Světlovody Solatube®: inteligentní zdroj přírodního světla

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Světlovody se staly nedílnou součástí stavebních úprav bytů či domů, kam není možné přivézt denní světlo do středových místností. Takto tmavé prostory nejsou dostatečně osvíceny a snižují náš pocit příjemného interiéru.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

1.Jak dlouhá je vlastně historie světlovodů?

Kořeny vzniku prvního světlovodu sahají až do roku 1980, kdy australský vynálezce a vizionář Steve Sutton vytvořil inovativní koncept umožňující převádět přírodní denní světlo z exteriéru do interiéru budov. Úkolem bylo zkonstruovat tubusový systém vycházející ze základních fyzikálních vlastností optiky, který by efektivně převedl maximální množství denního světla i na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami. Sestrojil tak první prototyp světlovodu, který přijímá a převádí denní světlo a rozptyluje ho v interiéru. 

2.Na jakém principu světlovody fungují, z čeho se vyrábějí?

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

Světlovody fungují na fyzikálním principu  kdy dopadající přímé i nepřímé denní světlo je opticky usměrňováno nástřešní kopulí do světlovodu a dále pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuser kde se rozptýlí do interiéru místnosti.  Světlovody se diametrálně liší technicky i výkonově. Tubusy dělíme na pevné (tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vrstvou) a měkké (odrazivá plocha a torso tubusu jsou vlnité). Světlovody s pevným torsem jsou obecně výkonnější, avšak i mezi nimi jsou stále obrovské výkonové rozdíly určené především vnitřní odrazivou vrstvou. Metalické odrazivé materiály nedosahují takové povrchové odrazivosti jako dnešní polymerické odrazivé plochy. Tyto odrazivé povrchy jsou nejzásadnějším rozdílem a faktorem ovlivňující výslednou výkonnost různých značek světlovodů.

3.Jaký je hlavní přínos instalace světlovodů v domě?

Hlavním přínosem světlovodu je variabilita možných technických řešení jak světlo přivézt do centrálních místností objektu kde nelze osadit klasické okno. Nesrovnatelně menším stavebním otvorem dokážeme dovést více světla než mnohem větším střešním oknem. Jako hlavní pozitivum je ekonomická úspora a také pohodlí pro obyvatele při osvícení přírodním světlem. Jako významné lze považovat i to, že zdroj světla je umístěn na stropě a tudíž neoslňuje.

4.Světlovody kondenzují ?

Nosným materiálem světlovodu je ve většině případů hliník, což je výborný tepelný vodič, který vede teplo a chlad ze střechy až do interiéru. Při hledání optimálního řešení pro snížení energetických ztrát trubice a zamezení vzniku kondenzátu nebylo zaizolování světlovodu, ale tzv. Cool tube hliník.

Tento technologicky upravený hliník je kompozitní materiál o více vrstvách, kde na vnitřní straně povrchu tvoří polymerická odrazivá vrstva Spectralight® Infinity vynikající tepelný izolant, čímž vytváří tzv. Cool tube efekt. Efekt, kdy vzduch uzavřený v tubusu tvoří v kombinaci s polymerickou vrstvou skutečný tepelný izolant vůči okolnímu prostředí, kterým trubice probíhá.

Výhodou světlovodného systému Solatube® a jeho technologie "Cool tube hliníku" je to, že tubusy s polymerickou odrazivou vrstvou není díky nižší tepelné vodivosti nutné v místech jejich vedení izolovat a na tubuse ani uvnitř něj nevznikne kondenzace. Pro bezchybné fungování tohoto efektu je rovněž nutné precizní uzavření systému stropním difuzerém a kopulí o daných tepelně-izolačních vlastnostech.

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

Systémové řešení celé sestavy v podobě kompozitního materiálu s nižší tepelnou vodivostí a vysoká světelná odrazivost jsou klíčem pro to jak dosáhnout vynikajících tepelně-izolačních vlastností světlovodné trubice a zároveň zachovat vysoký světelný výkon. Kvalitní výrobci v oblasti světlovodů jsou schopni splňovat přísné certifikace LEED. 

5.Kde nachází světlovody největší uplatnění?

V minulosti bylo více odběratelů do rezidenčních objektů nebo pasivních domů, nicméně se zvyšující se cenou paliva a energií spotřebovávané na osvětlení je světlovod stále více užívaný k osvětlení skladových velkoplošných provozů. Snížení energetické náročnosti na minimum, komfortní denní osvětlení, pozitivní dopad na lidské zdraví a produktivitu práce. To vše láká uživatele rezidenčních i skladových prostor aby racionalizovali své provozní náklady a šli tak vstříc budoucnosti i svému obchodu. 

6.Závěrem , když se někdo rozhodne si takovýto světlovod pořídit co byste jako odborník doporučil ?

Jednoznačně je důležité porovnat veškeré vlastnosti jednotlivých komponentů světlovodu, zda jsou vhodné a přínosné pro efektivní způsob přenosu světla. Sledovat druhy použitých materiálů, jejich životnost a to vše poměřit na vahách kvality, výkonu a ceny.

Autor:

Nejčtenější

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Na mateřské a rodičovské dovolené se hodí každá koruna. A tak není divu, že spousta rodičů hledá přivýdělek, který by...

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Cena Finparády za první českou multibankovní aplikaci Banky CREDITAS

Aplikace Richee: Hlavní přehled, Zadání platby, Založení účtu z aplikace

Portál Finparáda.cz na konci ledna oznámil výsledky soutěže Finparáda.cz - Finanční produkt roku, a to v 11...

Další z rubriky

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Stavitel a Ligna Bohemia

Stavitel a Ligna Bohemia

Rozhovor s ředitelem Výstaviště Lysá nad Labem, Mgr. Ondřejem Matoušem nejen o výstavách pro odborníky i kutily....

Kdy se hodí náhradní elektrické zdroje pro čerpadla ústředního topení

Hledáte náhradní elektrické zdroje pro čerpadla ústředního topení?

Náhradní - záložní elektrické zdroje pro oběhová čerpadla ústředního topení. Dlouholetá zkušenost a kvalitní výroba,...

Najdete na iDNES.cz