1.Jak dlouhá je vlastně historie světlovodů?
Kořeny vzniku prvního světlovodu sahají až do roku 1980, kdy australský vynálezce a vizionář Steve Sutton vytvořil inovativní koncept umožňující převádět přírodní denní světlo z exteriéru do interiéru budov. Úkolem bylo zkonstruovat tubusový systém vycházející ze základních fyzikálních vlastností optiky, který by efektivně převedl maximální množství denního světla i na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami. Sestrojil tak první prototyp světlovodu, který přijímá a převádí denní světlo a rozptyluje ho v interiéru.
2.Na jakém principu světlovody fungují, z čeho se vyrábějí?
Světlovody fungují na fyzikálním principu kdy dopadající přímé i nepřímé denní světlo je opticky usměrňováno nástřešní kopulí do světlovodu a dále pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuser kde se rozptýlí do interiéru místnosti. Světlovody se diametrálně liší technicky i výkonově. Tubusy dělíme na pevné (tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vrstvou) a měkké (odrazivá plocha a torso tubusu jsou vlnité). Světlovody s pevným torsem jsou obecně výkonnější, avšak i mezi nimi jsou stále obrovské výkonové rozdíly určené především vnitřní odrazivou vrstvou. Metalické odrazivé materiály nedosahují takové povrchové odrazivosti jako dnešní polymerické odrazivé plochy. Tyto odrazivé povrchy jsou nejzásadnějším rozdílem a faktorem ovlivňující výslednou výkonnost různých značek světlovodů.
3.Jaký je hlavní přínos instalace světlovodů v domě?
Hlavním přínosem světlovodu je variabilita možných technických řešení jak světlo přivézt do centrálních místností objektu kde nelze osadit klasické okno. Nesrovnatelně menším stavebním otvorem dokážeme dovést více světla než mnohem větším střešním oknem. Jako hlavní pozitivum je ekonomická úspora a také pohodlí pro obyvatele při osvícení přírodním světlem. Jako významné lze považovat i to, že zdroj světla je umístěn na stropě a tudíž neoslňuje.
4.Světlovody kondenzují ?
Nosným materiálem světlovodu je ve většině případů hliník, což je výborný tepelný vodič, který vede teplo a chlad ze střechy až do interiéru. Při hledání optimálního řešení pro snížení energetických ztrát trubice a zamezení vzniku kondenzátu nebylo zaizolování světlovodu, ale tzv. Cool tube hliník.
Tento technologicky upravený hliník je kompozitní materiál o více vrstvách, kde na vnitřní straně povrchu tvoří polymerická odrazivá vrstva Spectralight® Infinity vynikající tepelný izolant, čímž vytváří tzv. Cool tube efekt. Efekt, kdy vzduch uzavřený v tubusu tvoří v kombinaci s polymerickou vrstvou skutečný tepelný izolant vůči okolnímu prostředí, kterým trubice probíhá.
Výhodou světlovodného systému Solatube® a jeho technologie "Cool tube hliníku" je to, že tubusy s polymerickou odrazivou vrstvou není díky nižší tepelné vodivosti nutné v místech jejich vedení izolovat a na tubuse ani uvnitř něj nevznikne kondenzace. Pro bezchybné fungování tohoto efektu je rovněž nutné precizní uzavření systému stropním difuzerém a kopulí o daných tepelně-izolačních vlastnostech.
Systémové řešení celé sestavy v podobě kompozitního materiálu s nižší tepelnou vodivostí a vysoká světelná odrazivost jsou klíčem pro to jak dosáhnout vynikajících tepelně-izolačních vlastností světlovodné trubice a zároveň zachovat vysoký světelný výkon. Kvalitní výrobci v oblasti světlovodů jsou schopni splňovat přísné certifikace LEED.
5.Kde nachází světlovody největší uplatnění?
V minulosti bylo více odběratelů do rezidenčních objektů nebo pasivních domů, nicméně se zvyšující se cenou paliva a energií spotřebovávané na osvětlení je světlovod stále více užívaný k osvětlení skladových velkoplošných provozů. Snížení energetické náročnosti na minimum, komfortní denní osvětlení, pozitivní dopad na lidské zdraví a produktivitu práce. To vše láká uživatele rezidenčních i skladových prostor aby racionalizovali své provozní náklady a šli tak vstříc budoucnosti i svému obchodu.
6.Závěrem , když se někdo rozhodne si takovýto světlovod pořídit co byste jako odborník doporučil ?
Jednoznačně je důležité porovnat veškeré vlastnosti jednotlivých komponentů světlovodu, zda jsou vhodné a přínosné pro efektivní způsob přenosu světla. Sledovat druhy použitých materiálů, jejich životnost a to vše poměřit na vahách kvality, výkonu a ceny.