pro správný růst kostí. Proto je třeba takové prostředí vytvořit i uvnitř místnosti. Nabízí se účinné řešení, zdravé plnospektrální osvětlení. To podporuje hormonální výměnu, syntézu vitamínů , ale především je našim zdrojem energie a to proto, že podporuje sekreci serotoninu, někdy také nazvanému hormonu štěstí, jak se mu lidově říká.

Serotonin má taktéž významnou roli při léčbě S. A. D.. Čím více  serotoninu naše tělo produkuje, tím více jsme potom aktivnější, soustředěnější. Celkově podporuje naše myšlení a kreativitu. Daleko lépe se nám potom komunikuje s okolím a v aktivní části dne jsme daleko výkonnější.

Zdravé osvětlení v interiéru ochrání váš organismus před zátěží

Čím je zdravé plnospektrální osvětlení jedinečné?

Jedná se o světlo plnospektrální, což znamená, že obsahuje všechny barvy světelného spektra (v klasickém osvětlení některé z nich chybí) a dokáže tak maximálně napodobovat denní světlo přímo v interiéru.

"Tyto světelné zdroje díky složení barev podporují fotochemické procesy v těle a tím přispívají ke správné hormonální výměně. Zároveň povzbuzují syntézu vitaminů, zejména vitaminu D," vysvětluje René Gacka, zástupce firmy Svítíme zdravě, jenž se dlouhodobě zabývá problematikou osvětlení ve vztahu k našemu zdraví.

Firma Svítíme zdravě dodává plnospektrální zdroje a také kvalitní svítidla, stolní a stojanové lampy ve velmi zajímavém designovém provedení. René Gacka doporučuje se o jejich nejlepším využití před instalací poradit a dodává: "V bytě je nejvhodnější umístění pro tento druh osvětlení v dětských pokojích, kuchyních, koupelnách a pracovnách. Velmi pozitivní účinky má hlavně v dětských pokojích, protože zklidňuje a rozvíjí schopnost koncentrace. Zdravé osvětlení je vhodné zvláště pro děti, protože jim dlouhodobě nekazí zrak a povzbuzuje soustředěnost při učení. Do ložnice, která slouží k regeneraci a odpočinku, jsou naopak vhodnější klasické žárovky." 

Svítíme zdravě pořádá na toto téma odborné přednášky a spolupracuje s předními specialisty v oboru zdravotnictví.

Pozor na výběr zářivek

Ve Svítíme zdravě upozorňují, že většina zářivek, které se běžně prodávají pod názvem denní světlo či "daylight", svou bílou barvou denní světlo pouze připomínají. Není ovšem bílá jako bílá.

Takové osvětlení je barevně neúplné, barvy jsou tudíž zkreslené o 20 až 40 %. Tyto zdroje pro nás bývají nešetrné a nezdravé. Proto vyžadujte vždy označení Ra, které by mělo mít hodnotu nad 90. Například zářivky pro zdravé osvětlení firmy NASLI mají Ra 98.

Správné umístění svítidel je zásadní

Už dávno neplatí představa, že na osvětlení celé místnosti stačí pouze jedno světlo uprostřed. Je jich potřeba více podle toho, kde a jakou činnost budeme pod osvětlením vykonávat. Pokud jste zvyklí mít například v obýváku svůj pracovní koutek, je ideální nad něj umístit jedno světlo pro aktivní práci a ve zbytku pokoje světlo pro odpočinek. Na správném rozmístění a počtu svítidel velmi záleží a vyplatí se nechat si poradit.

V současné době existují různé způsoby podsvícení (například kuchyňské linky), ale také si lze vybrat z mnoha druhů svítidel jak pro přímé, tak pro nepřímé osvětlení. I ten, kdo očekává vysoký standard po všech stránkách, si přijde na své. Nové technologie totiž nabízejí  pestrou škálu designových svítidel od českých i špičkových světových výrobců, která jsou vybavená plnospektrálními zdroji . Taková svítidla mají označení zdravý design.

