Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Vhodný obrubník vytvoří jasné kontury vašeho chodníku i terasy

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bezprostřední okolí vašeho rodinného domu se člení na různé zóny určené pro příjezd a příchod k pozemku, pro pohyb a pobyt na něm a pro zeleň. Pomocí obrubníku jednotlivá prostředí oddělíte. Poradíme vám, jakou obrubu vybrat, aby tvořila pevný rám pro novou dlažbu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Obrubníky mají ve stavebnictví široké spektrum využití a v okolí rodinných domů nejčastěji zpevňují příjezdové cesty a chodníky. Obrubníků je ale celá řada a vybrat ten správný je možná o trochu těžší, než si myslíte. A kam se který hodí?

Pojďme společně projít základní typy obrub, které – podle toho, pro jaký účel se používají – rozdělíme do 7 skupin.

Obrubník zahradní R

OBRUBNÍK ZAHRADNÍ R

U moderních rodinných domů přichází ke slovu betonové obrubníky, které oddělují dlažbu chodníku či terasy od zahradní části pozemku. Jsou buď zapuštěné do země úplně, nebo částečně a plní úlohu přechodového prvku.

Klasický zahradní obrubník se vyrábí ve výškách 150 – 300 mm. Každý má na jedné straně drážku a na opačné pero. Díky tomu do sebe jednotlivé prvky obruby zapadají a tvoří opěrnou soustavu.

Kromě základní šedé barvy se v rodinné firmě CS-BETON na Litoměřicku vyrábějí zahradní obrubníky v červené, hnědé, okrové, černé a javorové.

Trávníkový lem

TRÁVNÍKOVÝ LEM

Svěží trávník tvoří základní zeleň okolo rodinných domů. Chcete-li, aby na vaší zahradě prosperovaly také další rostliny – ať už okrasné květiny či keře, ovocné stromy nebo zelenina na záhoncích – oddělte je od trávníku betonovým lemem. Tráva má totiž tendenci se neustále rozrůstat, a právě tento typ obruby jí v tom efektivně brání.

V CS-BETONU vyrábí betonové lemy v jednotné výšce 50 mm a několika odstínech – šedém, červeném a okrovém. Malá délka (220 mm) umožňuje tvořit lemy rovné i zaoblené. Kruhovitá výseč zajišťuje plynulou návaznost.

Díky trávníkovým lemům ušetříte čas a fyzickou námahu při pravidelném začišťování jednotlivých záhonů, trávu posekáte pohodlně bez jakýchkoliv zbytků a vaše zahrada tak bude působit upraveným dojmem.

A nyní se přesuneme k obrubníkům, které se používají při stavbě chodníků, příjezdových cest a nájezdů. Hlavní úlohou těchto obrub je zpevnění a zakončení dlážděných ploch. Tvoří pomyslný zámek, díky kterému se dlažební kameny nemohou tlakem hýbat. Betonové lemy zároveň drží spodní konstrukční vrstvy.

Obrubník silniční T

OBRUBNÍK SILNIČNÍ T

Malý typ silničního obrubníku se používá všude tam, kde se očekává vyšší zátěž. U rodinného domku se jedná především o příjezdové cesty nebo venkovní schody.

Obrubník silniční KO

OBRUBNÍK KO

Vyrábí se ve třech šířkových provedeních (60, 80 a 100 mm) a ve dvou výškách (200 a 250 mm). Kromě rovných variant o délce 50 a 100 mm, jsou k dispozici také obloukové prvky, které umožňují vytvořit plynulé oblouky o poloměru půl metru a metr.

Klade se s přiznanou spárou 3 – 10 mm, kterou není třeba zaplnit cementovou maltou, pevné pojivo se v tomto případě nedoporučuje. Běžně se pro vyplnění spáry používá drobné kamenivo. V nabídce společnosti CS-BETON je silniční obrubník T v šedé a okrové barvě.

Třebaže obrubník silniční KO se používá zejména v dopravním stavitelství u kruhových objezdů a silničních ostrůvků, u rodinného domku byste ho mohli použít při vytváření podélné hrany nájezdu ze silnice na zahradu. V CS-BETONU ho vyrábějí ve dvou základních tvarech: rovném a obloukovém, a jen v přírodní šedé barvě.