V kuchyni zvyšuje zdravé osvětlení efektivitu vaření a zabraňuje únavě při domácích pracích. I po delší době strávené v kuchyni se ženy cítí svěží. V koupelně je tento druh osvětlení důležitý zvláště v zimě pro ranní povzbuzení do nového dne, regeneraci pleti a také pro přesnost a kvalitu líčení.

V dětském pokoji jím můžete snížit riziko hyperaktivity či krátkozrakosti v dětském věku. Pro potřeby dětí při učení hrají významnou roli lampičky, jinak mají zákazníci možnost vybrat si ze zářivek nebo úsporných žárovek. Jejich světlo usnadňuje ranní vstávání a celkově zlepšuje náladu.

Zdravé osvětlení ve Vašem interiéru ochrání váš organismus před zátěží

I v pracovním životě bychom se měli cítit dobře a pohodlně

V některých profesích tráví zaměstnanci pod umělým osvětlením celý den a jejich práce je tak mnohem náročnější. Pracovníci rehabilitačního centra ÚSP v Hrabyni jsou s umístěním zdravého světla nadmíru spokojení. "Ta změna je hodně znát, když tu jsme celou pracovní dobu. Netrpíme únavou ani bolestmi hlavy," říká terapeutka Hana Malohlavová.

Některá zaměstnání denní světlo přímo vyžadují kvůli přesnosti a nezkreslenému vnímání barev. Jedná se například o kosmetické salony, vzorkovny či lakovny. Zdravé osvětlení si pochvalují i pracovnice šicí dílny v Jeseníku, které rozjíždějí výrobu pro švédského investora Tex Trading Cavaliere, s. r. o. "V dílně je teď více světla a přitom osvětlení není tak ostré, jako to bylo se starými zářivkami," říká například šička Jiřina Dorňáková.

Když máte ušít kvalitní kalhoty či saka a děláte to celou pracovní dobu, je světlo strašně důležité. Toto je rozhodně změna k lepšímu. I proto chce ředitelka dílny  Helena Koryčanová instalovat zdravé osvětlení také do místností, kde se hodnotí kvalita výroby. "Díky tomuto osvětlení vidíme více detailů, takže odhalíme různé vady, které by jinak zůstaly skryté. A taky je dobré světlo nutné pro přesné posouzení barev," říká paní Koryčanová.

Zdravé osvětlení = lepší koncentrace

Kvalitní osvětlení nezbytně potřebují rovněž lékaři, veterináři a dentisté. Při celodenním sezení v kanceláři nebo u počítače pod zdravým osvětlením nenamáhají pracovníci oči a eliminuje se počet chyb. Významnou pomoc představuje zdravé plnospektrální osvětlení také ve školách, školkách a vzdělávacích centrech, kde zajišťuje lepší koncentraci při učení a vyšší aktivitu.

Zdravé osvětlení ve Vašem interiéru ochrání váš organismus před zátěží

V domácnosti dokáže zdravé osvětlení zlepšit vaši psychickou pohodu. K tomuto účelu se využívají přenosné simulátory slunce, určené pro domácí fototerapii. Tato moderní metoda léčby světlem nemá žádné vedlejší účinky. Upravuje režim spánku, vyrovnává hladinu hormonů a pomáhá tak předcházet depresivním stavům při nedostatku slunečního záření.

Autor:

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou.

Společnost Mountfield s příchodem nového roku naservírovala zákazníkům zelenou novinku od světového gigantu v AKU...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Víte, jak se vyrábí plastové okno?

Víte, jak se vyrábí plastové okno?

Plastová okna jsou hitem moderní doby. Důvodem je relativně snadná údržba a péče. Můžete si ho nechat vyrobit přesně...

Plánujete malovat? Tento e-shop zahájil obrovský výprodej barev

Plánujete malovat? Tento e-shop zahájil obrovský výprodej barev

Pokud se nemůžete dívat na špinavé stěny plné fleků, měli byste se pustit do malování. Samozřejmě se vám nabízí možnost...

Pět kroků k povánočnímu úklidu

Kontejner

Vánoční svátky už jsou definitivně za námi. Také vám Ježíšek přinesl spoustu nových věcí a je potřeba uvolnit pro ně...

Najdete na iDNES.cz