Pokud potřebujete zpevněnou plochu nejen zakončit, ale také z ní svádět dešťovou vodu, řešením jsou žlabovky (otevřené odtokové žlaby), nebo štěrbinové uzavřené žlaby. A jaký je v nich rozdíl?

Žlabovka

ŽLABOVKY

Je otevřený typ žlabu, který v CS-BETONU vyrábějí v různých výškách a hloubkách. Příkopové a svahové žlabovky se kladou se spárou, která se vyplňuje vysokopevnostní cementovou maltou. Je možné je kombinovat s jinými typy obrub, nejčastěji se silničním obrubníkem T.

Na žlabovky se používá speciální beton, který je velmi odolný proti mrazu a proti chemickým rozmrazovacím prostředkům. Je pevný v tlaku, ale zároveň velmi křehký. Proto by se žlabovky vůbec neměly pojíždět auty, aby se nerozlomily!

Štěrbinový žlab

ŠTĚRBINOVÝ ŽLAB

V místech, kde často přejíždějí auta, je vhodné použít mikroštěrbinovou troubu, často nazývanou také štěrbinový žlab. Jde o uzavřený betonový prvek, který se používá k odvádění dešťových vod zejména ve svažitém terénu, nebo tam, kde by voda z otevřeného žlabu (žlabovky) přetékala.

Palisáda

PALISÁDA
PALISÁDA
PALISÁDA
PALISÁDA

Posledním typem obrub, které zmiňujeme, jsou palisády. Dá se s nimi vytvořit spousta zajímavých tvarů a využít je můžete jako lemy, pro vedení schodů či opěrné zdi.

CS-BETON je vyrábí v různých půdorysech (čtvercovém, obdélníkovém a kruhovém), v různých výškách (od 400 mm až po 1500 mm) a v různých barvách (šedé, červené, hnědé, okrové, černé a javorové).

Palisády VERA se hodí na obruby chodníků, schodišťových stupňů a rámování zahradních solitérů. Palisády LENA jsou vhodné pro výstavbu stupňů v terénu. Palisády YVETTE a CITY najdou své využití jako opěrné zdi.

  • Nejčtenější

Absolventi VŠFS: připraveni na práci v korporacích i vlastní podnikání

Komerční sdělení Jaký studijní program je dnes pro mladé lidi atraktivní? Ve své podstatě je velmi těžké něco takového hodnotit. Na VŠFS...

V Nehvizdech si vyberete svůj dům

Komerční sdělení Uvažujete o stavbě rodinného domu? Pak byste měli využít možnost a navštívit Centrum vzorových domů v Nehvizdech...

Krušnohorskou magistrálu projedete díky síti nabíjecích stanic za den

Komerční sdělení Měří 242 km. Táhne se od Chebu až k Děčínu, kde navazuje na Labskou stezku. Je plná lesů, luk, drsné krušnohorské...

Nová Rezidence – luxus, prostor, pohodlí

Komerční sdělení Centrum vzorových domů Praha je nejlepší cestou pro všechny zájemce o výstavbu rodinného domu, jak si správně vybrat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na český trh vstupuje realme GT5G – nadupaný telefon za příznivou cenu

Komerční sdělení Rychlost závodního stroje, elegance a design špičkových sportovních vozů. Takové parametry dostal do vínku model realme...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Jak postavit chodník, který odolá rozmarům počasí i fyzické zátěži?

Komerční sdělení Budování kvalitního chodníku či krásné terasy občas bývá oříšek i pro zkušené domácí kutily. Terénní úpravy, kvalitní...

Snadný prodej bytu díky realitní kanceláři v nedohlednu

Komerční sdělení Kdo někdy kupoval nemovitost, a ocitl se tedy v roli kupujícího, ví, jak je to komplikovaný proces. Mnozí kupující si...

Chcete žít zdravě? Poradíme vám, jak poznat kvalitní novostavbu

Komerční sdělení Výběr nového bytu není vůbec jednoduchá záležitost. Investice do koupě bydlení je obvykle ta vůbec největší, kterou v...

Zatočte s viry a bakteriemi u vás doma. Pomůže vám centrální vysavač

Komerční sdělení Poslední dobou trávíme u sebe doma více času, než by většině z nás bylo milé. Proto bychom si měli dát záležet na...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...